Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / 102. urodziny najstarszego Klubu w mieście

102. urodziny najstarszego Klubu w mieście

102. urodziny najstarszego Klubu w mieście

Zapamiętajmy z tej historii, że 13 czerwca 1906, o 18:00 w Parku Jordana powstał najstarszy w Krakowie i zrządzeniem okrutnej historii po 1939 najstarszy nadal istniejący w Polsce klub piłkarski. Nazywa się on Cracovia i nosi najpiękniejsze na świecie biało-czerwone barwy!

12 czerwca 1906 czytelnicy dziennika ?Nowa Reforma? mogli w popularnym dziale ?Kronika? opisującym miejskie sprawy przeczytać krótkie zawiadomienie.

Nowa_Reforma_1906-06-13

Akademicki Klub Footballistów (gra w piłkę nożną) zawiązuje się w Krakowie. Ćwiczenia w grze w piłkę nożną rozpoczynają się we środę 13 b. m. Uprasza się wszystkich, którzy chcą do tego klubu należeć, o przybycie do parku dra Jordana we środę o godz. 6 wieczorem przed pawilonem. Nie wątpimy, że tak zdrowy sport, jakim jest gra w piłkę nożną, znajdzie wielu zwolenników wśród młodzieży akademickiej.

Ale nie tak powinna zaczynać się ta opowieść. Zacząć wypada nam w roku 1889, w którym to doktor Henryk Jordan zakłada obok Błoń nad rzeką Rudawą park z boiskami do gier i zabaw. Dzień w dzień do tego parku przybywają uczniowie krakowskich szkół by posłusznie podzieleni na zastępy pograć i poćwiczyć na 12 boiskach.

Rok później w 1890 w Parku pojawia się nowy przedmiot ? futbolówka. Z miejsca piłka nożna staje się ulubionym sportem. Gra się najczęściej na owalnym boisku nr 3 (to ten plac, przez który teraz środkiem biegnie ścieżka, zaraz po pierwszym wejściu od strony AGH). Na nic jednak wpajanie zasad tego sportu ? w Krakowie obowiązują własne. Brak rogów bo i boisko nie prostokątne czy wieszanie się na bramkach przy wykonywaniu rzutu wolnego. I przede wszystkim ?kto żyw biegnie za piłką?, bez podań, manewrów, taktyki.

Zapamiętajmy, że kolejne roczniki krakowian biegłe były w piłce, i pobiegnijmy w przód do roku 1906. Doktor Jordan i lwowscy działacze z Towarzystwa Zabaw Ruchowych wymyślili wtedy by do Krakowa przyjechał jeden z lwowskich klubów.

We Lwowie kluby piłkarskie istniały już od 1903. W Krakowie nie było wtedy żadnego klubu, a wiemy to, bo nie było komu stanąć do meczu. Poradzono sobie tak, że pośród ?przodowników? - starszych chłopców kierujących zabawami w Parku Jordana - wybrano drużynę, która ćwiczyła ?jakiś czas? przed spotkaniem. To ?studenci? bo tak wtedy nazywano uczniów gimnazjów.

1906-06-04_przodownicy_-_Czarni_Lwów_0-2

W poniedziałek 4 czerwca, w drugim dniu Zielonych Świąt do Krakowa przybywają... dwa kluby. Dwa bo gdy walczono o to kto pojedzie padł remis. Zagrano na boisku nr 12 (to jest to boisko obok siedziby KS Cracovia, pierwsze wejście do Parku od strony Błoń), nie lubianym przez krakowian bo trawiastym ? każdy przecież widział, że trawa tylko przeszkadza w grze.

