Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / #RzecznikAdVocem: Przemysław Staniek – Pierwszy Mistrz Polski! Najstarszy Klub!

#RzecznikAdVocem: Przemysław Staniek – Pierwszy Mistrz Polski! Najstarszy Klub!

#RzecznikAdVocem-mistrzostwo

To nie jest jeszcze koniec obchodów tej wyjątkowej rocznicy! Telewizja TVP Historia we współpracy z Klubem w tych dniach kręci zdjęcia do filmu o historycznym mistrzostwie Cracovii z 1921 roku  – pisze na Terazpasy.pl Przemysław Staniek , rzecznik prasowy MKS Cracovia SSA.

Sygnałem do rozpoczęcia obchodów 100-lecia pierwszego, historycznego mistrzostwa Polski zdobytego przez Cracovię w 1921 roku było powstanie na stadionie muralu przedstawiającego tamtą mistrzowską drużynę.

Mural został wykonany przez Opravców Cracovii na sektorze rodzinnym. To bardzo piękna praca, która znakomicie ubogaca nasz stadion. Jest wspaniale wyeksponowana i widoczna doskonale nie tylko z niemal każdego miejsca na stadionie, ale także podczas transmisji telewizyjnych z meczów Cracovii.

Pełni rolę nie tylko estetyczną, ale i edukacyjną, bowiem każdy kibic oglądający w telewizji mecz Pasów jest informowany, że to właśnie Cracovia zdobyła pierwsze w historii mistrzostwo Polski. Korzystając z okazji chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować naszym Opravcom za pomysł i wykonanie tej pięknej i cennej pracy.

#RzecznikAdVocem-mistrzostwo

Jeśli chodzi o działania Klubu związane z obchodami 100-lecia zdobycia pierwszego mistrzostwa Polski to skłamałbym, gdybym powiedział, że od początku planowaliśmy rozdzielenie tej uroczystości. Mówię rozdzielenie ponieważ jak pamiętamy pierwsza część odbyła się 21 sierpnia podczas meczu z Jagiellonią, a druga podczas meczu z Wartą, gdy piłkarze Cracovii zaprezentowali się w złotych koszulkach.

Po prostu, gdy Ekstraklasa wyznaczyła termin meczu z Jagiellonią na 21 sierpnia to nie mogliśmy nie wykorzystać tej daty, która wypadała równo 100 lat od rozpoczęcia pierwszego mistrzowskiego sezonu. To była zbieżność nie tylko dat, ale nawet godzin, bowiem mecz z Jagiellonią rozpoczął się o 17:30 tak samo jak mecz Cracovii z Pogonią Lwów w 1921 roku! Trudno było nie skorzystać z takiej „pętli czasu”.

Pojawił się pomysł, aby na frontach koszulek umieścić zdjęcie mistrzowskiej drużyny z 1921 roku. Było to zdjęcie, które 100 lat temu zamieścił na pierwszej stronie Przegląd Sportowy. Tutaj wielki ukłon w kierunku redakcji Przeglądu Sportowego, która nie tylko wyraziła zgodę na wykorzystanie ich zdjęcia, ale także udzieliła nam wszechstronnej pomocy w przygotowaniu reprintu historycznego wydania Przeglądu Sportowego.

Dzięki temu każdy kibic Cracovii, który był na meczu z Wartą Poznań otrzymał bezpłatny egzemplarz kopii Przeglądu Sportowego z 1921 roku. Tutaj mam dobrą wiadomość dla tych, którzy na tym meczu nie byli. Gazeta jest jeszcze bezpłatnie dostępna w oficjalnym sklepie Cracovii przy Al. Focha. Warto się pospieszyć, odwiedzić sklep i przy okazji kupić pamiątki ze specjalnej mistrzowskiej kolekcji.

cracovia-koszulka-foto1921-mks

Koszulka ze zdjęciem mistrzów z 1921 roku bardzo podobała się kibicom, ale – jak to często bywa – nie obyło się bez kontrowersji. Otóż przed meczem z Jagiellonią piłkarze Cracovii ustawili się do pamiątkowego zdjęcia w sposób nawiązujący do ustawienia mistrzów na historycznej fotografii. Było po tym trochę głosów oburzenia, że jak można porównywać drużynę mistrzów Polski, legendarnych piłkarzy, reprezentantów Polski z obecną drużyną…

Oczywiście nikomu nie chodziło o to, aby postawić znak równości pomiędzy tamtą i obecną drużyną, ale o pokazanie obecnej drużyny w taki sposób jak robiono to przed 100 laty. Sami piłkarze mimo przedmeczowego stresu ochoczo zrealizowali ten pomysł i sprawnie ustawili się do pamiątkowej fotografii.

Przed meczem z Jagiellonią przygotowaliśmy także wystawę karykatur Gustawa Rogalskiego, członka mistrzowskiej drużyny, który był nie tylko świetnym bramkarzem ale też wybitnym karykaturzystą. Kibice mogli zatem obejrzeć znakomite karykatury piłkarzy i działaczy Cracovii z tamtego okresu.

cracovia-zlote-koszulki-andrea-mks

Drugi etap celebrowania mistrzostwa z 1921 roku miał miejsce podczas meczu z Wartą Poznań. Przygotowaliśmy na ten mecz złote koszulki nawiązujące do zdobytych wówczas złotych medali. Koszulki zaczęliśmy przygotowywać dużo wcześniej i zabiegaliśmy o to, aby drużyna mogła w nich wystąpić w meczu ligowym, który będzie najbliżej daty 23 października – a więc daty, kiedy piłkarska drużyna Cracovii zapewniła sobie pierwszy w naszym kraju mistrzowski tytuł.

