Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / #SiemionOdSerca: Pic na wodę, fotomontaż

#SiemionOdSerca: Pic na wodę, fotomontaż

Siemion-filipiak-majewski-tabisz

Serce mi pęka tym bardziej, że ja cały czas wierzyłem w to, że uda nam się coś osiągnąć, że zdołamy się odbić. Brałem zapewnienia Pana Profesora za dobrą monetę i - jako niepoprawny optymista - liczyłem, że w końcu się spełnią... – pisze na Terazpasy.pl Tomasz Siemieniec, były piłkarz i kierownik Cracovii.

Byłem przed weekendem majowym przy stadionie i dowiedziałem się, że Jakub T. w dalszym ciągu pojawia się w klubie - bynajmniej nie tylko prywatnie. Spotyka się z ludźmi w sprawach związanych z marketingiem, czy sky-boxami, a więc to całe formalne zawieszenie to jedynie pic na wodę. Można oficjalnie twierdzić, że oskarżony były wiceprezes jest "odsunięty", można deklarować, że jest "zawieszony" - wiadomo, papier przyjmie wszystko. Wystarczy się jednak osobiście pojawić na obiektach i przekonać na własne oczy jakie są fakty (a Jakub T. miał najwidoczniej tym razem pecha, bo gdy akurat wtedy wjeżdżał na stadion przy Kałuży to stałem przy bramie i to widziałem).

Nie wiem jak w tej sytuacji chcemy przejść do etapu przemian, skoro nie potrafimy jednej, problematycznej sprawy zamknąć. Zamiatanie tego pod dywan nic nie pomoże, to nie jest dobre rozwiązanie. A w tych okolicznościach ciężko mi uwierzyć, że ktokolwiek chce dokonać jakichś zmian, skoro na własne oczy widzę i od ludzi zatrudnionych w klubie słyszę jakie są realia.

Siemion-filipiak-majewski-tabisz

Zaczynam więc liczyć się z tym, że za jakiś czas afera może przycichnie, a Pan Jakub T. odzyska nazwisko i w glorii chwały powróci na zajmowane wcześniej stanowisko. Jeszcze niedawno ten scenariusz wydawał się absurdalny, ale kto wie - może jednak taki jest czyjś plan? Tego się boję. A wiem na pewno, że część ludzi, którzy widzą co się dzieje za zamkniętymi, klubowymi drzwiami też nie są pewni jutra.

Przyznaję, że sam liczyłem na zmiany - na gruntowne zmiany, które rozpoczną proces odbudowy struktur klubu. W tym momencie ja przestałem na to liczyć, bo nie widzę żadnych symptomów takich wydarzeń.

Zapasy w kisielu

Nie skomentowałem chyba czterech ostatnich meczów, ale mam nadzieję, że Czytelnicy nie mają mi tego za złe. Uważam, że nie bardzo było co komentować, a o tym, że o nic już nie gramy pisałem wiele tygodni temu. Dawno już przelała się w tym sezonie czara goryczy, drużyna w swojej chimeryczności jest wręcz przewidywalna, a do oglądania meczów Cracovii trzeba się tak naprawdę zmuszać. Piszę to z ogromnym smutkiem, ale ogólnie jako kibic czuję się fatalnie i zobojętniałem już na to jaki wynik osiągniemy.

To nie jest dla fanatyka "Pasów" sytuacja nieznana, ona powtarza się co jakiś czas, ale za każdym razem jest tak samo przykra. Ja staram się te nasze mecze zawsze oglądać, przeżywać, analizować, omawiać. Ale, przyznaję samokrytycznie, teraz osiągnąłem taki poziom zniechęcenia, że wcale nie mam na to ochoty. Owszem, oglądam te mecze, byłem nawet w Poznaniu, ale zaczyna się we nie rodzić - całkiem uzasadniony, mówić szczerze - "tumiwisizm". Bo przecież skoro nasi "zarządzający" mają nas gdzieś i to od lat - a ta sytuacja z Jakubem T. pokazuje aż nadto dobitnie, że tak właśnie jest - to o czym niby ja mam myśleć, jak mam się czuć jako sympatyk Cracovii?

