Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / #TerazPasyPRESS: Andrzej Stanowski - Czy kibice doczekają się polskiej Cracovii?

#TerazPasyPRESS: Andrzej Stanowski - Czy kibice doczekają się polskiej Cracovii?

stanowski-lechia-uluska

Cracovia zawsze była klubem na wskroś patriotycznym. Piękne biało-czerwone barwy, nazwa wywodząca się od grodu Kraka. Tak to wygląda z zewnątrz, bo od środka Cracovia prawie całkowicie zatraciła polskość. Czy to się może zmienić? – pisze na Terazpasy.pl red. Andrzej Stanowski z Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego.

Z krakowskiego klubu napływają ostatnio ciekawe sygnały. Na jednej z ostatnich konferencji prasowych trener Jacek Zieliński wyznał, że prezes klubu Janusz Filipiak chciałby budować od nowego sezonu kadrę pierwszego zespołu opartą o polskich graczy.

Bo sytuacja jest rzeczywiście na dzień dzisiejszy nieciekawa. W pierwszej kadrze ekstraklasowego zespołu jest aż 17 obcokrajowców. To efekt polityki poprzedniego trenera Michała Probierza, który ściągał do Krakowa przeważnie bardzo przeciętnych piłkarzy. Ale byli tani, najczęściej nie trzeba było płacić odstępnego za kontrakty. Ileż to takich słabych graczy przewinęło się przez Cracovię? Czy w ogóle kibice pamiętają jeszcze nazwiska Serderowa, Cecarica, Eladyego, Rubio czy Culiny. A jak już przeprowadzono profesjonalny kontrakt, to za grube pieniądze trafili do Krakowa gracze pokroju Alvareza. Kto go promował do Cracovii? Ciekawe kto stoi za jego zakupem?

To były wielkie niewypały, a równocześnie klub nie potrafił zatrzymać takich graczy jak Dąbrowski, Gol czy ostatnio Wdowiak. Dzisiaj z tymi graczami przy drobnych korektach personalnych ”Pasy” mogłyby walczyć o czołowe miejsca w tabeli.

stanowski-lechia-uluska

Teraz jak słychać ma być inaczej, prezes chce postawić na piłkarzy krajowych. Są już podobno pierwsze przymiarki, mówi się o czołowym napastniku Zagłębia Lubin Patryku Szyku. Wprawdzie gra on ostatnio słabiej, ale całe Zagłębie pod wodzą trenera Stokowca prezentuje się fatalnie. W Ekstraklasie jest wielu dobrych piłkarzy, którzy z powodzeniem mogliby wzmocnić Cracovię. Osobiście widziałbym w „Pasach” Mateusza Szwocha, teraz w wieku 29 lat osiągnął bardzo wysoką formę, jest prawdziwym reżyserem gry swojej drużyny. W Stali Mielec bardzo pozytywne recenzje zbierają dwaj młodzi gracze, pomocnik 21-letnik Mateusz Sitek i cztery lata starszy od niego Grzegorz Tomasiewicz. Ciekawych zawodników można znaleźć także na boiskach I ligi. Oglądałem ostatnio mecz Korony Kielce z Arką Gdynia, w zespole znad morza zaimponował mi 21-letni Karol Czubak, autor efektownej bramki (zdobył ich już w tym sezonie 14).

Trzeba tylko umiejętnie szukać, mieć dobrze zorganizowany w klubie pion skautów. Ale to niestety od lat jest słabość Cracovii,kibice liczyli, że przyjście w roli dyrektora sportowego Cracovii Stefana Majewskiego odmieni sytuację. Na razie efektów nie widać, ale może doczekamy się ich po rundzie wiosennej. Podstawowe pytanie brzmi – czy trener Jacek Zieliński otrzyma od prezesa podobne warunki jakie miał Probierz?

