Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / #TerazPasyPRESS: Andrzej Stanowski - Szóstka Jacka Zielińskiego

#TerazPasyPRESS: Andrzej Stanowski - Szóstka Jacka Zielińskiego

stanowski-zabrze

W Zabrzu trenerowi Zielińskiemu wszystko się udało. Można powiedzieć, że trafił szóstkę w totka – pisze na Terazpasy.pl red. Andrzej Stanowski  z Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej.

Piłkarze Cracovii w bardzo dobrym stylu rozpoczęli nowy sezon, pokonując pewnie w ostatnim meczu pierwszej kolejki w Zabrzu Górnika 2-0.

Przed meczem pisałem, że wygląda to, że „Pasy” mają w tym sezonie wyjątkowo silną i szeroką kadrę. Sugerowałem, że wszystko teraz w rękach trenera Jacka Zielińskiego. Czy postawi na właściwych graczy, czy trafi ze składem? W Zabrzu trenerowi wszystko się udało, można powiedzieć, że trafił szóstkę w totka.

W bramce postawił na Karola Niemczyckiego i ten spisał się bez zarzutu, dwukrotnie ratując swój zespół przed utratą gola. W obronie sensacja – po raz pierwszy od dwóch lat w podstawowym składzie nie wyszedł Cornel Rapa. Zastąpił go Gruzin Otar Kakabadze. I to był dobry ruch trenera, Gruzin grał dynamicznie, często włączał się do akcji ofensywnych. W 66 min został zmieniony przez Cornela Rapę, który pokazał, że zawsze gotowy jest do gry. W rolę jednego ze stoperów wcielił się Czech Jakub Jugas. I zaimponował swoją grą, nie bał się iść do przodu, to on był autorem świetnego podania, po którym Michał Rakoczy trafił do siatki. Po lewej stronie rywali całkowicie zablokował Kamil Pestka, który od meczu w Zabrzu jest kapitanem drużyny. I słusznie!

stanowski-zabrze

Dla wielu kibiców Cracovii zaskoczeniem mógł być występ w podstawowym składzie Floriana Loshaja. Kosowianin ostatnio nie błyszczał, najczęściej wchodził na boisko z ławki rezerwowych. W Zabrzu grał jak odmieniony, to on w bardzo sprytny sposób zdobył pierwszą bramkę.

W Zabrzu zobaczyliśmy na boisku, w ostatnich 30 minutach dwóch nowo pozyskanych piłkarzy Fina Benjamina Kallmana Japończyka Takuto Oshimę. I były to pozytywne debiuty. Widać, że Fin to typ szybkiego, dynamicznego napastnika, dwa razy był bliski zdobycia gola. Japończyk grał odważnie, nie bał się dryblingów, popisał się w ostatniej minucie husarską akcją, szkoda, że nie zakończoną bramkę. Bałem się trochę, że Zieliński, zachowa się zachowawczo i nie wpuści do gry obu zawodników. Trener pokazał jednak, że należy do tych, którzy nie boją się ryzyka. Tak trzymać trenerze! Nieźle radził sobie na środku ataku Patryk Makuch, bramki wprawdzie nie strzelił, ale całkiem dobrze współpracował z kolegami.

Znowu dobry mecz rozegrały krakowskie perełki Michał Rakoczy i Jakub Myszor. Ta razem bardziej spektakularny był Rakoczy (piękna bramka i asysta). Kibice już martwią się na zapas, bo przy takim progresie szybko mogą pojawić się oferty zza granicy. Chyba, że prezes Janusz Filipiak zdecyduje się na budowę mocnego zespołu z szansami na puchary. Czy to realne? Myślę, że prezes ma swoje ambicje i chciałby swoją 20-letnią pracę w Cracovii ukoronować spektakularnym sukcesem.

Głębokość kadry to jest w tym sezonie atut Cracovii. W Zabrzu trener Zieliński dokonał aż pięciu zmian. I zmiennicy nie ustępowali kolegom. To dobrze rokuje na przyszłość. I dlatego nie jestem zwolennikiem kolejnych zakupów na siłę. Chyba, że będą to piłkarze jak się to mówi z najwyższej półki. Tylko skąd ich brać?