O 17:30 pstryknięto pamiątkowa fotkę, a potem Czarni Lwów pokazali krakowianom co to znaczy gra zespołowa. 0:2, a najdziwniejszą obserwacją było, że przyjezdni odbijali piłkę głowami i wcale ich to nie bolało. Około 19:00 na boisko weszła druga drużyna, Klub Gimnastyczno-Sportowy IV Gimnazjum, który za parę lat nazwie się Pogonią Lwów. Tym razem nie ma już gotowego rywala ? z publiczności zgłaszają się chętni. Rwą się zwłaszcza ?akademicy? jak mówiono na tych z uczelni wyższych. Jest też trochę młodych rzemieślników. Po godzinie robi się ciemno, ale i wynik jest już jednoznaczny 0:4.

1906-06-04_akademicy_-_KGS_IV_Gimnazjum_Lwów_0-4

Podoba się krakowianom nowy sposób grania. Park i Błonia pęcznieją od grających, a własną drużynę ma każda klasa. Akademicy do sprawy podchodzą fachowo. 13 czerwca 1906 o 18:00 powstaje Akademicki Klub Footballistów.

A co się dzieje ze ?studentami-przodownikami?? Trenują przed rewanżem. Nawet w wakacje gdy miasto wyludniło się z młodzieży oni trenowali. Z luźnej drużyny stają się klubem. W niedzielę 5 sierpnia 1906 o zbójeckiej 9:30 mierzą się z pracownikami świeżo przybyłego do Krakowa cyrku legendy Dzikiego Zachodu Buffalo Billa. 1:0 ?dzięki wielkiej wprawie w wybijaniu piłki przeciwnikom z pod nóg? jak pisze prasa, a gola strzela przyszła gwiazda Cracovii i Krakowa Staszek Szeligowski. I. Klub Studencki tak wkrótce określą ich gazety, bo też istotnie są pierwszym klubem założonym przez studentów.

Pierwszym, ale nie ostatnim. Po powrocie z wakacji powstają kolejne kluby. Są Czarni zrzeszający rzemieślników są i inne szkolne teamy. 23 września I. Klub Studencki spotyka się z Akademickim Klubem Footballistów, kto lepszy nie dowiemy się bo ulewa zakończyła mecz przed czasem.

1906-09-30_Czarni_Lwów_-_Biało-Czerwoni_Kraków_0-1

Tydzień później I. Klub jest już we Lwowie, gdzie bierze udział w zawodach lekkoatletycznych, a na piłkarskim boisku gol Szeligowskiego daje zwycięstwo nad Czarnymi. Rewanż za 4 czerwca udany, uczniowie pokonują swych nauczycieli. To pierwszy mecz, w którym I. Klub Studencki zagrał w nowych strojach. Pięknych narodowych białoczerwonych pasiakach, jawnej patriotycznej manifestacji. Odtąd będą zwać ich Biało-Czerwonymi.

I AKF dostaje swoje stroje. Barwy Krakowa niebieskie koszulki z białą szarfą nie są przypadkiem, bo nieco wcześniej drużyna akademicka zmieniła swą nazwę. Akademicki Klub Footballistów ?Cracovia?. Cracovia bo właśnie tak od wieków nazywało się nasze miasto w języku nauki łacinie.

Październik przynosi turniej jesienny na Błoniach, na nim zjawią się kolejne kluby. 16 razem. ?Młodziutkie pisklęta sportu footballowego? i kluby ?złożone w ostatnich tygodniach? mówi o 14 z nich prasa. W tej grupie pojawiają się dwa nowe kluby ?Wisła? i ?Czerwoni?.

Nowa_Reforma_1906-10-20_(fragment)

Cracovię i Biało-Czerwonych ten turniej jednak nie bardzo interesuje, są w nim na szczególnych prawach. Jako najstarsi i najlepsi czekają, aż nowicjusze wyeliminują się nawzajem redukując swa liczbę. I właśnie Wisła i Czerwoni wyjdą zwycięsko z eliminacji by w finale ulec Cracovii i Biało-Czerwonym. Biało-Czerwoni, Cracovia, Czerwoni, Wisła to ostateczna kolejność.