Teraz przed „Pasmi” najważniejszy mecz sezonu Wielkie Derby Krakowa. Cracovia po ostatnich dwóch zwycięstwach nie musi się martwić o pozostanie w Ekstraklasie, może przystąpić do meczu na luzie, bez zbędnego napinania się. Odwrotnie dla Wisły jest to mecz ostatniej szansy, wygrana „Pasów” sprawi, że Wiślacy będą już tylko o krok od I ligi. Czy to może mieć wpływ na wynik wielkich derbów? Nasza piłka jest nieprzewidywalna, kto z kibiców przypuszczały, że np. zespół z Niecieczy wygra we Wrocławiu aż 4-0.

Na wielkie derby mają być wpuszczone zorganizowane grupy kibiców Wisły. Osobiście uważam to za błąd. Wiadomo czym ostatnio kończyły się mecze czy to na Wiśle czy na Cracovii. Burdami, rozróbami, musiała interweniować policja, pseudokibice niszczyli krzesełka, wyżywali się na sanitariach, a kluby płaciły potem surowe kary finansowe.

To są mecze podwyższonego ryzyka. Skoro na naszych stadionach nadal prym wiedzie dzicz, panuje chamstwo, jestem przeciwny zapraszaniu zorganizowanych grup kibiców na takie spotkania. Jestem za wolnością prawdziwych kibiców, chcesz iść na mecz, kup sobie bilet w kasie klubowej. Ale ja wiem pseudokibice chcą iść w grupie na stadion, bo myślą tylko o jednym - jak tu narozrabiać, doprowadzić do bezpośrednich starć z rywalami zza między.

Szkoda, że takich wytycznych nie wprowadził PZPN. W przyszłości, kiedy na stadionach zapanuje spokój i kultura (przykład Anglii jest tutaj znakomitą ilustracją, były kiedyś wielkie burdy, teraz po wprowadzeniu drakońskich kar finansowych wszystko się uspokoiło) wspólne kibicowanie na wielkich derbach będzie możliwe. Dzisiaj to jest zarzewie burd i awantur.

PS. Podobna sytuacja była w hokejowej Cracovii. W minionym sezonie w „Pasach” grało ponad 20 obcokrajowców,w tym aż 12 Rosjan. Teraz Filipiak z trenerem Rohaczkiem zapowiadają zmianę kursu, szukają graczy krajowych. Cracovia musi się spieszyć, bo już na przełomie sierpnia i września grać będzie w Lidze Mistrzów. Kadra musi być zapięta na ostatni guzik pod koniec lipca.

Andrzej Stanowski

Andrzej Stanowski - emerytowany dziennikarz sportowy, z 50-letnim stażem w „Gazecie Krakowskiej” i „Dzienniku Polskim”.

Od redakcji:

  • #TerazPasyPress –  to miejsce na Terazpasy.pl w którym dziennikarze sympatyzujący z Pasami   i/lub piszący na co dzień o Cracovii dzielą się swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat najstarszego Klubu w Polsce.
  • Jeśli chciałbyś zabrać publicznie głos w tej lub innej sprawie interesującej dla kibiców Cracovii prześlij swój tekst  na adres: admin/at/terazpasy.pl. Najciekawsze artykuły, listy i felietony opublikujemy. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do skracania nadesłanych tekstów.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Panie Redaktorze

