Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / Siemion od serca: Jest jakieś światełko w tym tunelu

Siemion od serca: Jest jakieś światełko w tym tunelu

chojniczanka-cracovia-siemion

Trzeba pamiętać, że dla nas liga jest najważniejsza, bo to tutaj grają najlepsze drużyny w Polsce i my chcemy w dalszym ciągu być jedną z nich. Puchar to oczywiście rzecz fajna, ale w pewnym sensie dodatkowa, a poza tym – z pewnym aspektem losowości  – pisze na Terazpasy.pl Tomasz Siemieniec , były piłkarz i kierownik Cracovii.

Puchar Polski – jedziemy dalej

Wygraliśmy mecz z Chojniczanką i trzeba to powiedzieć: wygraliśmy zdecydowanie. Co więcej, wygraliśmy z drużyną, która rundę wcześniej wyeliminowała Zagłębie Lubin. Po niezłym meczu zrobiliśmy krok w kierunku finału Pucharu Polski.

Po tym spotkaniu na pewno należałoby wyróżnić Koseckiego, Luis Rocha również wypadł całkiem nieźle. Solidnie wyglądaliśmy też na środku obrony. Z kolei Pelle strzelił wczoraj dwie bramki i za to trzeba mu oddać chwałę, choć jako całość nie był to jego najlepszy mecz. Oczywiście był to w jego wykonaniu mecz dobry, był to mecz w którym wykazał się skutecznością, ale wszyscy chyba widywaliśmy go w lepszej dyspozycji.

chojniczanka-cracovia-siemion

Podobnie można powiedzieć o drugim strzelcu, Piku, który poza bramką grał gorzej niż na przykład w meczach ligowych i to chyba nawet nie był jego średni mecz – zwłaszcza do przerwy, kiedy wyglądał bardzo słabo.

Nie przekonał mnie też Piszczek, za to dobrą zmianę dał Rivaldinho. Ale to są wszystko niuanse: przy takim wyniku gra się łatwiej, kiedy udaje się strzelać bramki to nie ma takiego spięcia i też na mankamenty łatwiej przymykamy oko. Nie będzie zresztą chyba wielkim przekłamaniem, jeśli uznamy, że każdy jeden zawodnik Cracovii na danej pozycji był lepszy od swoich odpowiedników w Chojniczance. Trzeba przyznać, że ogólnie indywidualnie wyglądaliśmy dobrze.
 
 Optymizm, ale bez hurra

Teraz jednak łyżeczka dziegciu: do przerwy ten mecz nie wyglądał tak, jak wyglądał po przerwie. Owszem, mieliśmy przewagę i prowadziliśmy, było delikatne wskazanie na nas, ale nie było też tak jak mógłby wskazywać to końcowy wynik, że od razu w pierwszej połowie stłamsiliśmy Chojniczankę. Raczej tylko trzymaliśmy rywala na dystans. Dopiero w drugiej połowie było tak, że my graliśmy w piłkę i strzelaliśmy bramki, a oni biegali i walczyli próbując zatrzeć coraz bardziej widoczną różnice w indywidualnych umiejętnościach.

Chwała za to, że udało się wygrać ten mecz w sposób tak przekonujący. Trzeba oczywiście pamiętać, że przeciwnikiem był zespół zajmujący obecnie 4. miejsce w drugiej lidze, ale też nie jest to powód by ten sukces umniejszać. Pamiętamy przecież, że z podobnie notowanymi drużynami zdarzało nam się w mniej, lub bardziej odległej przeszłości męczyć niemiłosiernie, a nawet odpadać.

Nie możemy też jednak popadać w „achy” i „ochy” nad tym, że Cracovii udało się awansować. To my powinniśmy byli wygrać ten mecz i wejść do półfinału, a Chojniczanka marzyła o tym, żeby zrobić coś by jeszcze w tych rozgrywkach zaistnieć. Ta nasza powinność została zrealizowana w dobrym stylu. Tylko tyle i aż tyle.

Trochę się cieszę i trochę martwię

Jako kibic Cracovii cieszę się jednak, ponieważ widząc, że bardzo nam w lidze nie idzie to jest jakiś dobry prognostyk: wygrana ważnego meczu po dobrej grze. Weryfikacja nastąpi jednak bardzo szybko, bo już w sobotę musimy pokazać podobną jakość w meczu z Rakowem. Jest to bardzo mocny przeciwnik, z którym w dodatku przyjdzie nam się zmierzyć za czas jakiś w półfinale Pucharu Polski.

