Terazpasy.pl / Teraz Prasa / Przegląd Sportowy / PS: Piętno degradacji

PS: Piętno degradacji

przeglad-sportowy

Na dzisiejszą decyzję Komisji do Spraw Nagłych PZPN w sprawie Widzewa i ŁKS Łódź czeka cała piłkarska Polska.

Rozstrzygniecie sporu prawnego o to, w jakich ligach w najbliższym sezonie wystąpią oba kluby z Łodzi, ustali ostateczną listę uczestników rozgrywek ekstraklasy i jej bezpośredniego zaplecza.

Redakcja "Przeglądu Sportowego" otrzymała kopie wyroku (wraz z szerokim uzasadnieniem) Sądu Najwyższego w sprawie skargi Widzewa na orzeczenie Związkowego Trybunatu Piłkarskiego PZPN. Dokument ten będzie dziś szczegółowo analizowany przez Komisję do Spraw Nagłych PZPN. Sąd Najwyższy przyznał rację PZPN, który złożył do SN skargę kasacyjną od wyroku Trybunału Arbitrażowego przy PKOl. ?Sąd Najwyższy uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Trybunałowi Arbitrażowemu do Spraw Sportu przy Polskim Ko mitecie Olimpijskim do ponownego rozpoznania" ? tak brzmi najważniejsze zdanie wyroku SN w sprawie Widzewa Łódź.

Bałagan prawny

W uzasadnieniu, zajmującym ponad 13 stron, Sąd Najwyższy ani słowem nie wspomina o zawieszeniu wykonania kary nałożonej przez PZPN na Widzew (taki był wniosek łódzkiego klubu). Jednocześnie SN, wskazując na bałagan prawny związany z licznymi uchwałami PZPN dotyczącymi przedawnienia się korupcji, nie orzekł wyroku merytorycznego wobec Widzewa. Czy ta oznacza, że Komisja do Spraw Nagłych PZPN zdegraduje dziś Widzew? A może poczeka aż ponowne orzeczenie w tej sprawie wyda Trybunał Arbitrażowy przy PKOl?

Limit wyczerpany?

- Jedna z uchwał delegatów na ostatnim zjeździe PZPN dotyczyła terminowego rozpoczęcia rozgrywek ekstraklasy i pierwszej ligi w sezonie 2009/10. Jednocześnie zarząd PZPN podjął uchwałę o ostatecznym rozstrzygnięciu spraw Widzewa i ŁKS do 15 lipca, kiedy zbierze się Komisja do Spraw Nagłych ? przypomina członek zarządu PZPN Mirosław Malinowski. - Nie sadzę, by Komisja do Spraw Nagłych dzisiaj zechciała polemizować sama ze sobą, zastanawiając się czy przypadkiem nie przełożyć rozstrzygnięcia w sprawie łódzkich klubów na późniejszy termin... Jej członkowie zdają sobie sprawę, że i Widzew i ŁKS, którego skarga na brak licencji jeszcze nie została rozpatrzona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, miały wystarczająco dużo czasu na prawne uporządkowanie swych problemów. Słyszałem też, że Sąd Najwyższy w swym uzasadnieniu odniósł się do wszystkich argumentów przytoczonych przez Widzew ? zaznacza Mirosław Malinowski, który podkreśla, że prezesura w Świętokrzyskim ZPN (czytaj ? sympatia dla Korony Kielce) wbrew pozorom nie przeszkadza mu w obiektywnym ocenianiu przypadków Widzewa i ŁKS.

- Komisja do Spraw Nagłych powinna dziś wyznaczyć uczestników barażu. Gdyby Widzewowi nie udało się zmieścić w ekstraklasie, jego miejsce zajęłaby drużyna, która ten baraż by przegrała - twierdzi prezes Widzewa Marcin Animucki.

Prezes Grzegorz Lato zapytany przez nas w piątek, jak szybko Trybunał Arbitrażowy mógłby ponownie rozpatrzyć sprawę Widzewa, dał do zrozumienia, że Trybunał mógłby zdążyć do 15 lipca, do godziny 19 (początek posiedzenia Komisji do Spraw Nagłych.

Co na to przewodniczący Trybunału Arbitrażowego przy PKOl profesor Zygfryd Siwik?

Mogą nie zdążyć

- Najbliższe posiedzenie prezydium Trybunału mamy zaplanowane w poniedziałek, 20 lipca - mówi Zygfryd Siwik i wyjaśnia: - To jednak nie oznacza, że wrócimy do sprawy Widzewa właśnie 20 lipca. Tego dnia dopiero powołam nawy, trzyosobowy zespół orzekający. Może zdążymy zająć się ponownie tą sprawą jeszcze w lipcu, ale dzisiaj (rozmawiamy 14 lipca - przyp. red.) nie mogę tego obiecać. Najpierw muszę zapoznać się z sentencja wyroku Sądu Najwyższego, przeanalizować argumenty i logikę, jaką kierował się jego zespół sędziowski - podkreśla profesor Siwik.

Dariusz Łuszczyna - Przegląd Sportowy

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Klich już mi bokiem wychodzi.Dać Go do rezerw....
Ten pierdol..... fornalczyk za każdym razem rzuca się jak pchła na łańcuchu do sędziego...
Jak dotąd Stefański nie " drukuje " bo przed meczem obawiałem się, że będzie przeciw Cr...
Szkoda, że Hasić podał za lekko. Mogła być brama....
Jezu, Domingez grał totalną kichę z jagą....
Klich - lipa, Sans słabiutki fizycznie. Mam nadzieję, że Sutalo nie złapie czerwieni....
Boczni obroncy nie nadążają za Bukarim i Fornalczykiem Sutalo ma już żółta, pachnie druga
TYLKO ZWYCIĘSTWO TRZYMAMY KCIUKI!
Najpierw sprzedaje niesorawdzonym grabarzom kilku europejskich klubów Cracovię a teraz...
czekamy na zwycięstwo i na mistrzostwo polski tylko to nas zadowoli tylko pasy nie ma i...
czekamy na zwycięstwo i nowego super pprezesa
Patrząc na to co się w klubie dzieje, nie zdziwiłbym się jakby nie miał się kto odwołać...
Panie Stanisławie, czy może Pan przestać lizać d. Pani Elżbiecie? Ta Pani przytuliła 4...
Ja też się nie dziwię Pani Elżbiecie, przytuliła 4 hektary w centrum Krakowa, zatem - m...
post:
cracovio
Wierz mi, niestety ręka była jak najbardziej celowa..Najgorsze, że zupełnie zbędna jak...
nic nie wiemy ale trzeba wierzyć w zwycięstwo i trzymać kciuki tylko Cracovia Pany!
czekamy na na zwycięstwa i mistrzostwo polski
Trudno dziwić się pani Elżbiecie, że podjęła taką decyzję. Znaczy - dramatyczną. Nie wi...
post:
cracovio
Czy ta ręka była celowa? Nie wydaje mi się. Ale to już historia
post:
cracovio
Człowieku nie wypisuj głupot ! Nie ma się z czego cieszyć, powinniśmy wygrać ! Po pierw...
czekamy na zwycięstwo nie ma innej opcji
aby tak się stało aby cracovia było mistrzem polski konieczny jest super transfer delik...
wielka nadzieja że wrócisz do źródeł i zdobędziesz mistrzostwo
nie ma się z czego cieszyć powinniśmy ten mecz wygrać u siebie remis to klęska tylko mi...