Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / Siemion od serca: Żal mi tej naszej Cracovii

Siemion od serca: Żal mi tej naszej Cracovii

siemieniec-tomasz-od-serca-zaglebie

Nie będę Edisonem, nie wynajdę patentu na żarówkę, ale dla mnie to w tej chwili kompletna katastrofa (…) Chciałbym poszukać jakichś plusów, choćby maleńkich, ale ciężko mi na coś wpaść  – pisze na Terazpasy.pl Tomasz Siemieniec , były piłkarz i kierownik Cracovii.

Żenujący start rundy wiosennej

Nie będę Edisonem, nie wynajdę patentu na żarówkę, ale dla mnie to w tej chwili kompletna katastrofa. Katastrofa organizacyjna, katastrofa pod względem punktów, braku jakości w grze. Po prostu nic nie zadziałało, a wszystkie plany i kalkulacje posypały się jak domek z kart. Chciałbym poszukać jakichś plusów, choćby maleńkich, ale ciężko mi na coś wpaść.

No dobrze, widzę na przykład, że Rivaldinho jest w rundzie wiosennej innym zawodnikiem, niż jesienią, że dobrze gra tyłem do bramki i utrzymuje akcje na połowie rywala. Ale gdybym miał ten jego wkład w grę Cracovii porównać do tego, co prezentowali zawodnicy, którzy dawali różnicę to jest on wciąż bardzo daleki od ideału. Przykładowo: jeśli zestawić Rivaldinho z Cabrerą, to absolutnie w żadnym elemencie Brazylijczyk nie wypadnie lepiej.

siemieniec-tomasz-od-serca-zaglebie

Z kolei Alvarez to jest wręcz dramat, a przede wszystkim: wielki zawód. Sam byłem przekonany, że Alvarez zrobi nam różnicę i głośno to przekonanie wyrażałem. Oglądałem jego mecze w 2. Bundeslidze, a że wyglądał tam naprawdę przekonująco to łatwo można było przyjąć, że da nam potrzebną jakość. Jedyna wątpliwość pojawiała się wtedy, gdy zastanawiałem się czy on będzie się potrafił odnaleźć w Cracovii, gdzie taktyka jest trudna do określenia. Choć jak się teraz popatrzy na Alvareza to obawiam się, że niezrozumienie taktyki nie jest jego największym problemem.

Transfery, taktyka i wizja długofalowa

Skoro już krytykujemy nietrafione transfery, to jest jeszcze inny problem: transfery nielogiczne. Na przykład Fiolić, którego wypożyczenie miało się już kończyć, ale zdecydowaliśmy się, że go zatrzymujemy. I w teorii wszystko jest fajnie, bo to jest dobry zawodnik. Tylko że w praktyce jest zgrzyt, bo Fiolić to klasyczna „10” i on wygląda na boisku dobrze na tej pozycji, a nie na innej. Teraz na „10” mamy więc Pellego, a wtedy zdrowy był jeszcze „Lucek”. No i do tego dochodzi Alvarez, który też cały czas deklarował, że on woli grać na „10”.

Efekt jest taki, że pełno mamy „10”, więc upychamy zawodników na pozycjach, na których nie mogą pokazać pełni swoich możliwości. Tymczasem w środku pola brakuje zawodnika, który trzymałby w ryzach całą drużynę, tak jak robił to Gol, czy nawet jeszcze wcześniej Covilo. Gol był zwornikiem całej taktyki Cracovii i gdy brakowało go na boisku wszystko zaczynało się sypać. Teraz nie ma Gola i w środku pola jest dziura jak lej po bombie.

Ale jest i coś gorszego. Gdyby ktoś mnie zapytał: „jaką taktyką gra Cracovia?” to miałbym duży problem z odpowiedzią na to pytanie. Rozumiem na przykład jaką taktyką gra Warta, która cofa się do połowy, ustawia się gęsto i czeka na kontry. Nudna to piłka, ale widzę w tym myśl trenera. Oni są poukładani, wiedzą co mają robić na boisku i mimo że są słabszą drużyną od Cracovii to górują nad nami organizacją. Ten sezon uzmysławia mi dobitnie, że takiej przemyślanej koncepcji u nas dalej nie ma i to mnie bardzo martwi, bo nie widzę dobrej perspektywy na przyszłość. Brakuje mi w tym wszystkim wizji.