I choć oczywiście całym sercem chciałbym zarówno zwycięstwa z Rakowem w lidze jak i w pucharze, to jednak gdyby kazano mi wybierać czy wolałbym finał Pucharu Polski, czy utrzymanie – nie zgrzeszyłbym chyba wybierając to drugie. Żeby można też w tym Pucharze Polski zawalczyć z pewnym luzem to po prostu potrzebne nam jest szybko zdobytych kilka punktów. Jeśli będziemy cały czas walczyć o utrzymanie – aż do ostatniej kolejki – to zawsze będzie problem, dodatkowe nerwy. Tego nie da się schować do kieszeni, nie da się oddzielić: liga to co innego, a puchar co innego. Nie, w pewnym momencie to się schodzi i nie da się podzielić jednej głowy na dwie.

Ciężko prognozować co się będzie działo za miesiąc i miejmy nadzieję, że nasza forma pójdzie jeszcze w górę. Ale fakt jest faktem, że przed sezonem – a nawet w przerwie zimowej – nikt nie przypuszczał, że na obecnym etapie rozgrywek możemy mieć tak marną przewagę nad ostatnim zespołem w lidze.

Nie ma więc co gdybać ani w jedną, ani w drugą stronę, ale trzeba pamiętać, że dla nas liga jest najważniejsza, bo to tutaj grają najlepsze drużyny w Polsce i my chcemy w dalszym ciągu być jedną z nich. Puchar to oczywiście rzecz fajna, ale w pewnym sensie dodatkowa, a poza tym – z pewnym aspektem losowości. Patrząc na historię często ten Puchar zdobywały drużyny, które w ogóle nie zaistniały szerzej w lidze. Dlatego też mnie w tym momencie bardziej zależałoby na pewnym utrzymaniu, niż na finale Pucharu Polski.

Transfery ratunkowe znów nas uratują?

Biorąc pod uwagę dwa ostatnie transfery, jakich dokonaliśmy, czyli Koseckiego oraz Roche jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby chwalić, a tym bardziej by ganić. Można jednak stwierdzić, że w przeszłości mieliśmy już taką sytuację, że transfery ratunkowe last minute okazały się strzałami w dziesiątkę – mam tu oczywiście na myśli Cabrerę i Gola.

Teraz również dokonaliśmy dwóch transferów ratunkowych, ściągając zawodników, którzy - podejrzewam – nie mieli niskich oczekiwań finansowych. My po tych czterech kolejkach wyglądaliśmy bardzo słabo w Ekstraklasie i na ten moment musimy mierzyć się z walka o utrzymanie, stąd też decyzja o wzmocnieniach, których miało nie być.

Trudno w tym momencie epatować hurraoptymizmem po jednym dobrym meczu Koseckiego, trudno też o sianie defetyzmu po jednej czerwonej kartce Luisa. Na bardziej wyważone oceny musimy zaczekać, musimy dać się im wykazać, by rzetelnie ich ocenić.

Niemniej jest w tym coś znamiennego, że w Chojnicach najlepiej prezentowała się nasze lewe skrzydło, a więc właśnie Kosecki i Rocha. Tym bardziej daje to do myślenia, gdy zwrócimy uwagę, że ta dwójka nie przechodziła całego zimowego okresu przygotowawczego w Cracovii. Mało tego: Kosecki jeszcze parę dni temu mówił, że na właściwe przygotowanie fizyczne potrzebuje jeszcze dwóch tygodni, a Rocha w obecnym sezonie zagrał dotąd łącznie trzy mecze.

I ostatnia rzecz, która również narzuca się po meczu w Chojnicach, to stwierdzenie, że dobry skrzydłowy jest na wagę złota. A my od paru lat oprócz Mateusza Wdowiaka nie mieliśmy w kadrze klasycznych skrzydłowych.
Teraz przynajmniej znów mamy.

Tomasz Siemieniec „Siemion”

Od redakcji:  „Siemion od serca” – [poprzednio: „Okiem (byłego) kierownika”] - to stałe miejsce na Terazpasy.pl w którym Tomasz Siemieniec, były piłkarz i kierownik Cracovii, dzieli się swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat najstarszego Klubu w Polsce.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Po meczu w Chojnicach...

Wiadomo, że nie ma co robić achy i ochy po jednym meczu i to z drużyną z drugiej ligi. Ale odpadalismy już w pucharze grając w ekstraklasie ze Skalnikiem Gracze, Kujawiakiem, Stalową Wolą czy Błękitnym ze Stargardu. I odpaść z takimi drużynami fajnie nie jest. Nie raz się też męczyliśmy z drużynami z niższych lig. Wczoraj akurat przeszliśmy bez większych problemów. Jakiś plus to jest na pewno. Może Pelle powinien grać w ataku, a za nim Alvarez na 10-tce? Bo Alvarez to strzela słabo, ale jak się patrzyłem na jego grę to w głębi pola nawet mu szło. I podania miał niezłe. A Pelle wiele razy pokazał, że on akcje potrafi wykończyć. Ja osobiście liczę na przełamanie w Bełchatowie i 3 punkty. Moim zdaniem Raków nie jest taki silny, choć paru zawodników mają dobrych jak np. Ivi.