Zastanawia się Pan czy trener Zieliński dostanie takie warunki jakie miał poprzednik, który jak sam Pan pisze sprowadzał głównie zawodników tanich za których nie trzeba było płacić. Według portalu Transfermarkt Probierz wydał na transfery około 2,67 mln euro przez 4,5 sezonu, licząc z Mihalikiem, który nie był jego transferem, a trenera Zielińskiego. Nie licząc Mihalika pomysły transferowe Probierza kosztowały 1,82 mln euro. W ostatnim oknie transferowym Ghita kosztował według tego samego portalu 1,2 mln euro. Czyli jakby trener Zieliński miał dostać takie same warunki jak trener Probierz to praktycznie musiałby sprowadzać samych zawodników za których nie trzeba płacić, czyli w znacznej większości zawodników zagranicznych, którzy czasem mimo, że dobrze wyglądają na papierze to okazuje się, że w rzeczywistości już tak dobrze nie jest. Tak było m.in. z Alvarezem tak teraz jest z Konopianką, choć ten ostatni może zostanie na następny sezon pod warunkiem, że nie jest on najlepiej zarabiającym zawodnikiem Cracovii wszechczasów jak twierdzą niektórzy. Bo jak jest to raczej klub nie zaryzykuję przedłużenia półrocznego kontraktu o rok. Choć gwoli ścisłości niektórzy twierdzili zaraz po tym jak do nas przyszedł, że wcale jakoś dużo nie będzie zarabiał.

Zaloguj aby komentować

Cracovia

Brawo !!!! 100% Racja - P.Red. Stanowski >>>

Zaloguj aby komentować

Dobre uwagi

Bardzo dobry i trafny komentarz, tylko czy nie skończy się na zapowiedzach jak to z Cracovia bywalo

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Co ciekawe on mówił, że prowadził z Cracovią negocjacje od stycznia i dogadali się w su...
Zieliński na konferencji twierdził, że Konopianka miał wysoki kontrakt. Ta strona nie j...
Kasa misiu kasa, Pestka mozliwosc gry w Eleminacjach,LM. Niemczycki pewnie Legia za T...
Kończąc już chyba wątek odejść, moim zdaniem jeśli chodzi o pozycję bramkarza to najmni...
Nareszcie jestem szczęśliwy że nie będę oglądał tego miernego ,przereklamowanego bramk...
Czyżby Czesiu??
Wszystko to jest słabe, delikatnie mówiąc. Ja mam duży szacunek do prezesa za to co zro...
Siplak w wywiadzie po meczu co można tu odsłuchać, mówił, że nie ma do nikogo pretensji...
Ja tam myślę, że trener zostanie. Tak mi się wydaje i na to licze, choć mogę się mylić....
Z klubu nikt nic nie powie. Komunikacja jest słaba. Może Siplak uchyli rąbka tajemnicy.
Trochę mi net przerywał i pozjadał pewne słowa. Mnie wychodzi na to, że Zieliński już C...
Wszystko ok. Nie orzypominam sobie jednak z ust Zielińskiego wypowiedzi mismistrzostwie...
post:
Moby dick
Do transferów nie policzyłem Budzińskiego, bo w sumie nie wiem nawet czy była taka myśl...
Polityka kadrowa w tym sezonie była taka jak zawsze. Czyli ci co się w Cracovii wybijaj...
Niemczycki nie powiedział, że Cracovia mu dawała mało, powiedział, że to były godne war...
Tak na spokojnie oceniając sezon mogliśmy zająć pewnie nieco wyższe miejsce gdyby nie k...
Trener ma racje, ciężkie kontuzje Pestki, Myszora, Hebo i Jablonskyego na pewno miały w...
A dlaczego nikt nie zapytał dlaczego odchodzi Siplak? Kto podjął taką decyzję? Niemczyc...
Uważam, że zajęcie 7 miejsca, przy tylu ciężkich kontuzjach ważnych zawodników, za dobr...
Z jednej strony też bym wolał spadek Śląska niż Płocka, z drugiej strony Płock sam sobi...
Cieszę się umiarkowanie bo chętnie bym zobaczył w I-szej lidze ślunska.....
Czy ja wiem czy też tacy prezesi są w Lechu. Najwyższy budżet w lidze, prawie 4 razy wy...
Niech już pan nie sieje popeliny z tymi terenami. Oficjalny komunikat Miasta, mówi o ty...
post:
Spadek
Mnie też szlag trafia jak widzę chrapka i ten wirtualny karny - gdyby to nie był Lusius...
post:
...
Faktycznie, trener wykazuje się dużym, godnym pozazdroszczenia taktem w sygnalizowaniu...