Teraz przed „Pasami” sobotni mecz z Koroną Kielce. To będzie znacznie trudniejsze spotkanie niż w Zabrzu. Wszyscy wiemy jak gra drużyna Leszka Ojrzyńskiego - twardo, bezpardonowo, na pograniczu faulu. Cracovia musi odpowiedzieć tym samym – agresją, nieustępliwością. W sobotę „Pasy” zapewne zostaną zmuszone do gry w ataku pozycyjnym, a tego nikt nie lubi.

Pierwsze mecze pokazały, że tegoroczne rozgrywki mogą być wyrównane jak nigdy. Sensacyjna porażka Lecha na swoim stadionie, rozbita Lechia, z trudem wywalczone wygrane Pogoni i Rakowa pokazują, że możemy być świadkami jeszcze wielu sensacji. Ale to dobrze dla ekstraklasy, oby tylko jeszcze w parze z tym szło podniesienie poziomu. Bo wciąż kuleje.

Andrzej Stanowski

Andrzej Stanowski - emerytowany dziennikarz sportowy, z 50-letnim stażem w „Gazecie Krakowskiej” i „Dzienniku Polskim”.

Od redakcji:

  • #TerazPasyPress –   to miejsce na Terazpasy.pl w którym dziennikarze sympatyzujący z Pasami   i/lub piszący na co dzień o Cracovii dzielą się swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat najstarszego Klubu w Polsce.
  • Jeśli chciałbyś zabrać publicznie głos w tej lub innej sprawie interesującej dla kibiców Cracovii prześlij swój tekst  na adres: admin/at/terazpasy.pl. Najciekawsze artykuły, listy i felietony opublikujemy. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do skracania nadesłanych tekstów.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

wstyd pisac takie wypociny, Platek to przyszly grabarz pasow, ile wezmie to jego, za...
post:
Koszulki
Koszulki były tylko na 1 mecz
Ciekaw jestem co za chuj wymyslil zlote litery i numery na nowych koszulkach. W telewiz...
ZMIEŃ HYMN NA CRACOVIO MA I TYLKO MISTRZOSTWO NIE MA INNEJ OPCJI CZEKAMY!
zmień nasz hymn na CRACOVIO MA!
post:
Dyletanci@
wszystkie ręce na pokład tylko głębokie wzmocnienie i mistrzostwo taki nasz cel
post:
Dyletanci@
Sprawdziłem 1 stycznia 2021 Wójcika Giza nie wystawił nawet w pierwszym składzie na tr...
post:
Dyletanci@
Tak najbardziej winny Probierz, który był w Cracovii między 2017 a 2021. Czyli jak Prob...
Raz widziałem tego chłopaka...na treningu noworocznym...i zachwycony byłem nim! Prze...
Wyrazy współczucia dla rodziny
Niech spoczywa w pokoju. Zawsze się dobrze wypowiadał o Cracovii, prawdziwy pasiak.
I jeszcze jedno. Może i Filipiak celowo zadłużał, by potem dokapitalizować spółkę i prz...
Ty swoje tezy stawiasz na podstawie tego, że gdzieś coś usłyszałeś itd. Gdzie jakieś do...
Pod wodzą Platka , Cracovia nie będzie dłużej - i to góra : jak 3 lata !
Bogacz kontuzjowany i wypada na y tygodni!!!! Kogo oni sprowadzają do k.... nędzy!!!!!!...
uwazam cie za madrego na tym forum, zrob sobie audyt wycene cichego kacika przez rzecoz...
Chłopie prawisz jak nawiedzony Maleńczuk o polityce. Zacznijmy od tego, że byłeś jednym...
prosze pisac prawde, celowe zadluzanie klubu , pozyczki dla klubu zamieniane na akcje,...
kibice czekają na mocne transfery i na mistrzostwo polski wreszcie
Szał jesli chodzi o nowe nabytki. Same old story...
powinnaś trenować u siebie masz jeden z najlepszych ośrodków treningowych w Rącznej po...
nas kibiców interesuje przede wszystkim wzmocnienie i gra cracovii która będzie wygryw...
post:
Maleńczuk
Ja Malenczuka nue bronię. Sam sobie świadectwo wystawia tym co wyprawia to tu to tam
post:
Maleńczuk
No widać że Republika Ci mózg wyprała. No trudno. Trzeba jakiś żyć, fur deutchland!
post:
Stasiu
Ale to nie Stanisław Malec przeprowadzał wywiad. On tylko streszcza wywiad, który przep...