falat

Już nie przesadzajmy, nikt Alvarezowi nie zakazuje zrobić świetnej akcji czy oddać dobrego strzału na bramkę. Ile razy np. Alvarez pchał się np. do wolnych, a ja sobie nie przypominam by choć jeden dobry strzał z wolnego oddał. Zastanawiałem się po prostu, czy nie lepiej go wystawić do rozgrywania, a Pelle do ataku w takiej sytuacji. Pelle się wiele razy potrafił znaleźć pod bramką, a np. Alvarez tylko raz. I moim zdaniem np. Wdowiak się rozwinął za Probierza to samo np. Hernandez, jak przychodził to grał tak sobie, a potem grał np. dobrze.

falat

To samo Dytiatiev czy Siplak, na początku wiele osób się śmiało co to za drewna Probierz ściągnął, a potem oni grali naprawdę dobrze.

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

moby dick

Alvarez ma kontrakt trzyletni licząc od lipca 2020.

Zaloguj aby komentować

Alvarez c.d.

Jeśli chcesz być wystawiany przez tego trenera, to musisz grać to co on dyktuje i to nie znaczy, że jest to najlepsza twoja strona. Przy tym trenerze żaden z graczy nie rozwinął się. Umiejętności większości nie są wykorzystywane. U Alvareza widać to jasno. On ma potencjał piłkarski.

Zaloguj aby komentować

Kibic1995

Ciekawe do kiedy ma kontrakt, bo mi to umknęło. Kurcze, rozpieprzyli w klubie cały trzon drużyny. Nikt się nie zastanawia, żeby szanować to co się ma i czasem ustąpić niż takich sprowadzać nie wiem po co

Zaloguj aby komentować

Moby dick

Taka jest prawda, że Alvarez po Mihaliku jest największym rozczarowaniem ostatnich lat. Nikt chyba się nie spodziewał, że przyjdzie gość z drugiej Bundesligi i tak mało pokaże.

Zaloguj aby komentować

Alvarez

Ja z kolei długo liczyłem na to że Alvarez się rozkręci ale teraz już od jakiegoś czasu po tym co pokazuje to nadaje się do podawania piłek ale poza boiskiem. Brak jakichkolwiek podstaw by był w meczowej kadrze

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Patrząc na terminarz i widząc jak grają nasze gwiazdy myślę że do ugrania są 4 może 5 p...
Przypomnę że takich ludzi których odstawił super treneiro jest wielu a Siemion był chyb...
Tak Siemion oto wylewa żale na gościa który podziękował mu za współpracę w Cracovii. Z...
Jeszcze 2 lata ten szkodnik ma niszczyć Cracovię? Ja p.....ę
zalamka. czlowiek nawet jak sledzi na codzien to nie wylapuje takich rzeczy a teraz mam...
Odklepane, szach mat, makao i po makale. Niech ktos rzuci za „trenera” recznik, bo to j...
Dlatego, że dwóch bufonów steruje ręcznie Cracovią.Przedtem było trzech, ale ten trzec...
Zwracam się do pana z prośbą aby porozmawiał pan ze Smudą w sprawie transferów i rozpoz...
jedno już pewne, o tym już wszyscy wiemy - My kibice - wstyd na całego.... i ciężkie me...
Frajerzy roku! Wojciech Stawowy wroc!
Puchar mamy "odfajkowany", wracamy do ligi. Niestety, w niedzielę czeka nas kolejny łom...
i to wszystko mimo covida i -5pkt? sezon marzen;)
Mamy jeszcze szansę na wicemistrzostwo, bo Legii już chyba nie dogonimy. Chociaż ....,...
To wstyd i kompromitacja trzeba natychmiast działąć,żebyśmy chociaż zostali w ekstrakl...
Wynika z tego Że Szymonowicz nie ma pojęcia jak się ustawiać do górnych piłek. W przypa...
to tak na powaznie...?
Mamy do pana prośbę niech pan zatrudni kogoś kto zna się na transferach,sprawdzony jest...
RymPas, napisz coś jeszcze, może teraz coś pod Legię albo ,,sąsiadkę". Jak to wjedziem...
Nadejszła ta chwila i to jest najlepszy prezent na 115 lecie klubu i nie zapomnij zabra...
Ha,ha,ha!
Może mi ktoś wyjaśnić co się dzieje z Koseckim? Czemu on nie gra? O czym bredzi probie...
Nie. Profesor mi raz powiedział że o wszystkich sprawach sportowych decyduje Probierz,...
O jakich dobrych momentach pan mówi może nam pan przypomni ile Cracovia oddała strzałów...
nic dodać nic ująć, tylko siąść i płakać, choć to co zrobiono to kpina ze wszystkiego i...