Terazpasy.pl / Piłka nożna / Aktualności / Prawnik: - Klub ma prawo do jednostronnego obniżenia wynagrodzenia zawodnika, ale…

Prawnik: - Klub ma prawo do jednostronnego obniżenia wynagrodzenia zawodnika, ale…

2019-07-11 DAC 1904 - Cracovia_6276_720-gol-laskowski

Jeśli Cracovia przestanie płacić Januszowi Golowi to czy coś jej grozi? Jeśli patrzymy na prawo to po czyjej stronie jest racja? – zapytano mecenasa Jakuba Laskowskiego , arbitra Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie.

Zamiast ligowymi meczami kibice Cracovii emocjonują się w ostatnich dniach konfliktem pomiędzy byłym kapitanem Pasów Januszem Golem, a Zarządem Klubu na tle braku porozumienia w sprawie obniżki wynagrodzenia po zawieszeniu w połowie marca rozgrywek PKO Ekstraklasa z powodu pandemii koronawirusa.

Trudny temat obniżki kontraktowych wynagrodzeń piłkarzy dotyczy zapewne wszystkich klubów w Polsce, ale niestety chyba tylko w Cracovii wymknął się on z zacisza klubowych gabinetów i stał się przedmiotem gorących, publicznych dyskusji.

W emitowanym w czwartek w Canal+ Sport programie Dobry Wieczór PKO Ekstraklasa właśnie Cracovia posłużyła jako przykład do prawnych interpretacji przeprowadzonych w ostatnich tygodniach powszechnych obniżek wynagrodzeń piłkarzy.

Jeśli Cracovia przestanie płacić Januszowi Golowi to czy coś jej grozi? Jeśli patrzymy na prawo to po czyjej stronie jest racja? – zapytano mecenasa Jakuba Laskowskiego, arbitra Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie i jednocześnie dyrektora ds. prawnych Legii Warszawa.

2019-07-11 DAC 1904 - Cracovia_6276_720-gol-laskowski

- Niestety, w związku z absolutną wyjątkowością sytuacji w jakiej jesteśmy, ja nie mogę powołać się na ugruntowaną linię orzeczniczą FIFA czy Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie czy organów Polskiego Związku Piłki Nożnej bo nie mamy czegoś takiego. To będą dopiero pierwsze sprawy, które będą kształtować tę linię orzeczniczą i nie ma w tym momencie sytuacji, w której można powiedzieć jasno, że racja jest po jednej, albo po drugiej stronie  – rozpoczął złożony prawniczy wykład mecenas Jakub Laskowski .

- Natomiast rekomendacje FIFA do tego zagadnienia również się odnoszą i one wyraźnie podkreślają, że konieczne jest w dobrej wierze podjęcie negocjacji pomiędzy stronami w sprawie w celu ustalenia obniżek. FIFA podkreśla, że to z czym mamy obecnie do czynienia to niewątpliwie siła wyższa i to wpływa bezpośrednio i w sposób znaczący na budżety, sposób postępowania, na „cash flow’y” klubów piłkarskich  – kontynuował swoją wypowiedź mec. Laskowski.

- W konsekwencji FIFA dopuszcza obniżki i wyraźnie podkreśla, że rozumie że w związku z tym iż de facto praca czy świadczenie usług ze strony piłkarzy nie może być wykonywane i kluby nie mogą funkcjonować – więc taka obniżka w okresie pandemii jest dopuszczalna. Natomiast musi zostać ona uzgodniona i muszą być podjęte w dobrej wierze negocjacje pomiędzy zawodnikiem a klubem. Jeśli nie uda się osiągnąć takich ustaleń to klub ma prawo do jednostronnego obniżenia wynagrodzenia zawodnika  – twierdzi arbiter Trybunału Arbitrażowego w Lozannie.

- Natomiast są trzy kluczowe zasady, które klub musi w tym zakresie przestrzegać. To jest racjonalność obniżki, czyli. że faktycznie była podstawa do tego, żeby wynagrodzenie wynikające z kontraktu zawodnika obniżyć. Po drugie ta obniżka musi być proporcjonalna i nie może być zupełnie nierelewantna do stanu faktycznego. I po trzecie to czy została zastosowana do wszystkich zawodników czy też do pojedynczych  – tłumaczy mecenas.