Złote koszulki Cracovii bardzo się kibicom spodobały. Myślę, że nie mogło być inaczej bo był to bardzo piękny i w detalach bardzo dopracowany projekt. My też jesteśmy z nich bardzo dumni.

Informację o złotych koszulkach staraliśmy się do samego końca utrzymać w ścisłej tajemnicy, ale oczywiście nie do końca to się udało. Dopiero dzień przed meczem z Wartą w naszych mediach społecznościowych podaliśmy informację, że piłkarze zagrają w złotych koszulkach.

Pojawiła się sesja zdjęciowa z udziałem żony Sergiu Hanci i partnerki Pelle van Amersfoorta, która nawiązywała do zamieszczonej wcześniej parodii filmu Pulp Fiction Quentina Tarantino w którym główne role zagrali Marcos Alvarez i Pelle van Amersfoort. Była walizka, były jej poszukiwania, trzeba ją było odbić z rąk naszego bramkarza Adama Wilka i dostarczyć na stadion. Walizkę odebrała kobieta, która stwierdziła, że „teraz my się tym zajmiemy…”. Panie zajęły się więc walizką i przepięknie pozowały do zdjęć.

 

Ważne, że złote koszulki okazały się szczęśliwe dla naszych piłkarzy, którzy pokonali Wartę Poznań i sprawili, że kibice opuszczali stadion w doskonałych nastrojach.

Ale to nie jest jeszcze koniec obchodów tej wyjątkowej rocznicy! Telewizja TVP Historia we współpracy z klubem w tych dniach kręci zdjęcia do filmu o historycznym mistrzostwie Cracovii z 1921 roku. Bardzo zaangażowaliśmy się w to przedsięwzięcie służąc ekipie filmowej wszechstronną pomocą merytoryczną i organizacyjną. Jesteśmy pewni, że końcowy efekt będzie godnym uhonorowaniem naszych wspaniałych mistrzów sprzed 100 lat!

Przemysław Staniek

Przemysław Staniek jest rzecznikiem prasowym MKS Cracovia SSA

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Jak zawsze Siemion w sam punkt.!!!!Ale jak słyszę ,że na drugą stronę Błon przychodzi P...
Ja się przyznam, że mi chodziło o innego zawodnika Stali, tego co najbliżej Pestki był....
Na razie się zdarzył jeden słabszy mecz na 4. Najlepsi są już niektórzy redaktorzy, któ...
post:
Cracovia
trzeba grać ofensywnie a nie tylko z kontry trzeba wzmocnić środek pola konieczne super...
ta klęska powinna was przekonać że koniecznie jest wzmocnienie drużyny i konieczna zmia...
Choć teraz coś takiego czytam: https://sport.tvp.pl/61691971/pko-ekstraklasa-razacy-...
Nie było spalonego przy 1 bramce. W skrócie meczu widać
Też mi się wydawało że był spalony. Nie słucham komentatorów, wyciszam ich, ale znając...
To gadanie dziennikarzy i kibiców, że idziemy na Mistrza mogło nie pomóc. Trener Zieliń...
Mecz ze Stałą pokazał.ze gorzej gra nam się w roli faworyta i problemy mamy z drużynmi...
Od początku wczorajszy mecz wyglądał w naszym wykonaniu dziwnie - lagi na oślep do przo...
Tak gramy dalej. Początek dalej jest dobry mimo porażki dziś. Tylko teraz pytanie jak b...
Głupie trzymanie, ten gość nie miał nawet szans by dotknąć tej piłki. Ja byłem prawie p...
Serię zawsze się kończą. Dziś słabo to wyglądało ale też okoliczności- młotek z gwizdki...
Przeciwnik nie był mocny tylko zawodziła taktyka oraz katastrofalne tracenie i podawani...
Po zobaczeniu powtórek chyba faktycznie trzymał, tylko że jegomość juz wcześniej upadał...
Taka uwaga...dlaczego nie stawiają na Knapa?Lewa nóżka fajna
Bardzo słaby mecz .Może to wypadek przy pracy i upał.Widac ile znaczy Rodin.Jablonski p...
Bezmyślny faul Jablonskyego. Przecież KURWA nie było zagrożenia ze strony Kasperkiewicz...
post:
Niedowiary
Najważniejsze, że widać dobrą atmosferę w drużynie, to, że zespół walczy i jest w stani...
post:
Niedowiary
Prezes Filipiak jeszcze przed startem sezonu stwierdził, że trener Zieliński jest teraz...
W systemie sprzedaży biletów jest opcja wykupienia/rezerwacji miejsca parkingowego. Czy...
post:
Niedowiary
trener Jacek z był zawsze super taktykiem a źle przygotowywał zespól teraz robi to supe...
post:
Niedowiary
Trudno oceniać na tym etapie sezonu jak zespół jest przygotowany. Fakty są takie trener...
Runjaić odleciał, zresztą jak piłkarze Legii. Składu nie wzmocnili, a wręcz osłabili. G...