To jest bardzo słaba sytuacja, ja się tego mojego zniechęcenia boję i nigdy nie chciałbym do tego dopuścić, ale też wiem, że wielu "Pasiaków" ma podobny stan ducha. W warunkach, gdy toczy się nieustanne "zapasy w kisielu" ciężko o dynamiczne podskoki w górę z radości i ciężko w obecnej sytuacji utożsamiać się z tym, co dzieje się w Zarządzie Klubu, w drużynie, w całych strukturach Cracovii.

...ale stabilnie

Człowiek jest coraz starszy i obserwując nasze zmagania "z samymi sobą" można mieć już tego dość. A można mieć tego dość przede wszystkim dlatego, że do niczego nas te zmagania nie prowadzą. Obserwujemy jednocześnie w ostatnich latach inne kluby, które w dużo krótszym czasie osiągają to, co my próbujemy osiągnąć od dwóch dekad i to wcale nie są kluby pokroju Lecha, czy Legii, ale takie kluby jak: Raków, Piast, czy Zagłębie. Wkrótce do tej listy dołączy zapewne i Pogoń Szczecin. Te kluby potrafiły zrobić jakiś wynik w Ekstraklasie, potrafiły wywalczyć medal Mistrzostw Polski, a w większości i tytuł Mistrza Polski.

My na mistrzostwo czekamy od 1948, a na medal Mistrzostw Polski od 1952 roku i nic się nie zmienia. W trwającym jeszcze sezonie można było usłyszeć, że bijemy się o miejsc 5.-8. i chichot losu polega na tym, że po dwóch najbliższych meczach może się jeszcze okazać, że i te niezbyt ambitne cele nie zostaną zrealizowane. Stoimy przed wielką "szansą", by na koniec sezonu wylądować w drugiej części tabeli, a więc jest jak jest - ale stabilnie!

Teoria i praktyka

Tym bardziej zatem uciekam od omawiania naszych ostatnich meczów, bo jest to jak "topienie tonącego". Nie będę jednak uciekał od komentowania tych sygnałów, które docierają na temat ewentualnych odejść zawodników i problemów z przedłużaniem kontraktów. Słychać, że nie rozmawia się z Pestką, że Niemczycki i Myszor nie chcą przedłużyć kontraktu, Sipl'ak odchodzi. Ponoć Cracovia chciałaby się także rozstać się z Râpą, ale nie bardzo wie jak, bo rok temu przedłużono z nim kontrakt do czerwca 2024 roku.

Aż chce się napisać: nie wie prawica, co czyni lewica i wszystko to nie wróży nam najlepiej na nowy sezon. Tym bardziej, że niedawno przeczytałem w wywiadzie z Profesorem Filipiakiem, że mamy recesję i należy ograniczać koszty - co przełoży się na pewno na zespół, kadrę, a nawet na opiekę medyczną.

Czyli tak: odejdzie, lub pozbędziemy się z drużyny czterech, czy pięciu zawodników, a kogo sprowadzimy i za co, żeby tę kadrę załatać? Podkreślam słowo: ZAŁATAĆ! Bo chodzi tu na razie tylko o odejścia w większości podstawowych piłkarzy, więc na zdrowy rozum powinniśmy pozyskać w ich miejsce CO NAJMNIEJ czterech, lub pięciu zawodników. A przecież już w rundzie wiosennej obecnego sezonu nawet liczby nam się nie zgadzały i nie byliśmy w stanie skompletować pełnej kadry na mecz ligowy!

Znów: mam wrażenie, jakbym już kiedyś coś takiego widział. I wiedziony tym wspomnieniem jestem teraz pełen najgorszych obaw. Po odsunięci wiceprezesa Jakuba T. pisałem, że liczę na zmianę, ale ta zmiana wymaga czasu - może czterech, może pięciu lat. Teraz, gdy odsunięcie okazuje się TEORETYCZNE nie podejmuję się już żadnych ocen, ani też na nic nie liczę. Ręce mi same opadają...

Jedyne, czego nam brakuje w tej sytuacji to szafy Prezesa Ochódzkiego, aby trenerzy mogli zaśpiewać o tym jak bardzo wszystko im się podoba jeśli chodzi o zarządzanie klubem, a zawodnicy - żeby mogli zapewnić, że dach na zgrupowaniu wcale nie przeciwka, zwłaszcza wtedy gdy nie pada.