- Jeżeli zostało osiągnięte porozumienie na poziomie klubu pomiędzy zespołem jako całością a klubem to pojedynczy zawodnicy, którzy nie wyrazili zgody na przyjęcie zasad zaakceptowanych przez pozostałych zawodników - to jest rekomendacja, aby tacy zawodnicy mieli takie obniżki automatycznie, jednostronnie przez klub narzucone  – kontynuuje swój wywiad mec. Laskowski.

- Oczywiście taki zawodnik będzie miał prawo odwołać się od takiej decyzji i tutaj jest przestrzeń dla prawników, aby przed organami jurysdykcyjnymi walczyć o zasadność bądź niezasadność takiej obniżki. Będą na pewno pełne ręce roboty dla prawników, bo tych spraw będzie wiele. Natomiast w tym momencie trzeba podkreślić jedną rzecz: kluczowe jest zachowanie stron. Jeśli widać dobrą wolę z jednej strony, a druga jej nie wykazuje to wydaje się, że te organy jurysdykcyjne zgodnie z rekomendacjami FIFA będą szły w kierunku rozwiązania korzystnego dla tego podmiotu, który chce się dogadać i racjonalnie prowadzi te negocjacje  – puentuje swój wywód mecenas Jakub Laskowski, arbiter Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

CRACOVIO

KOŃCZ Z GOLEM WSTYDU OSZCZĘDŹ STAĆ CIE NA WZMOCNIENIE DRUŻYNY

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Pozbyliśmy się strupa. Życzę mu szczęścia w dalszej karierze.
Mnie akurat cieszy każdy nowy zawodnik w Cracovii... Możecie sobie pisać co chcecie na...
Problem polega ze u nas brak prawdziwego menagera, niestety zamiast zostawic Rzase, Do...
ja mam takie pytanie do tych co tak bronią Gola. czy Janusz Gol jako kapitan drużyny ni...
Dawno się nie odzywałem. Mam pytanie czemu z klubu nie może odejść JT i TB. Tak narzeka...
piekny szrot sprowadzamy, juz 2 spadkowicz wzmacnia zespol, gdzie tu logika!
Daj sobie spokój.... Mądrości i głupocie "Pana ZET" nie ma co komentować i dorównywać....
https://www.facebook.com/watch/?v=566798987320450 , jedyny najemnik do ktorego mam szac...
Aleś Ty mądry ZECIE. Prawie jak Dziekanowski w dzisiejszym ,,Przeglądzie Sportowym".
Cracovia bardzo sprytnie pozbyła się balastu jakim był Lopez. Tak balastu bo nie był to...
Może Budzik przyjdzie z powrotem...przyda się do robienia atmosfery
Mały nie rozśmieszaj mnie odejście Lopeza to przecież wzmocnienie.
post:
Cracovia
Ja słyszałem, że w przerwie zimowej Lopes dostał bardzo dobra propozycje z Emiratow Ara...
Odeszli Klich Kapustka Covilo Hernandez Piątek,a teraz Lopes. Najlepsi piłkarze
Dlaczego do Legi? Odpisz na tej stronie . Proszę
https://weszlo.com/2020/08/01/kolejny-eks-koroniarz-w-cracovii-ivan-marquez-wzmocni-def...
post:
Cracovia
Kapitan,- zalosne 150k , cena w klauzuli dramat, Filipiak sie przejechal, najpierw zjec...
Ponoć legła ma na niego spory apetyt i szansa że go wezmą jest ponoć duża ...
Wszędzie tylko nie do LEGII
Lopez w Legii . NO TO IDZIEMY NA MISTRZA !!
Zarówno kibice, jaki drużyna , byli SUPER!!! Wspaniały doping i oprawa. No i koszulki k...
Ty zaraz zaczniesz wzmacniać skład.Wyluzuj nie rób tego PROSZĘ. Bo trener wie co ma robić
Dała Cracovia radę w pięknym stylu po walce zdobyć to trofeum . A serce się radowało pa...
Niezaprzeczalnie historyczny sukces Cracovii! Gratulacje dla drużyny i szkoleniowców....