Terazpasy.pl / Wywiady / Wywiady prasowe / Dariusz Mróz: - Ważna jest każda umowa

Dariusz Mróz: - Ważna jest każda umowa

mroz-dariusz-2011

- W trosce o czystość i przejrzystość środowiska piłkarskiego klub powinien rozmawiać z tym agentem, którego umowa z piłkarzem została zawarta najwcześniej i oczywiście nadal jest ważna - mówi dla Terazpasy.pl Dariusz Mróz , były dyrektor sportowy MKS Cracovia SSA i szef Grupy 100 - od kilku lat licencjonowany agent FIFA.

- Dyrektor sportowy, Tomasz Rząsa przyznał, że Cracovia jest zainteresowana Charles?em Nwaogu. PZPN jednak orzekł, że zawodnik ten zawarł umowę z więcej niż jednym menedżerem. Z którym menedżerem umowa tego zawodnika jest ważna?

- Ważna jest każda umowa z każdym menedżerem, która nie uchybia przepisom PZPN, UEFA i FIFA oraz została zarejestrowana przez Komisję Licencji Menedżerskich PZPN.

- To dopuszczalne, że zawodnik posiada więcej niż jednego menedżera?

- Od strony prawnej dopuszczalne. Negatywnie jednak taka sytuacja wpływa na możliwość zmiany barw klubowych przez piłkarza i rynek piłkarski. Klub chcący pozyskać zawodnika przez pewien czas nie wie kto piłkarza reprezentuje w negocjacjach. Powstaje duże zamieszanie. Zawodnik, jego agenci, dyrektorzy sportowi, prezesi, wszyscy wychodzą na durniów. Bywa i tak, że kluby w takich sytuacjach rezygnują z przeprowadzenia transferu. Osobiście też bym zrezygnował.

.

mroz-dariusz-2011

.

- A jeżeli klub jednak nie rezygnuje, to z którym menedżerem powinien rozmawiać w sprawie zawodnika? Z tym, którego wskaże PZPN?

- PZPN nic do tego nie ma. Należy rozmawiać z tym, którego wskaże zawodnik.

- Załóżmy, że zawodnik sam do końca nie wie lub nie chce wskazać jednego?

- Na zdrowy, chłopski rozum oraz przede wszystkim w trosce o czystość i przejrzystość środowiska piłkarskiego klub powinien rozmawiać z tym agentem, którego umowa z piłkarzem została zawarta najwcześniej i oczywiście nadal jest ważna.

- Ale przecież zawsze można antydatować taką umowę.

- To nie takie łatwe. Agent ma bowiem obowiązek zarejestrować ją w Komisji Licencji Menedżerskich nie później niż w terminie 30 dni od podpisania. W przeciwnym wypadku podlega sankcjom dyscyplinarnym nakładanym przez Wydział Dyscypliny, np. karze grzywny w wysokości równowartości co najmniej 5 tysięcy franków szwajcarskich, zawieszeniu lub nawet pozbawieniu licencji.

- Jak więc można sprawdzić, która umowa faktycznie podpisana została wcześniej?

- Bardzo prosto. Skierować zapytanie o dzień zawarcia i rejestracji umowy do Komisji Licencji Menedżerskich PZPN.

- No dobrze. Załóżmy, że zawodnik nie wskazuje konkretnego menedżera, a Cracovia zgodnie z Twoją radą podpisuje umowę z zawodnikiem przy udziale tego menedżera, który podpisał umowę z zawodnikiem najwcześniej. Co zrobić z tym drugim lub trzecim menedżerem, który także ma ważną i zarejestrowaną w PZPN umowę i na przykład wysyła do klubu jakieś groźne pisma?

- Nie przejmować się. A jak już ktoś bardzo chce się przejmować niech skieruje przeciwko pozostałym agentom wniosek o ich ukaranie do Wydziału Dyscypliny PZPN.

- Za co ich karać skoro nawet PZPN stwierdził, że mają ważne i zarejestrowane umowy z zawodnikiem?

- Za naruszenie stosownych uchwał PZPN i Kodeksu Postępowania Zawodowego. Konkretnie za to, że nie respektowali zobowiązań wynikających z umowy zawartej przez swojego kolegę po fachu, nazwijmy go pierwszym menedżerem zawodnika i podjęli działania, które skłoniły klienta tegoż agenta, czyli piłkarza do nieprzestrzegania umowy wobec pierwszego menedżera. Od menedżera wymaga się postępowania w jego działalności w sposób godny szacunku i z korzyścią dla wykonywanego zawodu. Jaką korzyść dla mojego zawodu przynoszą takie historie? Żadną. Wręcz przeciwnie.