Wcale nie jest dobrze

Mimo tego wszystkiego co napisałem powyżej jestem tym bardziej przekonany, że trzeba głośno mówić takie rzeczy. Jeśli nie będziemy o tym mówić, jeśli będziemy się mamić tym, że "nowy sezon i nowe nadzieje" to zabrniemy donikąd.

Widzę też, że jest wielu ludzi ze starszego pokolenia, którzy mówią, że "kiedyś było gorzej, bo pałętaliśmy się po III lidze". I ja się zgadzam - kiedyś było gorzej. Ale to pamiętają tylko tacy ludzie, którzy mają co najmniej trzydzieści, albo i czterdzieści lat. A młode pokolenie nie ma o tym zielonego pojęcia i nie wie co to znaczy jechać na wyjazd do Niedźwiedzia, albo do Kańczugi. To jest zupełnie inna perspektywa. I nie można każdej chęci progresu, każdego głodu sukcesu hamować stwierdzeniami, że nie jest tak źle jak kiedyś. Zresztą ja napiszę, że pamiętam również czasy, w których było lepiej - i to dużo lepiej. Nie zaniżajmy więc tych oczekiwań.

Serce mi pęka tym bardziej, że ja cały czas wierzyłem w to, że uda nam się coś osiągnąć, że zdołamy się odbić. Brałem zapewnienia Pana Profesora za dobrą monetę i - jako niepoprawny optymista - liczyłem, że w końcu się spełnią. Liczyłem na to, że da się Pana Profesora przekonać do takiej myśli, że znaczący sukces w postaci Mistrzostwa Polski, czy choćby i brązowego medalu spowodowałby, że jego nazwisko zapisałoby się złotymi zgłoskami w historii Klubu i że warto w to zainwestować. Sam chciałem przy tym wierzyć w winy złych bojarów, ale jakoś nie wyobrażam sobie, żeby dziś zawieszony wiceprezes Jakub T. przekrada się na stadion Cracovii niczym Szpieg z Krainy Deszczowców - bez wiedzy Prezesa.

Z każdym dniem, z każdym wywiadem który czytam, z każdym rozmówcą, z którym rozmawiam moja dotychczasowa wiara ulatuje. Choć jednocześnie mierzę się sam z tym, że moja dusza kibica chciałaby się raz jeszcze łudzić, obiecywać coś sobie po nowych rozgrywkach, nowych transferach, nowych prezesach i tak dalej. Tak jest przecież wygodniej - marzyć dalej, że Profesor Filipiak w końcu się "obudzi" - bo nie trzeba mierzyć się z przerażająca myślą, że to wszystko na nic...  

Ale czekamy na to przebudzenie dwadzieścia lat!

---
Tak, to jest głos sfrustrowanego fanatyka Cracovii, który czeka.
Czeka sam nie wie na co.
Biegnie pod wiatr i się dziwi, że mu oczy łzawią.
Ale w jedno wierzę: to nie jest koniec.
Wręcz przeciwnie - to jest dopiero początek.

Tomasz Siemieniec „Siemion”

Od redakcji:  

  • #SiemionOdSerca  – [poprzednio: „Okiem (byłego) kierownika”] - to stałe miejsce na Terazpasy.pl w którym Tomasz Siemieniec, były piłkarz i kierownik Cracovii, dzieli się swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat najstarszego Klubu w Polsce.
  • Jeśli chciałbyś zabrać publicznie głos w tej lub innej sprawie interesującej dla kibiców Cracovii prześlij swój tekst  na adres: admin/at/terazpasy.pl. Najciekawsze artykuły, listy i felietony opublikujemy. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do skracania nadesłanych tekstów.