Rok 1906 zamykają wyjazdowe mecze do Bochni i Tarnowa, rok 1907 otworzy fuzja Cracovii i Biało-Czerwonych.

Wszystko to jest pięknie udokumentowane nie wątpliwymi pamiętnikami, a notatkami prasowymi z 1906. Skany starych gazet są w Internecie i każdy sam bez trudu może sprawdzić, że tak to właśnie z Cracovią było.

Zapamiętajmy zatem z tej historii, że 13 czerwca 1906, o 18:00 w Parku Jordana powstał najstarszy w Krakowie i zrządzeniem okrutnej historii po 1939 najstarszy nadal istniejący w Polsce klub piłkarski. Nazywa się on Cracovia, nosi najpiękniejsze na świecie biało-czerwone barwy, ma dziś 102 urodziny, a ja mam zaszczyt być jego kibicem i pić jego zdrowie.

200 lat Cracovio!

Artur Fortuna (?FortArt?)

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

!!!!!!!

Nic dodac,nic ujac."200 Lat CRACOVII"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Jak zawsze Siemion w sam punkt.!!!!Ale jak słyszę ,że na drugą stronę Błon przychodzi P...
Ja się przyznam, że mi chodziło o innego zawodnika Stali, tego co najbliżej Pestki był....
Na razie się zdarzył jeden słabszy mecz na 4. Najlepsi są już niektórzy redaktorzy, któ...
post:
Cracovia
trzeba grać ofensywnie a nie tylko z kontry trzeba wzmocnić środek pola konieczne super...
ta klęska powinna was przekonać że koniecznie jest wzmocnienie drużyny i konieczna zmia...
Choć teraz coś takiego czytam: https://sport.tvp.pl/61691971/pko-ekstraklasa-razacy-...
Nie było spalonego przy 1 bramce. W skrócie meczu widać
Też mi się wydawało że był spalony. Nie słucham komentatorów, wyciszam ich, ale znając...
To gadanie dziennikarzy i kibiców, że idziemy na Mistrza mogło nie pomóc. Trener Zieliń...
Mecz ze Stałą pokazał.ze gorzej gra nam się w roli faworyta i problemy mamy z drużynmi...
Od początku wczorajszy mecz wyglądał w naszym wykonaniu dziwnie - lagi na oślep do przo...
Tak gramy dalej. Początek dalej jest dobry mimo porażki dziś. Tylko teraz pytanie jak b...
Głupie trzymanie, ten gość nie miał nawet szans by dotknąć tej piłki. Ja byłem prawie p...
Serię zawsze się kończą. Dziś słabo to wyglądało ale też okoliczności- młotek z gwizdki...
Przeciwnik nie był mocny tylko zawodziła taktyka oraz katastrofalne tracenie i podawani...
Po zobaczeniu powtórek chyba faktycznie trzymał, tylko że jegomość juz wcześniej upadał...
Taka uwaga...dlaczego nie stawiają na Knapa?Lewa nóżka fajna
Bardzo słaby mecz .Może to wypadek przy pracy i upał.Widac ile znaczy Rodin.Jablonski p...
Bezmyślny faul Jablonskyego. Przecież KURWA nie było zagrożenia ze strony Kasperkiewicz...
post:
Niedowiary
Najważniejsze, że widać dobrą atmosferę w drużynie, to, że zespół walczy i jest w stani...
post:
Niedowiary
Prezes Filipiak jeszcze przed startem sezonu stwierdził, że trener Zieliński jest teraz...
W systemie sprzedaży biletów jest opcja wykupienia/rezerwacji miejsca parkingowego. Czy...
post:
Niedowiary
trener Jacek z był zawsze super taktykiem a źle przygotowywał zespól teraz robi to supe...
post:
Niedowiary
Trudno oceniać na tym etapie sezonu jak zespół jest przygotowany. Fakty są takie trener...
Runjaić odleciał, zresztą jak piłkarze Legii. Składu nie wzmocnili, a wręcz osłabili. G...