Terazpasy.pl / Teraz Prasa / Gazeta Krakowska / GK: Cracovia nie spłaca kredytu na występy w ekstraklasie

GK: Cracovia nie spłaca kredytu na występy w ekstraklasie

krakowska-times

Koszmar wraca. Cracovia zamyka tabelę ekstraklasy. Nie mają złych piłkarzy, ale mają najgorszy zespół.

Cracovia dostała miejsce w ekstraklasie na kredyt, którego dziś nie potrafi spłacić. Zespół Oresta Lenczyka właśnie wylądował na ostatnim miejscu w tabeli i siłą rzeczy jest uznawany za głównego kandydata do spadku. Na wyrost? Bynajmniej.

Krakowianie sami doskonale wiedzą, że odbić się od dna nie jest łatwo. W ubiegłym sezonie im się to przecież nie udało.
Pamiętacie? Gdy "Pasy" zajęły w lidze przedostatnie miejsce i tylko cudem, w wyniku licencyjnych perypetii ŁKS Łódź, udało im się utrzymać, słaby wynik próbowano w klubie tłumaczyć na wiele sposobów. Mówiono o pechu, nieszczęśliwym zbiegu okoliczności, nieprzychylności sędziów.

Nowe rozgrywki miały pokazać realną siłę budowanego za spore pieniądze zespołu. Efekt jest opłakany. Dostaliśmy dowód, i owszem, ale na to, że ta kapela fałszowała nie przez przypadek. Że broniła się i bronić się będzie przed spadkiem nie w konsekwencji zmowy arbitrów i niesprzyjającego układu gwiazd, ale na skutek własnych braków i słabości.

Paradoks Cracovii polega na tym, że na pewno nie ma najgorszych zawodników w lidze, ale ma w tej chwili zdecydowanie najgorszą drużynę. Wyliczanie wszystkich przyczyn takiego stanu rzeczy trwałoby długo, ale w jednym zdaniu można to zjawisko ująć tak: chaotyczna polityka transferowa i brak konkretnej wizji sprawiły, że wyhodowano zespół-hybrydę, w którym nie ma chemii, pasji i jednomyślności.

Lenczyk od ponad dwóch miesięcy bezskutecznie próbuje te wszystkie puzzle poukładać w całość, ale mimowolnie - jak się wydaje - sam powiększył jeszcze rozdźwięk w drużynie.

Najpierw wprowadzając do i tak już mocno skołowanej szatni Michała Golińskiego i Radosława Matusiaka, a potem otwarcie krytykując zawodników z dłuższym stażem w "Pasach" (m.in. słynna wypowiedź o "zmierzchu bogów") i zapowiadając "grudniową rewolucję".

W takich warunkach bardzo trudno więc realizować zasadę jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Tym bardziej że ani Goliński, ani Matusiak, którzy odsadzili resztę stawki w zarobkach, nie pociągnęli na razie zespołu w górę. Znamienny może być fakt, że obaj w piątkowym meczu z Bełchatowem (0:1) nie wystąpili, a "Pasy" zagrały lepiej niż w ostatnich tygodniach. Przypadek? - Być może z nimi w składzie zagralibyśmy jeszcze lepiej - odbił piłeczkę trener krakowian, ale wątpliwości zostały.

Prezes Janusz Filipiak grze i rezultatom przygląda się z rosnącym niepokojem. - Nie za bardzo wiem, co mogę zrobić - powtarza jednak. Krzywi się, słysząc pytania o rewolucję personalną i zimowe wzmocnienia. - Ale kogo mamy brać? Zawodników z nazwiskami? Wzięliśmy. Młodych piłkarzy? Mamy. Łatwo jest o tym mówić, a tak naprawdę ten nasz rynek jest lichy - podkreśla.

Rezerwę szefa klubu łatwo zrozumieć, bo sparzył się na transferach ubiegłej zimy. Do będącego w fatalnej sytuacji zespołu sprowadzono przed rundą wiosenną sześciu zawodników. Nic to jednak nie dało, więc teraz Filipiak nie chce przeżyć powtórki z rozrywki. Zresztą o polskich piłkarzach, nie tylko swoich, nie ma najlepszego zdania.