Jeśli przez 3,5 roku budowana jest drużyna, to ja bym chciał widzieć w tej budowie jakiś plan. Mamy, dajmy na to, trzon zespołu, o który się opieramy. A tymczasem my wszystko na przestrzeni tych trzech lat robimy z przypadku.

Weźmy choćby transfer Niemczyckiego. Transfer sam w sobie znakomity, ale absolutnie nie zaplanowany. Gdyby nie fakt, że Karol jest młodzieżowcem, a my na gwałt potrzebowaliśmy młodzieżowca do grania, to raczej wątpię, żeby do nas trafił. A jeśli nawet by trafił - to i tak pewnie by nie grał. Sam prawdopodobnie stawiałbym dalej na Peskovića, który także po odejściu do Podbeskidzia pokazuje na czym polega robienie różnicy. Oglądałem wszystkie mecze bielszczan i w pierwszych trzech to Michal zdobył dla nich te punkty. Niemczycki wygląda oczywiście fajnie, ale według mnie nie ma jeszcze tak, żeby on robił taką totalną różnicę, dosłownie cuda w bramce, jak to robił Pesković w najlepszym sezonie Cracovii pod wodzą trenera Probierza.

Zamieniając Peskovića na Niemczyckiego z dnia na dzień podjęto decyzję o wymianie ważnego elementu zespołu. I w gruncie rzeczy tak samo jest z wprowadzaniem do drużyny innych młodzieżowców - pojawiają się dopiero wtedy, gdy są koniecznie potrzebni. To jest w ogóle temat na osobny tekst i może uda się o tym szerzej napisać następnym razem. Ale gdyby się tak jeszcze zastanowić, patrząc z perspektywy: kto składa się dziś na szkielet tej budowy zespołu Cracovii? Pelle, Hanca, może teraz Niemczycki – trochę mało jak na tyle czasu.

Transferów bez głowy ciąg dalszy

O ile po ściągnięciu Jablonskyego dość szybko można było się zorientować, że facet grać w piłkę potrafi, o tyle nie jestem przekonany że tak samo jest z Rodinem, a zwłaszcza z Marquezem. Nie miałem takiego przekonania ani wtedy, gdy zostali oni sprowadzeni do Cracovii, ani nie nabrałem tego przekonania oglądając ich występy w pasiastej koszulce.

Gdy skończył się poprzedni sezon to jasnym było, że z Korony jest dwóch ciekawych zawodników do wyciągnięcia: stoper Kovacević, który ostatecznie trafił do Ferencvarosu i Cebula, który odszedł do Rakowa. A my ściągamy chłopów, którzy po prostu byli nam pod każdym względem niepotrzebni. Gardawski właściwie w ogóle u nas nie gra, Marquez – gra jak gra.

Decyzje o sprowadzeniu tych graczy do Cracovii podjął trener Probierz, bo przecież on jest też Wiceprezesem ds. Sportowych i ma pod tym względem pełnię możliwości. A skoro drużyna po tych wszystkich transferach prezentuje się w takiej, a nie innej formie to kto ma być za to odpowiedzialny? I czy teraz gra Marqueza w podstawowym składzie nie jest właśnie udowadnianiem na siłę, że ten transfer był jednak dobrą decyzją?

Kolejny element godny krytyki to skład narodowościowy. Z rozrzewnieniem zacząłem ostatnio wspominać czasy, gdy dziennikarze przy okazji derbów narzekali, że w zespołach trudno znaleźć zawodnika z Krakowa, a nawet Małopolski. O tempora, o mores, można by napisać, bo dziś już nawet nie Krakowianie, czy Małopolanie są na liście ginących gatunków - obecnie w wyjściowym składzie Cracovii i o Polaków trudno.

Rekordowo duża liczba obcokrajowców w drużynie, prawdopodobnie będąca jakimś ewenementem w historii Ekstraklasy, na pewno też przekłada się na funkcjonowanie szatni. Sam grałem w piłkę, byłem trenerem i kierownikiem drużyn i wiem, że jeśli w zespole dochodzi do zachwiania równowagi to komunikacja staje się zaburzona.

