Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / ZVARcia styków, przebicia i wyładowania, czyli ostatnie spojrzenie na derbową elektrykę

ZVARcia styków, przebicia i wyładowania, czyli ostatnie spojrzenie na derbową elektrykę

VAR-derby

200. Wielkie Derby - jak to zresztą zwykle w przypadku "świętej wojny" bywa - były pod wieloma względami brutalne.

Sędziowie ostatnich derbów - Daniel Stefański oraz Piotr Lasyk - w minionych dniach zostali poddani gigantycznej presji i zmierzyć się musieli z falą ogromnej agresji werbalnej.
Niektóre skierowane przeciwko nim ataki miały formy całkowicie nieprzystające zarówno do elementarnej logiki, jak też i przyzwoitości - bronić ich więc nie wypada, ani nie ma też sensu. I nie da się również od nich całkowicie wyabstrahować.

Nie można jednak udawać, że wszystkie te ataki były całkowicie pozbawionymi uzasadnienia aktami mitomanii.

VAR-derby

 
Gdyby więc jacyś wrażliwi i empatyczni dziennikarze postanowili kiedyś zadać arbitrom ostatniego meczu derbowego JAKIEKOLWIEK merytoryczne pytania dotyczące ich pracy w owym spotkaniu - mielibyśmy kilka propozycji. Ostatecznie wywiad polega na tym, że prowadząc z kimś rozmowę chcielibyśmy się czegoś dowiedzieć na ten, czy inny temat, a nie tylko podzielić punkt widzenia rozmówcy i wyrazić solidarność w jego cierpieniu.
 
A przecież - choć emocje już gasną - to w temacie meczu z minionego piątku wciąż jest jeszcze kilka niewiadomych, których mimo wszystko nijak nie da się wyjaśnić bluzgami "wierchuszki" Cracovii w trakcie meczu, ani żenującym poziomem wydanego przez Klub oświadczenia pomeczowego. Szkoda byłoby również, gdyby te niejasne kwestie położyły się cieniem na ewentualne przyszłe wypadki - lepiej byłoby się nimi rozprawić, rozwiać wątpliwości i wyjaśnić nieporozumienia.

Wypadałoby zatem zapytać:

 • Co skłoniło sędziego Stefańskiego do przerwania gry w momencie strzału Loshaja w ostatniej akcji meczu? - pytanie sprawdzające szybkość i zasadność reakcji.
 • Co porabiał na VARze sędzia Lasyk w sytuacjach z: Mehranićem (32. minuta), Forbesem (47. minuta), Szotem (59. minuta), Szymonowiczem (60. minuta), van Amersfoortem (68. minuta), Lisem (92. minuta)? - pytanie retoryczne.
 • Dlaczego sędzia Lasyk, który w meczu z Legia posługując się odtworzeniem zapisu VAR popełnił fatalny błąd na niekorzyść Cracovii - co zostało potwierdzone autorytetem Przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN - został wyznaczony na pierwszego sędziego VAR meczu derbowego? - dobre pytanie.
 • Czym różniła się wedle niewątpliwie perfekcyjnej wykładni sędziego Stefańskiego „ręka podporowa” Jędrzejczyka w meczu przeciwko Lechii od „ręki podporowej” Szymonowicza w meczu z Wisłą i dlaczego ta druga nie zasługiwała nawet na przyjrzenie się jej przy monitorze VAR? - pytanie filozoficzne.
 • Komentujący w studio TV pracę sędziów Pan Sławomir Stempniewski stwierdził, że "sędzia Stefański przerwał grę gwizdkiem przed przewinieniem Lisa na Marquezie" w 92. minucie, w związku z czym Lisowi należała się czerwona kartka (której nie obejrzał), ale też sędzia Stefański nawet w przypadku interwencji ze strony sędziów VAR nie mógł podyktować dla Cracovii rzutu karnego. Zapis TV pokazuje jednak jasno, że arbiter spotkania przerwał grę gwizdkiem dopiero około 2 sekundy po starciu Lisa z Marquezem - czyżby oznaczało to zatem, że Cracovii należał się w tej sytuacji ewidentny rzut karny? (którego także nie podyktowano pomimo nadzoru sędziów VAR) - pytanie dociekliwe.
 • Czy skoro sędziowanie derbów zmęczyło sędziego Stefańskiego „jak sędziowanie meczu B-klasy” to nie byłoby warto na przyszłość rozważyć sędziowania meczu B-klasy, zamiast sędziowania derbów? - pytanie podchwytliwe.

Można by oczywiście te pytania śmiało jeszcze mnożyć, ale pozwalam sobie na postawienie tezy, że powyższe sześć pytań oddaje sedno sprawy. Jestem wręcz przekonany, że udzielenie na owe pytania jasnych i precyzyjnych odpowiedzi zamknęłoby wszelkie dyskusje na ten temat.
 