- U mnie w ComArchu mam młodych ludzi, którzy jadą w świat i nie mają żadnych kompleksów. A piłkarze? Oni nie marzą o Barcelonach i Manchesterach. Im wystarczy do szczęścia dziesięć tysięcy złotych pensji i wizyta w dyskotece. To minimaliści - narzeka prezes.

Zawodnikom "Pasów" zostało w tym roku jeszcze pięć kolejek na polemikę z tym poglądem i zapewnienie sobie na zimę miejsca lepszego niż ostatnie. Zadanie mają jednak wyjątkowo trudne. W najbliższą sobotę grają w Warszawie z Polonią, potem czekają ich derby Krakowa (w... Sosnowcu) oraz mecze z Piastem Gliwice, Śląskiem Wrocław i Lechią Gdańsk.

- Może zostanę uznany za szalonego, ale powiało dziś optymizmem - stwierdził po porażce z Bełchatowem Lenczyk. To dobra ilustracja aktualnej siły "Pasów", których kibiców zmusza się do wyłuskiwania pozytywów po przegranych meczach. Bo innych ostatnio nie ma.

Przemysław Franczak - POLSKA Gazeta Krakowska

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

...

Szkoda cokolwiek pisać... Każdy wywiad jeszcze bardziej pogrąża piłkarzy. Gadanie o tym że nie ma publiczności to jest jakaś tania wymówka. Według mnie jakby im tak bardzo zalezało na tym by stadion jest pełny to bez problemu wszyscy by się zrzucili i kupili kibicom bilety i opłacili przejazd. Sorry ale za taką żenadę większość ludzi nie ma ochoty płacić, płacić za bilet, płacić za dojazd, do tego cały dzień jest rozwalony, a jakby tego było mało to jeszcze trzeba oglądać jakąś szopkę a nie piłkę nożną. Gdyby mecze były na naszym stadionie na 100% gdybym mógł to bym na nie chodził, do Sosnowca nie mam zamiaru się wybrać. Panowie piłkarze pokażcie że macie honor, zróbcie zrzutkę na bilety i przejazdy dla kibiców, w wielu klubach już tak robiono. Dla was taka zrzutka to pewnie tylko jakieś tam grosze dla wielu kasa na bilet i dojazd to spory wydatek. Dostajecie ogromne pieniądze a odstawiacie na boisku taką chałturę, nie wstyd wam? Nie wstyd wam jeszcze póżniej w wywiadach narzekać na kibiców? Pokażcie że rzeczywiście wam zależy, na Cracovii, na kibicach. A z Polonią chcę widzieć walczących na 200% zawodników!!!

Zaloguj aby komentować

pilkarze to panienki

naszym pilkarzom brakuje charakteru, walki i ambicji, to panienki nie pilkarze, wazne jest tylko konto auto i lacznosc z menedzerem, przeciez tym panom nic nie brakuje pieniadze godne , samochody wypasione, w ciagu dnia czas na relax solarium fryzjera itp, kawka na rynku na ogrodku, zakupy z dziewczyna w galerii pilka tutaj jest dodatkiem, ktora ulatwia zycie i pozwala wykorzystywac pracodawce, nie jestem zwolenikiem JF ale sam sobie jest tez troche winien chcial tanio zbudowac druzyne wyjdzie duzo duzo drozej trzeba utrzymac darmozjadow i budowac nowa druzyne,co tanie to drogie panie JF troche panu wspulczuje....

Zaloguj aby komentować

To ciekawe !!! cd.

Jako, że zagotowałem małe sprostowanie :) nie jestem komuchem i nie jestem za zabieraniem komuś zarobionej kasy, nie zazdroszczę i moja praca daje mi satysfakcję, a jak wykonuje swoją prace pracownik niech ocenia jego pracodawca, skoro nie wie jak wyegzekwować od pracownika wypełnianie obowiązków może jest słabym "managerem" nie mi to oceniać. Po prostu mnie to wkurza. Do tego nie mam pewności czy cytat umieszczony przez pana redaktora jest prawdziwy jeśli tak to źle się dzieje.

