Terazpasy.pl / Teraz Prasa / Przegląd Sportowy / PS: Dwójka nadal w pełnej gotowości

PS: Dwójka nadal w pełnej gotowości

przeglad-sportowy

Baraże: Ciągle nie wiadomo, która drużyna powalczy o ekstraklasę z trzecią ekipą z I ligi. Arka Gdynia czy Cracovia?

Zarówno w Arce jak i w Cracovii szykują się do baraży o utrzymanie. Już nawet zarząd Ekstraklasy SA przyznaje, że nie wie, kto powinien zagrać w tym dwumeczu. - Marzę o tym, żeby kiedyś móc spokojnie ułożyć zaraz po zakończeniu ligi terminarz, ale wygląda na to, że nieprędko będzie mi to dane. Kto zmierzy się z trzecim zespołem pierwszej ligi? Nie wiem! Liczymy, że PZPN możliwie szybko rozstrzygnie sprawę licencji dla ŁKS. W tej chwili baraże 13 i 17 czerwca nie są zagrożone, ale w polskiej piłce możliwe jest wszystko. Nie będę nawet zbytnio zdziwiony, jeśli to potrwa tak długo, że nie uda się tych dwóch terminów dotrzymać ? mówi Marcin Stefański, dyrektor ds. logistyki Ekstraklasy SA.

Nerwowe czekanie

Całe zamieszanie wynika z braku ostatecznej decyzji w sprawie licencji dla ŁKS. Jeśli ta o niedopuszczeniu łodzian do najwyższej ligi w przyszłym sezonie zostanie utrzymana, to ŁKS spadnie na ostatnie miejsce. W efekcie Arka zostanie w ekstraklasie bez konieczności rozgrywania dodatkowych spotkań. Natomiast dodatkową szansę dostanie Cracovia, która w sportowej rywalizacji spadła do pierwszej ligi. Na wszelki wypadek w obu klubach trzymają piłkarzy w pełnej gotowości.

- W poniedziałek rano dostałem pismo z Ekstraklasy SA, że ze względu na brak ostatecznej informacji z PZPN w sprawie licencji dla ŁKS, organizator rozgrywek nie jest w stanie podać ostatecznej wersji tabeli. W związku z tym nie wiadomo, kto zagra w barażach, których terminy wyznaczono na 13 i 17 czerwca. Szykujemy się na dwumecz z trzecią drużyną pierwszej ligi ? mówi prezes Arki Krzysztof Sampławski. Do czasu wyjaśnienia sytuacji, nakazał wstrzymanie wypłat premii za utrzymanie w ekstraklasie. Nieoficjalnie wiadomo, że za pozostanie w najwyższej lidze, obiecał piłkarzom 0,5 miliona złotych do podziału.

O grze w barażach myślą też w Cracovii. - Dopóki nie ma ostatecznej decyzji PZPN, wstrzymujemy się z rozpuszczeniem drużyny na urlopy. Na razie zawodnicy dostali tylko dwa dni wolnego - twierdzi wiceprezes Pasów Jakub Tabisz.

Koniec i kropka

Kto ostatecznie rozegra jeszcze dwa mecze o pozostanie w ekstraklasie, nie sposób wyrokować. Jeśli członkowie Komisji Odwoławczej ds. licencji będą równie stanowczy w sprawie ŁKS, jak do tej pory, to Cracovia zagra z trzecim zespołem pierwszej ligi, a przygotowania Arki do baraży okażą się niepotrzebne. Szef Komisji Odwoławczej Zbigniew Lewicki nadal nie chce słyszeć o zwoływaniu posiedzenia, na którym miałby ze swoimi współpracownikami jeszcze raz rozpatrywać wniosek licencyjny ŁKS Łódź.

W ubiegłym tygodniu zarząd PZPN poprosił Komisję, aby ta ponownie zajęła się sprawą łodzian. Za ŁKS stoi minister sportu Mirosław Drzewiecki i członek zarządu PZPN Edward Potok.

Zarząd PZPN w specjalnej uchwale wezwał Komisję, by zebrała się ponownie najpóźniej 8 czerwca. - Nie interesuje mnie to. W PZPN zjawię się tylko po to, aby dostarczyć uzasadnienie decyzji o nieprzyznaniu ŁKS licencji. Dla nas sprawa jest zakończona - mówił wczoraj Lewicki.

