Jubileusz Pogoni Lwów. Piłkarski Kraków i Lwów znów razem
W rocznicę odsieczy Lwowa z 22 listopada 1918 roku – w obecności Konsula Generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda i Radnego Miasta Krakowa, Dyrektora krakowskiej SMS Mirosława Gilarskiego – obchodzono jubileusz 110. rocznicy założenia Pogoni Lwów.
Pogoń Lwów to jeden z najstarszych polskich klubów piłkarskich z siedzibą we Lwowie. Kontynuator tradycji powołanego wiosną 1904 roku w IV Gimnazjum we Lwowie piłkarskiego klubu sportowego.
.
Pod nazwą Lwowski Klub Sportowy “Pogoń” działała od 1907 do 1939 roku. Wybuch II Wojny Światowej na długie dziesięciolecia przerwał działalność Pogoni Lwów. Klub reaktywowano dopiero po 70 latach, w 2009 roku.
.
Pogoń Lwów obok Czarnych Lwów, Cracovii i Wisły Kraków w okresie przed I Wojną Światową tworzyła elitarną grupę 4 najsilniejszych drużyn w Galicji. Lwowski Klub Sportowy był współzałożycielem - Polskiego Związku Piłki Nożnej.
.
W dwudziestoleciu międzywojennym drużyna Pogoni Lwów występowała w ekstraklasie nigdy nie spadając do niższej ligi. Była jednym z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich (cztery tytuły mistrza Polski).
Fot. Dyrektor SMS Mirosław Gilarski wręcza jubileuszowy puchar prezesowi LKS "Pogoń" Lwów Markowi Horbaniowi
Święto Pogoni rozpoczęło się od rozegrania meczu towarzyskiego z Polonią Przemyśl. Mecz zakończył się z wynikiem 9:2 dla Pogoniarzy, ale nie wynik był najważniejszy. Po meczu, drużyny udały się na uroczysty posiłek w polskiej restauracji "Premiera Lwowska" a następnie do Teatru Wielkiego, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Należy dodać, że przemyski klub jako pierwszy wznowił kontakty z reaktywowaną Pogonią podpisawszy porozumienie o współpracy (pierwszy mecz Pogończyków na obecnych terenach Polski odbył się właśnie w Przemyślu).
Dzisiejszy dzień był świętem czternastu polskich organizacji we Lwowie, które obchodziły swoje jubileusze. Odbyła się uroczysta akademia, zostały odśpiewane hymny, a następnie wręczono odznaki i dyplomy.
Marek Horbań - prezes LKS "Pogoń" Lwów podziękował Konsulowi Generalnemu RP we Lwowie panu Jarosławowi Drozdowi za życzliwą pomoc. Na scenie pojawiły się dwa zespoły Pogoni i Polonii, zaproszeni goście, w tym pan Mirosław Gilarski - dyrektor krakowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, z którą Pogoń współpracuje od czasu reaktywacji.
Fot. Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, prezes LKS "Pogoń" Marek Horbań, dyrektor SMS Kraków Mirosław Gilarski
W roku 2010 krakowska Szkoła i lwowski Klub podpisały umowę o współpracy w szkoleniu drużyn juniorskich. Młodzi zawodnicy z Krakowa i Lwowa od lat spotykają się wiosną i jesienią rozgrywając mecze towarzyskie i biorąc udział w turniejach. W ostatnio rozgrywanym IX Turnieju Niepodległości juniorzy Pogoni Lwów zajęli 2 miejsce, za Wisłą Kraków, a przed Cracovią. Trudno nie zauważyć, że wynik oprócz sportowego miał też wymiar symboliczny - 3 najstarsze polskie drużyny na jednym podium. Piłkarski Kraków i Lwów znów razem.
Po części oficjalnej, uroczystym polonezem rozpoczął się świąteczny koncert organizowany przez polskie organizacje obwodu lwowskiego. Obok pieśni patriotycznych i typowych melodii lwowskich grano i śpiewano także popularne polskie przeboje.
Fot. Podpisanie umowy o współpracy pomiedzy LKS "Pogoń" Lwów, a Szkołą Mistrzostwa Sportowego "SMS" Kraków - dyrektor SMS Mirosław Gilarski i prezes Pogoni Marek Horbań
Komentarze
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
Zaloguj się lub załóż nowe konto.