SMS: Kurs w Anglii
Piotr Czajowski, nauczyciel historii w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie uczestniczył w kursie „One week course for teachers of history at secondary level”. Szkolenie odbyło się na przełomie kwietnia i maja w miejscowości Cheltenham w Anglii.
W spotkaniu wzięli udział nauczyciele z: Włoch, Hiszpanii, Austrii, Francji, Czech, Słowenii, Niemiec, Rumunii. Uczestnicy kursu mieli możliwość zapoznania się z systemem edukacji w Anglii, poznania metod nauczania historii w Anglii oraz obserwowania lekcji w prywatnej szkole Bromsgrove School.
- Wizyta w Bromsgrove School, której początki działalności sięgają 1553 roku była bardzo interesująca. Organizacja szkoły oraz jej cała infrastruktura, budynki szkolne, zaplecze sportowe wzbudziły podziw. Dzięki uprzejmości władz szkoły mogłem przyjrzeć się kilku lekcjom historii. Pozwoliło mi to na poznanie kilku nowych bardzo ciekawych metod nauczania - powiedział Piotr Czajowski .
- Lepszemu zgłębieniu organizacji angielskiego systemu edukacji oraz poznaniu dodatkowych metod nauczania służyło odrębne spotkanie i warsztaty z nauczycielem historii, który w bardzo ciekawy sposób podzielił się swoja wiedzą oraz doświadczeniem - dodał nauczyciel z SMS-u.
Uczestnicy kursu w Cheltenham wzięli udział w warsztatach dotyczących Content and Language Integrated Learning (CLIL). Jest to metoda nauczania przedmiotów niejęzykowych między innymi historii nie w języku ojczystym, lecz w jednym z tzw. języków kultury. - Dwudniowe warsztaty poświęcone tej metodzie były bardzo interesujące i pozwoliły na poznanie sposobów nauczania historii całkowicie w języku angielskim oraz z wykorzystaniem języka ojczystego. CLIL jest coraz powszechniejsza w szkołach europejskich, pozwala bowiem na wykorzystanie umiejętności językowych uczniów oraz zapewnia większy kontakt z językiem obcym. Jest bardzo atrakcyjna zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, planuje jej elementy wprowadzić do swojego przedmiotu - dodał Piotr Czajowski.
Wyjazd do Anglii umożliwił zwiedzenie wielu interesujących miejsc. - Zwiedziłem Oxford, gdzie miałem okazję wejścia do siedziby ufundowanego w 1263 roku Balliol College University of Oxford. W Collegu tym studiowali między innymi John Wycliffe, Adam Smit, angielscy premierzy: Herbert Asquith, Harold Macmillan, Edward Heath, kilku noblistów oraz wiele innych znakomitych postaci. Atmosfera miasta, jest niepowtarzalna i naokoło czuje się potęgę University of Oxford - jednej z najbardziej renomowanej uczelni na świecie - mówi uczestnik kursu ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
W programie wizyt znalazły się również pochodzący z czasów rzymskich Gloucester, historyczne Tewkesbury oraz wizyta w powstałym jako osiedle rzymskie z I-II wieku, później rozbudowanym przez Normanów Cardiffie - obecnie stolica i największe miasto Walii. Port w Cardiff, znany jako Tiger Bay, był przez wiele lat jednym z największych portów na świecie. Zwiedzanie Cardiffu poprzedziła wycieczka do lokalnej kopalni węgla kamiennego Big Pit, będącej obecnie Narodowym Muzeum w Walii.
- Kurs pozwolił mi na poznanie systemu edukacji i metod nauczania historii w Anglii oraz innych krajach UE. W Cheltenham, podczas spotkań z innymi nauczycielami wymienialiśmy doświadczenia oraz dobre praktyki, które teraz będę mógł zastosować swojej pracy w Szkole Mistrzostwa Sportowego - podsumował wyjazd Piotr Czajowski.
Udział pana Czajowskiego w kursie został zrealizowany w ramach programu Comenius/akcja Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej i dofinansowany w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Komentarze
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
Zaloguj się lub załóż nowe konto.