Terazpasy.pl / Piłka nożna / Aktualności / Prawnik: - Klub ma prawo do jednostronnego obniżenia wynagrodzenia zawodnika, ale…

Prawnik: - Klub ma prawo do jednostronnego obniżenia wynagrodzenia zawodnika, ale…

2019-07-11 DAC 1904 - Cracovia_6276_720-gol-laskowski

Jeśli Cracovia przestanie płacić Januszowi Golowi to czy coś jej grozi? Jeśli patrzymy na prawo to po czyjej stronie jest racja? – zapytano mecenasa Jakuba Laskowskiego , arbitra Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie.

Zamiast ligowymi meczami kibice Cracovii emocjonują się w ostatnich dniach konfliktem pomiędzy byłym kapitanem Pasów Januszem Golem, a Zarządem Klubu na tle braku porozumienia w sprawie obniżki wynagrodzenia po zawieszeniu w połowie marca rozgrywek PKO Ekstraklasa z powodu pandemii koronawirusa.

Trudny temat obniżki kontraktowych wynagrodzeń piłkarzy dotyczy zapewne wszystkich klubów w Polsce, ale niestety chyba tylko w Cracovii wymknął się on z zacisza klubowych gabinetów i stał się przedmiotem gorących, publicznych dyskusji.

W emitowanym w czwartek w Canal+ Sport programie Dobry Wieczór PKO Ekstraklasa właśnie Cracovia posłużyła jako przykład do prawnych interpretacji przeprowadzonych w ostatnich tygodniach powszechnych obniżek wynagrodzeń piłkarzy.

Jeśli Cracovia przestanie płacić Januszowi Golowi to czy coś jej grozi? Jeśli patrzymy na prawo to po czyjej stronie jest racja? – zapytano mecenasa Jakuba Laskowskiego, arbitra Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie i jednocześnie dyrektora ds. prawnych Legii Warszawa.

2019-07-11 DAC 1904 - Cracovia_6276_720-gol-laskowski

- Niestety, w związku z absolutną wyjątkowością sytuacji w jakiej jesteśmy, ja nie mogę powołać się na ugruntowaną linię orzeczniczą FIFA czy Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie czy organów Polskiego Związku Piłki Nożnej bo nie mamy czegoś takiego. To będą dopiero pierwsze sprawy, które będą kształtować tę linię orzeczniczą i nie ma w tym momencie sytuacji, w której można powiedzieć jasno, że racja jest po jednej, albo po drugiej stronie  – rozpoczął złożony prawniczy wykład mecenas Jakub Laskowski .

- Natomiast rekomendacje FIFA do tego zagadnienia również się odnoszą i one wyraźnie podkreślają, że konieczne jest w dobrej wierze podjęcie negocjacji pomiędzy stronami w sprawie w celu ustalenia obniżek. FIFA podkreśla, że to z czym mamy obecnie do czynienia to niewątpliwie siła wyższa i to wpływa bezpośrednio i w sposób znaczący na budżety, sposób postępowania, na „cash flow’y” klubów piłkarskich  – kontynuował swoją wypowiedź mec. Laskowski.

- W konsekwencji FIFA dopuszcza obniżki i wyraźnie podkreśla, że rozumie że w związku z tym iż de facto praca czy świadczenie usług ze strony piłkarzy nie może być wykonywane i kluby nie mogą funkcjonować – więc taka obniżka w okresie pandemii jest dopuszczalna. Natomiast musi zostać ona uzgodniona i muszą być podjęte w dobrej wierze negocjacje pomiędzy zawodnikiem a klubem. Jeśli nie uda się osiągnąć takich ustaleń to klub ma prawo do jednostronnego obniżenia wynagrodzenia zawodnika  – twierdzi arbiter Trybunału Arbitrażowego w Lozannie.

- Natomiast są trzy kluczowe zasady, które klub musi w tym zakresie przestrzegać. To jest racjonalność obniżki, czyli. że faktycznie była podstawa do tego, żeby wynagrodzenie wynikające z kontraktu zawodnika obniżyć. Po drugie ta obniżka musi być proporcjonalna i nie może być zupełnie nierelewantna do stanu faktycznego. I po trzecie to czy została zastosowana do wszystkich zawodników czy też do pojedynczych  – tłumaczy mecenas.