Wiadomo, że gdy mówimy o Słowakach, Czechach, czy Ukraińcach to jeszcze da się jakoś pożenić. Ale my mamy już taką mieszankę narodowościową, że ciężko się połapać. A każdy kraj to jest jednak inne myślenie o piłce, inna kultura gry. I to potwierdzenie tego poprzedniego zdania niestety bardzo dobrze widać w naszej grze - im więcej nacji, tym widać lepiej.

1/4 Pucharu Polski

Za moment czeka nas mecz z Chojniczanką, którego wygranie stanowiłoby przepustkę do półfinału Pucharu Polski. To rozgrywki, które w perspektywie ostatniego 3,5 roku stanowią najjaśniejszy punkt na naszej osi czasu: zdobycie Pucharu i Superpucharu to sprawa historyczna, której nikt nam już nie odbierze.

Jednocześnie mam wrażenie, że ten ubiegłoroczny sukces pucharowy zaciemnia nieco perspektywę na postęp (a raczej brak postępu) drużyny jako całości. Możemy sobie pozytywnie odpowiadać na pytanie: czy mamy dziś zespół lepszy niż w roku 2017? Wątpię.

Skoro jednak mamy kolejną szansę na napisanie pięknej historii, to wykorzystajmy ją raz jeszcze. Wygrana z drugoligową Chojniczanką dla zespołu Ekstraklasy (a tym bardziej dla obrońcy Pucharu Polski) powinna być obowiązkiem. Do ligowej szarzyzny jeszcze wrócimy, ale we środę liczy się tylko wynik. Jeśli jako kibice Cracovii mamy się w tym roku jeszcze z czegoś cieszyć - to nasza jedyna szansa.

A jednak, mimo wszystko: żal mi tej naszej Cracovii.

Tomasz Siemieniec „Siemion”

Od redakcji:  „Siemion od serca” – [poprzednio: „Okiem (byłego) kierownika”] - to stałe miejsce na Terazpasy.pl w którym Tomasz Siemieniec, były piłkarz i kierownik Cracovii, dzieli się swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat najstarszego Klubu w Polsce.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

SUPER SIEMION

Wspaniały artykuł uderzający w sedno. Niby wszyscy kochający Cracovię widzimy to samo ale jednak Twój głos ma kolosalne znaczenie ! Kibicuję gorąco Pasom od 1965 r i na przestrzeni tego czasu poznałem TYLKO trzech wspaniałych, mających Nasz klub w sercu ludzi: Maciej Madeja, Paweł Misior i Wojciech Siemion. Szkoda, że tak oddanych Cracovii ludzi nie ma we władzach klubowych....

ZET

Dzięki za szybką i wyjaśniającą wszystko odpowiedż, ponieważ bardzo cenię Twoje komentarze. Myślałem, że ponieważ mój pesel zaczyna się od 47 to mam największy, pasiasty staż. No cóż ciężko przełknąć taką pigułkę ale powiem jak Wołodyjowski do Basieńki " Nic to..." Do 1965 r przez kilka lat jako nastolatek mieszkający w - tfu - socjalistycznej dzielnicy Miasta Stołecznego Krakowa t.j. w Nowej Hucie kibicowałem oczywiście Hutnikowi ale wtedy po meczu Hutnika z Cracovią kiedy to hutnicy tylko polowali na kości piłkarzy Cracovii - grającej prawie jak moja piłkarska miłość Brazylia - moje serce już na zawsze stało się biało-czerwone ! Mimo poniżających wyjazdów do takich potęg jak Kamax Kańczuga, Górnik Libiąż czy Glinik Gorlice nawet przez moment nie było innej opcji niż wierne kibicowanie Pasom. W trudnych chwilach mówiłem sobie po prostu, że miłość czasem boli....