- Kto jest bardziej winny tego całego zamieszania: zawodnik czy agenci?

- W pierwszej kolejności zawodnik, który przecież wiedząc, że ma już jedną umowę z agentem podpisuje jeszcze jedną z innym. W drugiej kolejności każdy następny agent, który zawodnika do podpisania kolejnej, równoległej umowy ?przekonał?. Kluby nie mogą dawać się w takie niejasności wciągać.

- Kto więc powinien za podobną sytuację odpowiadać dyscyplinarnie: zawodnik czy jego agenci?

- Powinni odpowiadać wszyscy. Dyscyplinarnie i finansowo. Zawodnik finansowo przed Piłkarskim Sądem Polubownym na wniosek wszystkich jego agentów. Drugi i kolejny agent przed Wydziałem Dyscypliny na wniosek pierwszego agenta lub klubu. Istnieje także możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej przed Piłkarskim Sądem Polubownym drugiego i kolejnego agenta na wniosek pierwszego agenta. Nie widzę natomiast podstaw do postawienia zarzutów pierwszemu agentowi piłkarza i oczywiście klubowi.

- Ale zawsze ten drugi czy trzeci menedżer może twierdzić, że zawodnik przed zawarciem umowy mówił mu, że nie ma menedżera lub nawet podpisał takie oświadczenie.

- Nadzór nad działalnością agentów piłkarskich sprawuje Komisja Licencji Menedżerskich PZPN, w szczególności w zakresie rejestrowania umów zawieranych pomiędzy piłkarzami i agentami. Każdy agent zawsze może się tam zwrócić z zapytaniem czy dany zawodnik ma z kimś zawartą umowę i jeżeli ma to powinien powiedzieć ?przepraszam, wycofuję się?. Takich naiwnych tłumaczeń w stylu ?piłkarz powiedział mi, że nie ma menedżera? ja osobiście nie kupuję.

Rozmawiał: Crac

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

"Siekiera"

"Siekiera" aleś wyrósł chłopie he he.

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Transfer wszechczasów
Cała drużyna zagrożona spadkiem jest beznadziejnie trzeba się ratować zróbcie coś dobre...
OBRAZ NĘDZY I ROZPACZY DNO DNA
post:
Oprawa
Też tak uważam. Oszołomy z całej Polski się popierają! Takiego Prezydenta należy szanow...
Super, że grając w wymuszonym, eksprymentalnym miejscami zestawieniu udało się nareszci...
post:
Oprawa
..podobnie uważam...podpisuje się Kiboleteraz pokazali głupotę bezmózgowce . Przechodz...
Już więcej ani grosza nie dam do puszki na oprawę !! Nie wiem co za debil z Oprawców st...
post:
Kto
W punkt.....ha,ha
post:
Kto
Po to by Klich miał do kogo cofnąć a Glik odegrać:)))
post:
Kto
Glik ???? Ja się pytam po co ? W ystarczy, że dostaje szanse Klich grający 80 % podań d...
https://lovekrakow.pl/kontrowersyjna-postac-w-radzie-nadzorczej-cracovii-burza-w-portug...
Niestety. To z czym trener Elsner sobie nie poradził to stałe fragmenty gry....to...
post:
List...
wiec niech teraz nie biadoli, ze nowy wlasciciel nie ma srodkow na finansowanie klubu....
Po co pisać do do tego cynicznego i bezczelnego gołodupca?! W momencie , kiedy zgłupiał...
post:
Kto
wszystkie formacje trzeba wzmocnić lepiej grali piłkarze po zmianie a gdzie GLIK jeszcz...
Ile razy trzeba pana prosić aby pan dal szansę Glikowi, to bardzo dobry stoper,obrońca...
post:
Kto
Trzeba wierzyć, tyle zostało. Jakimś promyczkiem nadziei wydaje się być większa aktywno...
na co od dłuższego czasu pracowaliśmy, 11 miejsce w tabeli... Zobaczymy co będzie dale...
post:
Kto
tylko ze z taką formą to na 90% nie wygramy
Tak krytykowano ostro Filipiaka niektórych trenerów, ogólnie jego ludzi za brak skautin...
post:
Kto
Jeśli w sobotę nie wygramy z GKS to na 90% my
Po co na boisku w tak ważnym meczu i w tak ciężkim momencie znalazł się fatalnyTabisz?
Potrzebny na gwałt bo widmo spadku coraz bliższe rozumiem że trener nie ma wpływu na wi...
Legia wiadomo że nie spadnie Widzew chyba też bo mają za dużo kasy więc kto ???