Pójdą do sądu

Przepisy UEFA mówią wyraźnie, że procedura licencyjna dla klubów najwyższej klasy rozgrywkowej musi być zamknięta do końca maja. Do tego czasu należy zakończyć także ewentualne postępowanie odwoławcze. Jeśli PZPN wymusi teraz na Komisji Licencyjnej przyznanie ŁKS prawa do gry w ekstraklasie, narazi się na kontrę prawników Arki i Cracovii. Oba kluby będą mogły szukać sprawiedliwości w UEFA. - Nie zastanawialiśmy się nad takim rozwiązaniem - przyznaje Sampławski.

Bardziej wojowniczo mogą być nastawieni działacze Cracovii. O szukaniu sprawiedliwości w UEFA na razie nie myślą, za to rozważają pozwanie do sądu arbitrów, których błędne decyzje spowodowały, że drużyna zajęła 15 miejsce. Na cenzurowanym znaleźli się sędziowie Piotr Pielak, Piotr Siedlecki, Mirosław Górecki, Piotr Wasielewski i jego asystent Przemysław Głowacki, Dawid Piasecki, Marcin Borski i jego asystenci: Rafał Rostkowski, Maciej Szymanik.

?Okradziono nas z bardzo wielu punktów. Spowodowało to, że Cracovia zajęła jedno z ostatnich miejsc w tabeli. Klub rozważy podjęcie kroków prawnych zmierzających do nałożenia sankcji dyscyplinarnych na sędziów, jak i do uzyskania zadośćuczynień" - napisano w oświadczeniu zarządu klubu.

Michał Guz - Przegląd Sportowy

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Przyjdą jeszcze gorsi
Jego to mi szkoda miał serducho do gry.
W 2 turze Cracovia było najgorsza ze wszystkich drużyn w ekstraklasie to cud że nie sp...
Ludzie Dróźdza robili transfery do klubu i oprócz Stojkovicia to dobre transfery nie by...
Odkąd odszedł p prezes Drożdz którego cele były sportowe i robił wszystko co mógł bardz...
Wiem co czujesz mam niestety to samo z Cracovią jestem od meczu z Widzewem 2:2 w listop...
W drugiej połówce życia to już człowiek widzi wręcz namacalnie uciekający czas , plany...
Trenerze Jacku! Wróć jeszcze kiedyś do nas, w końcu do trzech razy sztuka. Nie było lep...
Mam nadzieję, że Stępiński jutro nie będzie w formie bo on zawsze się wyżywał na Cracov...
post:
kabaret
znów dadzą wywiad ze jest wszystko wporzo
kto sprowadza takich idiotówL;https://www.malopolskie24info.pl/2026/05/21/problemy-w-cr...
https://przegladsportowy.onet.pl/pilka-nozna/ekstraklasa/luka-elsner-przerwal-milczenie...
Brawo! Byliście świetni!!! Dziękujemy za doping i oprawę !
bez względu na wyniki innych meczów, remis z Koroną daje nam utrzymanie
Mści się niefrasobliwosc z ostatnich minut z meczu z Piastem i porażka, która moze nas...
sprawdzone mam nadzieje ze ze sie pomylilem, cracovia, widzew, arka leci widzew prz...
Niestety mecz z Jackiem będzie o zycie dla Korony i dla nas. Obym sie mylił, ale spadam...
Czy kto widział jak biegnie króliczek ulicą Czy to widział kto Czy to widział kto W...
post:
.......
Po zwycięstwie 4 : 0 motoru w Płocku to jest bardzo cenny punkt ! Na koniec wielkie bra...
Rozgonić to szemrane towarzystwo brak słów wszystko zależy od Jacka Zielińskiego
post:
.......
Kurwa nie obrona !!! Trzech naszych stoi przy Madejskim a zupełnie wolny facet strzela...
Mam nadziejęże Hasić zacznie wreszcie podawać a nie pchać się do kiwania i stracić !!!
Jakim cudem drużyna może być nastawiona bojowo skoro konferencje Grzelaka to z reguły :...
Mało wiesz Drożdż poszedł w odstawkę za wykupienie Perkovica.decyzja miliardera Płatka.
Jestem tego samego zdania co Kibic1995. Pamiętam jak za mgłą spadek z I ligi w 1984r. i...