Zaloguj aby komentować

ELVIS

Nie była to żadna złośliwość z mojej strony. Pamięć ludzka jest zawodna mogłem coś przegapić poza tym w latach siedemdziesiątych mieszkałem kilka lat za oceanem. Tam nawet Tempo było z kilkutygodniowym opóźnieniem, to nie były czasy internetu a list żeby wróciła odpowiedź to około 1 miesiąc więc mogłem przegapić. Od kiedy kibicuję Cracovii? szczerze to nie wiem bo jako mały chłopczyk, małe dziecko chodziłem w latach 50-tych (i to wcale nie pod koniec dekady a raczej w połowie) Z tatą na wszystkie krakowskie mecze- Cracovii, Wisły, Garbarni, Wawelu a nawet trochę później Hutnika nie mówiąc o drużynach wówczas A- klasowych Prądniczanka, Wieczysta, Prądnicki. Bo tata był przed wojną aż do wojny bramkarzem i zapalonym kibicem. Chodziliśmy na wszystko co popadło. Więc dlaczego akurat Cracovia? bo jako dziecko nie bardzo znałem się na piłce poza tym kto w jakiej lidze gra ale najbardziej podobały mi się koszulki Cracovii i z tąd ten sentyment prawie że od samego początku odkąd pamiętam od kiedy dokładnie? nie wiem bo nawet nie pamiętam od kiedy chodziłem, ale np. jak grał Konopelski to już niektóre nazwiska rozróżniałem.

Zaloguj aby komentować

PS

Tak z prostej ciekawości, odkąd Ty kibicujesz Cracovii ?

Zaloguj aby komentować

ZET

Bez wątpienia złapałeś kolejne swoje 5 minut. Masz pełną satysfakcję ale tak między nami ta złośliwość była zbędna. Przyjęło się mówić o Tomku Siemieńcu " Siemion " i pisząc to pomylił mi się z aktorem Wojciechem Siemionem - wystarczy ? Mogłeś poprzestać na poprawieniu mnie ale gdzie tam, Ty musiałeś pojechać po bandzie, złośliwie. Wierzę, że jesteś z siebie dumny....

Zaloguj aby komentować

ELVIS

kto to jest Wojciech Siemion? bo ja kibicuję Cracovii dłużej niż ty i takiego nie znam, może coś przegapiłem?

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

Niby nie ma ludzi niezastąpionym, ale nie zawsze się udaje zastępować najlepszych graczy.

Trudno budować drużynę jak co sezon odchodzą najlepsi gracze. Covilo, Piątek, Hernandez, Cabrera, Gol, Lopes, Wdowiak. Jak Covilo zastąpił Gol, to Gola już np. Loshaj czy Sadikovic nie zastąpił. Jak Piątka zastąpił Cabrera, a Cabrere Lopes, to Lopesa juz nie zastąpił Alvarez czy Rivaldinho. Wdowiaka też nikt nie zastąpił. Kosecki może dać radę myślę. Jak Helika zastąpił Szymonowicz to zawieszonego Jablonskyiego i konuzjowanego Dytiatieva nie zastąpił Rodin, a zwłaszcza Marqez. Jeszcze doszła do tego kontuzja Pestki i kontuzje Siplaka oraz kontuzje Lusjusza i Kanacha (szczerze mówiąc Kanach dobrze grał w Sandecji i miałem nadzieję, że on może wskoczy na wyższy poziom i też zacznie dobrze grać). Przetrwać ten sezon w ekstraklasie. Wróci Dytiatiev juz niedługo, po sezonie wróci Jablonsky, wrócą inni kontuzjowani. Kupić po sezonie dobrego napastnika i kogoś dobrego na pozycję 6, niektórych się pozbyć z kadry i na pewno siła drużyny wzrośnie.

ZET

Ja sobie szczerze mówiąc nie przypominam zespołu z polskiej ligi z którego co sezon by odchodzili czołowi gracze i w końcu się to nie przełożyło na gorsze wyniki sportowe. Tak w nieskończoność nie da się funkcjonować i utrzymywać zespołu na podobnym poziomie. A w tym sezonie u nas to licząc kontuzje pół drużyny do tego się zmieniło. Zresztą w Cracovii nie raz tak było, że jeden zawodnik odchodził i gra się sypała. Wystarczy sobie przypomnieć, co się stało po odejściu Klicha czy Rakelsa. Jak po odejściu pierwszego nagle nie miał kto rozgrywać, a po odejściu drugiego nie miał kto strzelać bramek. I to się działo przy różnych trenerach i transfery też były itd.