 

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Panie Siemieniec

Jakieś 2 lata temu pan twierdził, że wszystko przez Probierza. Teraz jest inny trener i tak samo klub nie potrafią utrzymać zawodników, którzy w ostatnim czasie się wybijali w drużynie. Wtedy to najpierw był Cabrera z Hernandezem, potem Gol, Lopes czy Wdowiak. Wymieniłem tylko zawodników, których moim zdaniem można było zatrzymać, bo Piątka czy Helika raczej się nie dało. Z Pestką i Niemczyckim ta sama historia co z Wdowiakiem. Filipiak w wywiadzie, z miesiąc temu mówił, że z Pestką nie ma problemu, tylko z jego managerem, to samo mówił trener Zieliński ostatnio o Niemczyckim, wszystko dogadanie, oprócz kwoty odstępnego w kontrakcie z managerem. Mniemam, że z Pestką, chodzi o to samo. Nie raz pisałem, że szkoda, iż u nas nie ma tak jak w Anglii, tam wszystko jest zazwyczaj jawne, ile kto zarabia, jakie odstępne w kontrakcie, jakie manager chciał, ile zawodnik pensji, ile dawali inni itd. Jakby u nas tak było to by się wiele wyjaśniło w szeregu takich spraw. A tak to będzie, że Filipiak skąpy. Inna rzecz, jest taka, że my mamy budżet na poziomie średniaka ligowego i może prezesowi Filipiakowi ego nie pozwala powiedzieć, że tak jest po prostu i Legia, Lech, Pogoń czy Raków to kluby, które mają znacznie większe pieniądze i ich na więcej stać. Nawet Pogoń i Raków to takie kluby obecnie, których budżety rozpoczynają się od liczby 6, gdy u nas budżet zaczyna się od liczby 3. Druga sprawa jest taka, że niekoniecznie Filipiak musi być skąpy, a zawodnicy, zwłaszcza ich managerowie mogą być po prostu pazerni na pieniądze i idą tam gdzie im więcej i lepiej dają, a sentymenty do klubu nie grają żadnej roli. Jeśli chodzi o Tabisza, to on ma takie szczęście, że kiedyś Filipiaka na żądanie prokuratury też zatrzymano za domniemaną korupcję, a potem go ówczesny minister sprawiedliwości Ćwiąkalski musiał przepraszać. I teraz prezes może myśleć, że może te zarzuty to pic na wodę i fotomontaż jak wtedy ze mną. I pan też już w klubie nie pracuje, a się pojawia i rozmawia z różnymi ludźmi. A po co w klubie się pojawia Tabisz to nie wiem, mam nadzieję, że jakiś dziennikarz się zapyta prezesa. Z drugiej strony sam pan pisał, że przejęcie po Tabiszu będzie trochę trwało, może dlatego się pojawia w klubie, by wyjaśniać różne rzeczy. W końcu on miał przez wiele lat dużo w klubie do powiedzenia i chyba dość szeroką autonomię jeśli chodzi o zarządzanie klubowymi finansami.

Zaloguj aby komentować

jaga - PASY

KUR... no to mamy wartościowego następcę Niemczyckiego ! Dobrze, że Hrosso nie poszedł na kawę....

ELVIS

W sumie można powiedzieć taki błąd bramkarza to skutek uboczny tego, że teraz się wymaga by bramkarz był pod grą, gra się do tyłu do niego, a potem wyjdzie komuś strzał raz na sto, czy nawet rzadziej i bramkarz wychodzi na durnia.

Zaloguj aby komentować

ELVIS

Z drugiej strony jakby stał w bramce i byłaby sytuacja, że ktoś zagrywa prostopadłą piłkę i zawodnik Jagiellonii wychodzący ma daleko, a Hrosso jeszcze dalej to byśmy mówili, a dlaczego on nie był wysunięty to by wybił tą piłkę tylko stał w bramce. I tak nikt nie przebije Kuszczaka, który cofnął rękę, bo myślał, że piłka idzie nad poprzeczkę, no ale takie rzeczy się zdarzają jak się bramkarz gwałtownie cofa, duża szansa, że źle obliczy lot piłki. Tak było kiedyś z Kuszczakiem i tak było wczoraj z Hrosso.

Zaloguj aby komentować

Kibic1995

Tak jak napisałeś " za bardzo wysunięty " i właśnie o to mi chodzi. Wiem, że taki strzał wychodzi raz na 1 000 ale bramkarz NIE POWINIEN aż tak się wyluzowywać i pozwalać sobie na aż takie wyjście....

Zaloguj aby komentować

Elvis

Za bardzo był wysunięty potem się cofał by sięgnąć piłki i nie sięgnął. Dla mnie Niemczycki przy pierwszej bramce z Lechem większy błąd popełnił. Prawda jest taka, że taki strzał to wychodzi jeden raz na sto. Imaz mógłby próbować tak uderzyć z okolicy połowy boiska w następnych 99 meczach i pewnie by mu nie wyszło tak dobrze ani raz. Równie dobrze może już nie spróbować nigdy uderzać z połowy.