Zaloguj aby komentować

To ciekawe !!!

Jak to przeczytałem to zagotowałem: cyt.
"- U mnie w ComArchu mam młodych ludzi, którzy jadą w świat i nie mają żadnych kompleksów. A piłkarze? Oni nie marzą o Barcelonach i Manchesterach. Im wystarczy do szczęścia dziesięć tysięcy złotych pensji i wizyta w dyskotece. To minimaliści - narzeka prezes."
To co mają powiedzieć kibice którzy np. zarabiają 1500 złotych, a pewnie i są tacy którzy zarabiają mniej, do tego narzekają wszyscy, że na meczach w Sosnowcu nie ma frekwencji.
To ja mam propozycje, zabrać chłopakom po 8 tysięcy i opłacić przejazdy i wejściówki kibicom, bo ja jak mam utrzymać małe dziecko, żonę i siebie, to niestety zamiast wyjazdu na mecz kupię pampersy.
Panie Profesorze ja rozumiem, że żyjemy w innych światach, ale do jasnej cholery, wyciągajmy konsekwencje ze swoich słów, bo mnie pozostawienie takiego zdania bez reakcji obraża.
Z wyrazami szacunku mimo wszystko
GAD

Zaloguj aby komentować

Poczekajmy

Oglądnąłem właśnie film, już któryś z rzędu, dokumentujący budowę stadionu. Nie da się ukryć, że grając coś takiego jak gramy, przy takim podejściu piłkarzy do zawodu (racje ma Filipiak mówiąc, że to minimaliści), nie przyciągnie się ludzi do oglądania meczów na żywo. Na jesień musi być zbudowana drużyna, niechby nawet I-ligowa, ale drużyna, która będzie wygrywała. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że zobaczę tam bezładną kopaninę i dramatyczne usiłowania stoperów, by wybić jak najdalej piłkę po stałym fragmencie gry. I nawet zniosę jakąś cabajkę, bo to dodaje pewnego uroku widowisku, ale nie zniosę braku ambicji i zaangażowania. Grania na remis lub jak najniższy wymiar kary. Nie wiem czy Lenczyk jest w stanie zbudować taką Cracovię, o jakiej marzymy. Zawodnicy patrzą na niego jak na mentora, ale nie są w stanie wykrzesać z siebie entuzjazmu i radości. Nie widać tego po ich twarzach. Są smutne i przygnębiające. Mam obawy czy aby na pewno był to dobry wybór. Lenczyk to świetny trener, widział w swej karierze wielu znakomitych piłkarzy i sam odchował wielu. Tym niemniej odnoszę wrażenie, że jego kwieciste słowa i skądinąd trafne analizy, są tylko sztuką dla sztuki i z Cracovią mu się nie uda. Obym się mylił. Wolałbym jednak na tym stanowisku Wojtka Stawowego, bo on zbudował tu już raz drużynę. I to z zawodników III-ligowych lub A-klasowych. Reasumując: jesienią chcę widzieć zespół, który będzie wygrywał, a nie tylko kopał piłkę.

Zaloguj aby komentować

Zdzisek

Masz trochę racji. De facto gramy wszystko na wyjazdach, a Cracovia gra, obijętnie w jakim składzie na wyjazdach cienko, co jest bardzo ciekawe, bo chodzę na Cracovie już trochę i zawsze grali na wyjazdach znacznie gorzej niż u siebie. Nawet w tamtym sezonie u siebie stracili 8 bramek, tylko Legia straciła mniej bo 7, a na wyjazdach starcili najwięcej w lidze, bo 32. I niech to ktoś racjonalnie wytłumaczy, jak może być taka róźnica?

Zaloguj aby komentować

Mijasz się z prawdą nie bez udziału świadomości!