A w kontekście niektórych z pytań - dla wspomożenia w poszukiwaniach odpowiedzi - warto również przywołać fragmenty aktualnego protokołu VAR, mające stanowić "manula" do obsługi systemu przez wykwalifikowane zespoły sędziowskie:

 • Delaying the flag/whistle for an offence is only permissible in a very clear attacking situation  when a player is about to score a goal  or has a clear run into/towards the opponents’ penalty area  (ang)

  - Opóźnienie podniesienia chorągiewki, bądź użycia gwizdka jest dopuszczalne wyłącznie w bardzo dobrej sytuacji atakującego , gdy zawodnik jest bliski zdobycia gola lub wbiegnięcia w pole karne przeciwnika  (pl)

  VAR protocol 2020/21 (IFAB)

 • In VAR matches, there is an expectation that there will be an on-field review if the decision being reviewed is subjective, i.e. the referee will look at the replay footage in the referee review area  (ang)

  - W meczach gdzie jest obecny system VAR oczekuje się, że weryfikacja zapisu wideo w przypadku subiektywnych decyzji sędziego odbywać się będzie na boisku, to jest:  że sędzia będzie oglądał odtworzenie zapisu wideo na stanowisku do tego przeznaczonym  (pl)

  VAR protocol 2020/21 (IFAB)

 • The VAR automatically ‘checks’ the TV camera footage for every potential or actual goal, penalty or direct red card decision/incident, or a case of mistaken identity , using different camera angles and replay speeds (ang)

  - VAR "sprawdza" automatycznie obraz z kamer TV dla wychwycenia każdego prawdopodobnego, lub niewątpliwego gola, rzutów karnych, oraz przewinień skutkujących pokazaniem bezpośredniej czerwonej kartki, lub w przypadku błędnego rozpoznania takich zdarzeń , przy wykorzystaniu różnych ujęć kamery i szybkości odtwarzania powtórek (pl)

  VAR protocol 2020/21 (IFAB)

depesz

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

O faulu Lisa na markuezie pisałem już wcześniej

Tak jak jest tu powyżej napisane sam wcześniej kilka razy sprawdzałem. Pusty stadion doskonale słychać kiedy sędzia gwizdnął i tak było gwizdnął dopiero wówczas jak wszyscy skoczyli sobie do gardeł. Dlaczego ten perfidny Sławek Stępniewski łże w żywe oczy przed kamerami a te dwa pajace z C+ milczą! Rozżalają się nad " biednym" uciśnionym Stefańskim zamiast być obiektywnym. To SKANDAL NIE PROGRAM SPORTOWY. Owszem profesora poniosło ale kogo by nie poniosło ja zwykle na meczach nie przeklinam ale oświadczam że na tym wyzywał bym na Stefańskiego i Lasyka tak głośno że było by słychać przy Rejmonta. Może dobrze że nie byłem bo bym wrócił z chrypką. Cracovia powinna ten urywek meczu wysłać tak do C+ jak i kolegium sędziów. Kuźwa ktoś w końcu powinien z tym tendencyjnym sędziowaniem skończyć. To nie były błędy sędziowskie, jest war i było ich tyle że to już nie błędy TO BYŁO ZWYKŁE OSZUSTWO ZE STRONY SĘDZIÓW. Można to było wszystko odwinąć na warze i sprawdzić. Reakcja tym bardziej jest uzasadniona że tak jeden jak i drugi sędzia nie tylko w tym meczu Cracovię okradł. Tak! tak piszę z pełnym przekonaniem np. dwa tygodnie wcześniej z Legią Lasyk a Stefański już kilka razy na przełomie kilku sezonów Warszawa z Cabajem, Wrocław z Chrapkiem w roli głównej Stefański na warze Marciniak w roli głównej Marciniak oglądając powtórkę na WAR pytał Stefańskiego co się nagrało i było słychać czy był kontakt ? Stefański odpowiada tak choć nie wiem po co pytał bo było widać że kontaktu nie było. po meczu w wywiadzie Chrapek śmiał się redaktorowi w oczy mówiąc że kontaktu nie było. No i te ostatnie derby to już skandal na skandale. Skupiono się na tym że Cracovia w oświadczeniu napisała o żonie Stefańskiego ja uważam że nie powinna tego tematu poruszać. Ale- między bogiem a prawdą czy czegoś w tym nie ma. Żona którą poślubił dwa miesiące wcześniej o 20 lat młodsza która teraz twierdzi że jest sama sędzią i nie kibicuje żadnej drużynie a jeszcze nie dawno mówiła że w Polsce kibicuje Wiśle a za granicą Bajernowi. Stefański wraca do ukochanej i mówi kochanie musiałem z twojej drużyny wyrzucić z boiska 3-ch piłkarzy musiałem dać przeciwko twojej drużynie karnego. Czy wyobrażacie to sobie?????????????!

Poldek

A w medich zero dyskusji na temat tego żałosnego sędziowania z błogosławieństwem prezesa PZPN. Mają czarni przyzwolenie na bezkarność i robią co chcą. Tak nie może być. Pseudodziennikarzyny to samo. Cisną się bluzgi ale już starczy

Zaloguj aby komentować

Cracovianie

Taki smród obraża polską wieś a jemu z gęby i z butów gnój wyłazi

Zaloguj aby komentować

Cracovio!

