Książka "100 lat stadionu Cracovii" trafiła do reprezentantów Włoch i Anglii!
W ponad stuletniej historii Cracovii nigdy nie brakowało ludzi, którzy z wielką determinacją i całkowicie bezinteresownie sławili Jej imię. Do tego zaszczytnego grona należy z pewnością Pan Lech Kołodziejczyk , autor znakomitej książki "100 lat stadionu Cracovii".
Nie miejsce tu i czas, aby opisać jak wielkie trudności musiał pokonać Pan Lech Kołodziejczyk, aby napisana przez niego książka została wydana (z braku sponsorów - za prywatne pieniądze autora) w setną rocznicę powstania stadionu Cracovii. Warto jednak podkreślić, że w sytuacji, gdy Klub praktycznie zapomniał o niepowtarzalnym jubileuszu najstarszego stadionu w Polsce, książka Pana Lecha Kołodziejczyka była jedynym (sic!), godnym uczczeniem tej wyjątkowej i niepowtarzalnej rocznicy...
Na stronie Terazpasy.pl kilkakrotnie polecaliśmy czytelnikom książkę Pana Lecha Kołodziejczyka „100 lat stadionu Cracovii” i informowaliśmy o jej wydaniach w językach angielskim i włoskim.
Marzeniem autora książki było, aby przy okazji EURO 2012 i goszczeniu w Krakowie piłkarskich reprezentacji Włoch i Anglii przekazać dostojnym gościom wiedzę jak wielkim i wyjątkowym klubem jest Cracovia. Pan Lech planował, aby delegacja sympatyków Cracovii wręczyła po kilkadziesiąt egzemplarzy w konkretnej edycji językowej - przedstawicielom tych drużyn. Niestety nikomu do kogo zwrócił się Pan Lech o pomoc nie udało się planu zrealizować...
Ale „Polak (czytaj: Pan Lech) potrafi!”. Autor przygotował stosowne pisma do trenerów drużyn (w ich ojczystych językach) i wraz z kilkudziesięcioma egzemplarzami publikacji, wręczył przedstawicielom biur obsługujących ekipy w poszczególnych hotelach z prośbą o przekazanie tego upominku adresatom podkreślając, że jest to także gest sympatii i gościnności ze strony krakowian. Tym razem nie natrafiono na żadne trudności i - wszystko na to wskazuje - książki trafiły do adresatów!
Listy do trenerów Anglii i Włoch choć mają charakter listu prywatnego, za zgodą Rady Seniorów KS Cracovia zostały napisane na jej papierze firmowym. Jesteśmy w posiadaniu kopii tych listów i ich tłumaczeń, które za zgodą autora publikujemy:
Pan Cesare Prandelli
Trener reprezentacji Włoch
W dowód mojej ogromnej sympatii dla Włochów i włoskiej reprezentacji, proszę o przyjęcie i przekazanie prowadzonym przez Pana piłkarzom oraz członkom ekipy, mojej książki „Centesimo anniversario dello stadio del Cracovia” – skromnej pamiątki z Waszego pobytu w Krakowie na najstarszym polskim stadionie piłkarskim, najstarszego polskiego klubu.
Książkę tą przybliżającą w wielkim skrócie historię polskiej i krakowskiej piłki nożnej oraz stadionu na którym trenowała w trakcie Euro 2012 słynna Squadra Azzurra, przetłumaczył na język włoski wasz rodak, pracownik krakowskiego Uniwerystetu Pedagogicznego pan Davide Dublanc.
Bardzo cieszę się z awansu i liczę na zdobycie przez Włochy Mistrzostwa Europy, a gdyby to się nie udało to Mistrzostwa Świata!
Mam też małą prośbę, wiem że trudną do spełnienia. Gdybym mógł prosić o zwrot jednego z ofiarowanych egzemplarzy z Pana autografem i ewentualnie kilku autografami włoskich piłkarzy, byłaby to wspaniała pamiątka w archiwum Rady Seniorów KS Cracovia, której jestem członkiem.
Serdecznie pozdrawiam - autor książki, Lech Kołodziejczyk
Pan Roy Hodgson
Trener reprezentacji Anglii
W dowód mojej ogromnej sympatii i szacunku dla angielskiej piłki nożnej i reprezentacji Anglii, proszę o przyjęcie i przekazanie prowadzonym przez Pana piłkarzom oraz członkom ekipy, mojej książki „One hudndred years of Cracovia stadium” – skromnej pamiątki z Waszego pobytu w Krakowie, miasta gdzie znajduje się najstarszy polski stadion piłkarski- najstarszego polskiego klubu.
Książka ta przybliża w wielkim skrócie historię stadionu a także polskiej i krakowskiej piłki nożnej i jej związki z ojczyzną footballu – Anglią. To grający w Cracovii były zawodnik Fulham Wiliam Calder jest autorem obowiązującego od 1908 roku herbu Cracovii. Fanem tego klubu w Polsce jest słynny wirtuoz angielski Nigel Kennedy a przetłumaczył tę publikację na język angielski wasz rodak Anthony Casey.