Franczak kłamie jak to na psa przystało. Sprytnie posługuje się demagogią, bo nie uwzględnia kilku istotnych faktów np. tego, że gramy teraz bez wsparcia publiczności, a w ubiegłym sezonie istotnie sędziowie nas okradli w kilku meczach z punktów w sposób ordynarny i bezdyskusyjny. Śmieszy mnie ta metafora z "kapelą" w roli głównej. Ciekaw jestem czy jego ubecka kapela tak krystalicznie gra? Nie chciałbym, żeby nam tak bezczelnie pomagali sędziowie jak jego milicyjnym pupilkom; w każdym prawie meczy przeciwnik jest wykartkowany lub inaczej wyrolowany przez pana w czerni... Ale to tylko wierzchołek góry lodowej, lecz o tym się nie pisze. Prawda, panie redaktorzyno?

Zaloguj aby komentować

Nic dodać nic ująć!!!!

100 % prawdy.Każde zdanie ,każde słowo!

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

SportSklep24.pl

SportSklep24.pl: FC Barcelona – koszulki, bluzy, kurtki - ponad 60 produktów!

barcelona-4x2

W SportSklep24.pl    zgromadziliśmy już ponad 60 produktów - m.in. koszulki, dresy, bluzy, kamizelki, kurtki, piłki, torby, szaliki, czapki, kieliszki - dedykowanych sympatykom FC Barcelona.

Komentarze

Miej jaja i określ się czy chcesz grać dla Cracovi, bo z niewolnika nie ma pracownika.
Czy Ty chcesz grać dla Cracovi? Bądźszczery i się określ
​Pogoń Szczecin. Uruchomiono sprzedaż wirtualnych wejściówek Czytaj więcej na https:...
post:
cracovio
Ty od nowa to samo . Stało się to nudne
czekamy na nowych piłkarzy
KOŃCZ Z GOLEM WSTYDU OSZCZĘDŹ STAĆ CIE NA WZMOCNIENIE DRUŻYNY
Na Różankowskich doniósł ktoś od Biedronia.! A nawiasem mówiąc dreszcz człowieka przech...
post:
Odwaga
Żółte koszulki i białe spodenki.Ogniwo Kraków
Nie było tak źle na tym pochodzie ...bo mieli ubrane koszulki w pasiaki ,które były zab...
post:
Myślę
Z tym odruchem wymiotnym to przesadziłeś chyba że po prostu masz taki chamski styl a to...
barbarzyństwo po bolszewicku
post:
Myślę
Ja mam odruch wymiotny jak czytam Ciebie. Znałem osobiście i lubiłem Ćovillo ale niby z...
post:
Myślę
Faktycznie, szkoda, że znowu media...Stajemy się znowu najbardziej medialnym klubem a n...
post:
cracovio
no i co już po golu albo się zmieni bo tak grać się nie da w drużynie musi być jedność...
post:
Myślę
A no zobaczymy. Za mało szczegółów znamy. Trzeba czekać na rozwój sytuacji. Niemniej sz...
że jest już po Golu
post:
cracovio
no co zrobiła skisła ten bankrut.Poldek przestań pie...c a jak Ci nie pasuje to wypad n...
błąd za błędem jest tylu dobrych graczy po co gol nie umiecie go zastąpić paczcie co zr...
Ciekawe co teraz zrobią ci, którzy podpisali z 35 letnim Golem długoletni (2022!) kontr...
Na miejsce Gola jest 10 innych osob, wynocha z Cracovii!
Jak ja się do Ciebie pomyliłem,dajesz negatywny przykład jesteś tylko wyrobnikiem,wyno...
Poczekaj z werdyktami. Może się jednak wszystko dobrze dla zespołu skończy.
CZEKAMY NA NOWEGO KAPITANA I POMOCNIKA ZAMIAST GOLA
To niestety raczej prawie pewne. A właściciele C+ mogą zacierać ręce, bo wzrośnie sprze...
Trochę się dziwię, że Filipiak nie wziął pod skrzydła też piłki ręcznej kobiet, zwłaszc...