- Jeżeli zostało osiągnięte porozumienie na poziomie klubu pomiędzy zespołem jako całością a klubem to pojedynczy zawodnicy, którzy nie wyrazili zgody na przyjęcie zasad zaakceptowanych przez pozostałych zawodników - to jest rekomendacja, aby tacy zawodnicy mieli takie obniżki automatycznie, jednostronnie przez klub narzucone  – kontynuuje swój wywiad mec. Laskowski.

- Oczywiście taki zawodnik będzie miał prawo odwołać się od takiej decyzji i tutaj jest przestrzeń dla prawników, aby przed organami jurysdykcyjnymi walczyć o zasadność bądź niezasadność takiej obniżki. Będą na pewno pełne ręce roboty dla prawników, bo tych spraw będzie wiele. Natomiast w tym momencie trzeba podkreślić jedną rzecz: kluczowe jest zachowanie stron. Jeśli widać dobrą wolę z jednej strony, a druga jej nie wykazuje to wydaje się, że te organy jurysdykcyjne zgodnie z rekomendacjami FIFA będą szły w kierunku rozwiązania korzystnego dla tego podmiotu, który chce się dogadać i racjonalnie prowadzi te negocjacje  – puentuje swój wywód mecenas Jakub Laskowski, arbiter Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

CRACOVIO

KOŃCZ Z GOLEM WSTYDU OSZCZĘDŹ STAĆ CIE NA WZMOCNIENIE DRUŻYNY

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

SportSklep24.pl

SportSklep24.pl: FC Barcelona – koszulki, bluzy, kurtki - ponad 60 produktów!

barcelona-4x2

W SportSklep24.pl    zgromadziliśmy już ponad 60 produktów - m.in. koszulki, dresy, bluzy, kamizelki, kurtki, piłki, torby, szaliki, czapki, kieliszki - dedykowanych sympatykom FC Barcelona.

Komentarze

post:
Myślę
Moim zdaniem nie stać nas by Gol przeszedł do "klubu Kokosa" w tym momencie.. Fakt zach...
Miej jaja i określ się czy chcesz grać dla Cracovi, bo z niewolnika nie ma pracownika.
Czy Ty chcesz grać dla Cracovi? Bądźszczery i się określ
​Pogoń Szczecin. Uruchomiono sprzedaż wirtualnych wejściówek Czytaj więcej na https:...
post:
cracovio
Ty od nowa to samo . Stało się to nudne
czekamy na nowych piłkarzy
KOŃCZ Z GOLEM WSTYDU OSZCZĘDŹ STAĆ CIE NA WZMOCNIENIE DRUŻYNY
Na Różankowskich doniósł ktoś od Biedronia.! A nawiasem mówiąc dreszcz człowieka przech...
post:
Odwaga
Żółte koszulki i białe spodenki.Ogniwo Kraków
Nie było tak źle na tym pochodzie ...bo mieli ubrane koszulki w pasiaki ,które były zab...
post:
Myślę
Z tym odruchem wymiotnym to przesadziłeś chyba że po prostu masz taki chamski styl a to...
barbarzyństwo po bolszewicku
post:
Myślę
Ja mam odruch wymiotny jak czytam Ciebie. Znałem osobiście i lubiłem Ćovillo ale niby z...
post:
Myślę
Faktycznie, szkoda, że znowu media...Stajemy się znowu najbardziej medialnym klubem a n...
post:
cracovio
no i co już po golu albo się zmieni bo tak grać się nie da w drużynie musi być jedność...
post:
Myślę
A no zobaczymy. Za mało szczegółów znamy. Trzeba czekać na rozwój sytuacji. Niemniej sz...
że jest już po Golu
post:
cracovio
no co zrobiła skisła ten bankrut.Poldek przestań pie...c a jak Ci nie pasuje to wypad n...
błąd za błędem jest tylu dobrych graczy po co gol nie umiecie go zastąpić paczcie co zr...
Ciekawe co teraz zrobią ci, którzy podpisali z 35 letnim Golem długoletni (2022!) kontr...
Na miejsce Gola jest 10 innych osob, wynocha z Cracovii!
Jak ja się do Ciebie pomyliłem,dajesz negatywny przykład jesteś tylko wyrobnikiem,wyno...
Poczekaj z werdyktami. Może się jednak wszystko dobrze dla zespołu skończy.
CZEKAMY NA NOWEGO KAPITANA I POMOCNIKA ZAMIAST GOLA
To niestety raczej prawie pewne. A właściciele C+ mogą zacierać ręce, bo wzrośnie sprze...