Gratuluję awansu i liczę na grę Anglii e finale, bo tam jest należne miejsce dla reprezentacji Kraju gdzie narodził się futbol.
Mam też małą prośbę, wiem że trudną do spełnienia. Gdybym mógł prosić o zwrot jednego z ofiarowanych egzemplarzy z Pana autografem i ewentualnie kilku autografami angielskich piłkarzy, byłaby to wspaniała pamiątka w archiwum Rady Seniorów KS Cracovia, której jestem członkiem.
Serdecznie pozdrawiam - autor książki, Lech Kołodziejczyk
* * *
Gratulując Panu Lechowi Kołodziejczykowi napisania rewelacyjnej książki i podziwu godnej determinacji w sławieniu imienia Cracovii jeszcze raz zachęcamy kibiców Pasów do zakupu tej wyjątkowej publikacji.
Warto także zapoznać się z polskim tłumaczeniem wstępu książki "100 lat stadionu Cracovii" w wydaniach jakie Pan Lech Kołodziejczyk ofiarował reprezentantom Włoch i Anglii (który różni się od wydania w języku polskim):
Mili goście
Pragniemy zapoznać Was z historią stadionu KS Cracovia, a przy okazji z historią klubu, który jest jego gospodarzem.
Nie jest to zwyczajny stadion sportowy, (chociaż obecnie tylko piłkarski), bo mimo, że jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce, jest równocześnie w naszym kraju stadionem najstarszym! Płyta stadionu znajduje się dokładnie w tym samym miejscu co 100 lat temu, gdy na otwarcie zbudowanego tu Parku Gier Klubu Sportowego Cracovia, rozegrano 31 marca 1912 roku pierwszy mecz piłkarski z Pogonią Lwów.
Po utracie Lwowa, w wyniku dokonanych po wojnie przez aliantów , bez uzgodnienia tego z Polską, roszad terytorialnych i przejęcia go przez ZSRR, zniknęły z mapy sportowej dwa najstarsze polskie kluby: Czarni i Pogoń Lwów.
Obecnie to Cracovia jest najstarszym klubem sportowym w Polsce. Jej odwieczny rywal Wisła Kraków, mimo, że szczyci się tym samym rokiem urodzenia- 1906 , jest jednak klubem nieco młodszym.
Kraków był przez wieki stolicą Polski, jest zabytkowym, pięknym miastem, jest także kolebką polskiego piłkarstwa, miastem drużyn które wielokrotnie zdobywały Mistrzostwo Polski ( Wisła 10, Cracovia 5 ). Dla naszych decydentów ustalających które miasta w Polsce będą gospodarzami rozgrywek EURO-2012, nie miało to żadnego znaczenia. Zostaliśmy pominięci. Mimo tego, najświetniejsze w świecie ekipy piłkarskie: Anglia, Włochy i Holandia obrały sobie właśnie nasze miasto, za miejsce swojego pobytu i bazę treningową w czasie Mistrzostw Europy 2012, co jest dla władz miejskich i mieszkańców Krakowa wyróżnieniem i z czego ogromnie się cieszymy.
Jeden z krakowskich bardów ułożył piosenkę o Cracovii, w której śpiewa się o jej „losie garbatym”. Patrząc na przeszło stuletnią historię klubu, rzeczywiście w szczególnie w okresie Polski Ludowej ten los takim był. Ale na stulecie stadionu, okazał się bardzo hojny, 4-ro krotni Mistrzowie Świata i Mistrzowie Europy z 1968 roku, i słynna „Squadra Azzura” – Italia, obrała sobie właśnie ten stadion za swoją bazę treningową. Czy można było wymarzyć sobie lepszy prezent dla miasta, klubu i stadionu?!
W związku z jubileuszem 100-lecia stadionu Cracovii, wydana została okolicznościowa publikacja. Przyjazd do Krakowa tak znakomitych drużyn, ekip im towarzyszących i zapewne wielu kibiców, zainspirowały nas, by dla naszych gości przygotować jej skróconą wersję w językach włoskim i angielskim.
I taką pamiątkę z pobytu w naszym mieście trzyma Pani/Pan w swoich rękach.
Nie sposób tu nie wymienić dwóch nazwisk: Jacka Majchrowskiego - Prezydenta Miasta Krakowa i Janusza Filipiaka - prezesa MKS Cracovia SSA, dzięki którym ten najstarszy stadion w Polsce po jego gruntownej przebudowie stał się jednym z najnowocześniejszych i najpiękniejszych stadionów piłkarskich.
Radzie Seniorów KS Cracoviaz okazji Jubileuszu 75 lecia jej powstania
dedykuje tę pracę: autor
Życzymy miłego pobytu w naszym mieście i sukcesów waszym drużynom
mieszkańcy Krakowa i autor
Komentarze
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
Historia stadionu Cracovii
szachista
13:11 / 27.07.12
Zaloguj aby komentować