Szczyt podłości sędziów nie ma granic, do tego mają jeszcze wsparcie gangsterów z pzpn i pseudo dziennikarzy, miernot tak zwanych znawców piłki nożnej,ich bełkotu nie da się słuchać, Nam należał się karny,uznanie strzelonej bramki,co ci szmaciarze sędziowie wyprawiają to się w głowie nie mieści.Sto lat panie profesorze,musimy z nimi walczyć nie ma innego wyjścia bo nas zjedzą,taka prawda!

Zaloguj aby komentować

O faulu.... - Stefański

Tłumaczył by się żonie i musiałby jeszcze przez miesiąc spać w nogach...-))

Zaloguj aby komentować

Jeszcze dodam

Wiem że może się to obić negatywnie na Cracovii ale do licha czy z tego powodu trzeba milczeć i mieć gębę na kłódkę zamkniętą? Nie, nie nie! Trzeba walczyć żeby z tym draństwem sędziowskim skończyć. No i profesorze zbuduj pan taką drużynę żeby żaden oszust sędziowski nie był w stanie Cracovię przekręcić. Stać pana na to. Nie piszę zaraz o mistrzostwie ale w większości odeprzeć atak sędziów. Białońskiego nie wpuścił bym na stadion już nigdy niech skamle pod brama i w tej zasra..j Interii się żali. Nie mówiąc już o udzielaniu mu przez klub jakichkolwiek wywiadów.

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

wszystko sie zgadza tylko...

Jadą po Cracovii w mediach jak po burych psach i będą jechać bo mają chwytliwy temat. O sednie sprawy, koszmarnym sędziowaniu stwarzającym niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia piłkarzy nikt nie mówi i nie powie bo lepiej wytykać (tu cytaty) chamstwo, wiochę itp. Może to się do prokuratury nadaje, że bedacy miedzynarodowym sędzią pan narażał świadomie czyjeś zdrowie i życie w podrzędnej lidze?
Skoro, jak to streszczając Bońka ( miałem go za mądrzejszego!!!), sędziowie to święte krowy, to po co te rozgrywki w ogóle się toczą? lepiej rzucić kostką, czy też zagrać w gre komputerową. Odechciewa się na to wielkie G patrzeć !!!!!

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Panowie gdyby nie tak paskudny sezon nie było by takich ruchów transferowych. A przes...
post:
Marcin
Budzik grał dobrze przed wyjazdem do Australii, potem równia pochyła. To, że niby odcho...
post:
Marcin
Jak zakładasz Tą Koszulkę walczysz
Szkoda Budzika bo to chłop Pasiasty był , goła z zWisłą pamiętacie jak przyłożył , por...
Wreszcie jakiś pasiasty człowiek w ekipie
Młody jesteś a masz dobry strzał z za 16 , dasz radę bo zawsze walczyłeś , Alvarez to p...
Powodzenia budzik za tą bramkę z zWisłą nigdy nie zapomnę, lepszy jesteś niż te chorwac...
Lepiej by Probierz i Filipiak nie brali przykładu z Sousy oraz Bońka i nie było takiego...
post:
rewolucja?
Ja tam żałuję, że Dytiatiev został przesunięty do rezerwy. Ale po kontuzji nie wyglądał...
Sporo zmian szykuje się w nadchodzącym sezonie. Nowe nabytki, "na papierze" wyglądają...
post:
Vesovic
Mi z tego grona jedynie żal Dytiatieva. Piszczek powinien zostać wypożyczony do Sandecj...
post:
Vesovic
Ja też nie odbieram nikomu prawa do kompromitujących typów, a potem próby tego bronieni...
post:
Vesovic
Filipiak w wywiadzie powiedział, że Vesovic do nas nie przyjdzie. Może plotka, by wycią...
post:
Vesovic
Wraz z drugą drużyną do nowych rozgrywek przygotowywać się będą, od 30 czerwca, Sebasti...
post:
Vesovic
tia... bo to nasze el classico z plockiem i zabrzem (przypominam poprzeczke w koncowce)...
Znów.... Petteri Forsell - wolny....
post:
Brawo
No to kiedy wracasz do Polski by słyszeć nareszcie polski język w pracy, w sklepie itd....
post:
Vesovic
Widzisz jak widziałeś po 22 kolejce, że meczu nie wygramy do końca sezonu? :D
post:
Vesovic
Nie wiadomo gdzie. Widze, ze budujemy pod taktyke zero z tylu i dzida w pole karne...
Bardzo się przyda konkurent dla Rupy bo coraz gorzej to wyglądało bez takowej
jeszcze raz budzi się w nas nadzieja że cracovia zacznie normalnie grać bo to co się dz...
oby udały się transfery miejmy nadzieję że wreszcie się uda
post:
Brawo
Cały czas w Holandii
post:
K-K
Zresztą ja tam myślę, że Duńczyka też powinni wziąć. Zawsze konkurencja w zespole lepsza.