Raport FARE: Polska symbolem piłkarskiego antysemityzmu
Nie ma co udawać, że problem rasizmu nas nie dotyczy. On istnieje, ale jest stale bagatelizowany. Vide sprawa Arkadiusza Mysony, który po wygranej ŁKS w derbach Łodzi biegał w T-shircie z napisem ?Śmierć żydowskiej kurwie?. Piłkarz tłumaczył się, że koszulkę dostał od jednego z fanów i nawet nie zwrócił uwagi na nadruk. Kara? - odsunięcie od pięciu ligowych spotkań i nałożenie 15 tys. zł grzywny.
.
.
Podobnie właściwie bez echa przeszła sprawa piłkarzy krakowskiej Wisły, którzy po wygranym meczu z Cracovią krzyczeli w stronę kibiców: ?Zawsze nad wami?, na co zgromadzeni na trybunie fani ochoczo odpowiadali: ?Pierdolonymi Żydami?. Żaden z piłkarzy nie został ukarany, jedynie klub zapłacił 30 tys. zł i nie mógł zamawiać przez trzy kolejki biletów na mecze wyjazdowe swoich fanów. Zawodnicy zaś odcięli się od oskarżeń o wzniecanie antysemityzmu.
W Polsce za przejaw rasizmu utarło się uznawać jedynie okrzyki skierowane w stronę czarnoskórych piłkarzy i wrogie wobec nich zachowania. Mało kto pochyla się nad sprawą antysemityzmu, który jest przecież prawdziwą plagą nie tylko naszych stadionów.
UEFA i FARE pracują właśnie nad zmianą mentalności kibiców. By zrozumieli, czym jest rasizm, co tak naprawdę oznaczają wznoszone przez nich w afekcie i często zupełnie bez zrozumienia okrzyki.
Ważne, by o problemie rasizmu i antysemityzmu się mówiło. Idealną okazją jest rozpoczęta wczoraj w hotelu Hilton konferencja poświęcona walce z dyskryminacją i nietolerancją. Współorganizatorami, obok wspomnianego FARE, są UEFA, PZPN i zrzeszająca zawodowych piłkarzy organizacja FIFpro.
To już trzecia taka konferencja. Pierwsza odbyła się w 2003 roku w Londynie, a kolejna trzy lata później w Barcelonie. Specjalnym gościem warszawskiego spotkania będzie Sekretarz Generalny UEFA David Taylor.
TP! / Dziennik
Fot. LK
Komentarze
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
napis na koszulce miał treść
Cracus
19:22 / 24.03.09
Zaloguj aby komentować