Zaloguj aby komentować

Kibic1995

bo nie ma tylko trzeba ich umieć poszukać tym bardziej że tych co wymieniłeś to wcale nie byli takimi orłami no może z małymi wyjątkami.

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

Siemion

Dzięki za ten głos, bardzo łagodny i wyważony, ale, myślę, ważny, dużo więcej znaczący, niż głos pierwszego lepszego kibica. Oczywiście zarówno Filipiak, jak i Probierz to goście, których ego sprawia, że oni w zasadzie powinni latać kilka metrów nad ziemią, oni nie są zdolni do autorefleksji czy choćby odrobiny samokrytyki, ale myślę sobie, że ważna jest jedność kibiców. Z ich głosem zarządzający klubem w jakiś sposób muszą się liczyć.

Zaloguj aby komentować

cracovio

Trzeba się ratować sytuacja jest beznadziejna,proponuje zatrudnić Smudę,który mieszka w Krakowie,jeździ po Polsce obserwuje piłkarzy i szuka młodych talentów,on ma ogromne doświadczenie i może zastąpić Kasperczyka.

Zaloguj aby komentować

Brawo

Siemion wróć takich ludzi nam potrzeba nawet w Wiśle mają Pana Kmiecika na ławce teraz znaleźli miejsce dla Iwana a u nas nie ma nikogo kto by czuł się związany z Cracovia tylko wyrobnicy dla których Cracovia to kolejna firma w karierze

Zaloguj aby komentować

Cracovia

Wspaniały artykuł p .Siemiona opisujący w 100 % obecną sytuację Ceacovii , przez rządzących klubem !!

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Patrząc na terminarz i widząc jak grają nasze gwiazdy myślę że do ugrania są 4 może 5 p...
Przypomnę że takich ludzi których odstawił super treneiro jest wielu a Siemion był chyb...
Tak Siemion oto wylewa żale na gościa który podziękował mu za współpracę w Cracovii. Z...
Jeszcze 2 lata ten szkodnik ma niszczyć Cracovię? Ja p.....ę
zalamka. czlowiek nawet jak sledzi na codzien to nie wylapuje takich rzeczy a teraz mam...
Odklepane, szach mat, makao i po makale. Niech ktos rzuci za „trenera” recznik, bo to j...
Dlatego, że dwóch bufonów steruje ręcznie Cracovią.Przedtem było trzech, ale ten trzec...
Zwracam się do pana z prośbą aby porozmawiał pan ze Smudą w sprawie transferów i rozpoz...
jedno już pewne, o tym już wszyscy wiemy - My kibice - wstyd na całego.... i ciężkie me...
Frajerzy roku! Wojciech Stawowy wroc!
Puchar mamy "odfajkowany", wracamy do ligi. Niestety, w niedzielę czeka nas kolejny łom...
i to wszystko mimo covida i -5pkt? sezon marzen;)
Mamy jeszcze szansę na wicemistrzostwo, bo Legii już chyba nie dogonimy. Chociaż ....,...
To wstyd i kompromitacja trzeba natychmiast działąć,żebyśmy chociaż zostali w ekstrakl...
Wynika z tego Że Szymonowicz nie ma pojęcia jak się ustawiać do górnych piłek. W przypa...
to tak na powaznie...?
Mamy do pana prośbę niech pan zatrudni kogoś kto zna się na transferach,sprawdzony jest...
RymPas, napisz coś jeszcze, może teraz coś pod Legię albo ,,sąsiadkę". Jak to wjedziem...
Nadejszła ta chwila i to jest najlepszy prezent na 115 lecie klubu i nie zapomnij zabra...
Ha,ha,ha!
Może mi ktoś wyjaśnić co się dzieje z Koseckim? Czemu on nie gra? O czym bredzi probie...
Nie. Profesor mi raz powiedział że o wszystkich sprawach sportowych decyduje Probierz,...
O jakich dobrych momentach pan mówi może nam pan przypomni ile Cracovia oddała strzałów...
nic dodać nic ująć, tylko siąść i płakać, choć to co zrobiono to kpina ze wszystkiego i...