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

?

Panie Tomaszu, oczywiście ma Pan rację. Moim zdaniem celem pana Filipiaka nie jest żadne mistrzostwo itp. Z jednej strony chodzi mu o robienie show, czyli żeby o Cracovii było możliwie głośno, wszystko jedno w jakim kontekście, to jest po prostu tania reklama dla niego i Comarchu. Utrzymuje przy tym sztuczne zainteresowanie kibiców rzekomymi planami gry o najwyższe cele wykorzystując ich naiwność, przywiązanie do barw itp. Poza tym chodzi też a zaspokajanie własnego ego, własnej próżności, dlatego wtrąca się w decyzję sztabu, w transfery, miesza tam gdzie nie powinien, m. in. za pośrednictwem takich indywiduów jak pan Tabisz, który jest jego użytecznym narzędziem. W ten sposób zarządzany Klub, za pomocą takich metod i przy takiej motywacji osób decyzyjnych, po prostu nie ma prawa odnieść sukcesu.

Zaloguj aby komentować

Cracovia

Panie Tomaszu ma pan w 100 % rację ; jeśli prezes będzie dalej sknerzył i nie zwiększy nakładów na drużynę , nie ma co mażyć o większych sukcesach klubu ....

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

wstyd i kompromitacja gdyby nie 3 kardynalne błędy bramkarza cracovia przegrała by 3-1
Znowu Kallman najpierw karny teraz samobój - dziękujemy ....
Takich frajerów to jeszcze nie widziałem......sędzia przedłuża 5 min ,nie protestuje tr...
Znowu będzie Zieliński mówił gdyby Śmigło strzelił.to ....itd Kochani dlaczego ciągle...
Znowu Ghita - kicha....Już się boję !
post:
Puchar
Zawsze można wystawić na mecz pucharowy tych zawodników co nie grają w ekstraklasie, ta...
post:
Wlad
W złym miejscu napisałem.
post:
.....
Zawsze można wystawić na mecz pucharowy tych zawodników co nie grają w ekstraklasie, ta...
post:
.....
od zielińskiego gorszy jest nieudacznik majewski
Teraz mecz pucharowy ..szansa na przełamanie ........lub dalsza niechlubna seria
Oddaje serce i gryzie trawę ..ale mógłby być jeszcze lepszy
Nieoficjalnie dowiedziałem się że Oshima lubi nocne życie w Krakowskich klubach.....nie...
Winni są wszyscy po trochu prezes trener zawodnicy kibice. Trzeba się wziąść w garść i...
post:
Mecz
Wstyd i kompromitacja cracovii,za to odpowiada majewski i zieliński,trzeba sprowadzić P...
post:
Mecz
Glik to rocznik 1988 to chyba 35 lat ma. Poczekajmy co będzie grał. Bo po jednym meczu...
post:
Mecz
Czytalem na weszlo, ze Glik ma ponoc 140k na miesiac, komu to potrzebne koles 37 lat,...
post:
Trener
Ta sama obrona w tamtym sezonie była piątą obroną w lidze, teraz piszesz, że słaba. Na...
post:
kowal52
Zawodnicy nasi moim zdaniem jakby nie mieli sił i prędkości. Po przerwie na reprezentac...
Do tej pory.Doskonale prognozująca na ten sezon pierwsza połowa meczu z Zagłębiem.Dobra...
Najbardziej to żal dzieciaków, bo stanęły na wysokości zadania w przeciwieństwie do pił...
Uważam, że to bardzo łagodne określenie dzisiejszego meczu. Nie pamiętam takich "batów...
post:
Trener
Oglądałeś choć jeden mecz hokeja by stwierdzić, że hokej to padaka w tym momencie? Jak...
post:
Mecz
Można też stwierdzić po ostatnich 2 meczach, że po przerwie na reprezentację drużyna wy...
Pogoni wychodziło wszystko nam nic. Wąska kadra wąska kadrą, ale to nie tłumaczy takiej...
post:
0:4
Tylko co po nim? Łatwo złośliwie pożegnać