Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / #TerazPasyFAN: Robert Malik „Potter” – Trener Zieliński powinien zostać!

#TerazPasyFAN: Robert Malik „Potter” – Trener Zieliński powinien zostać!

potter-zielinski

Liczę, że kibice Cracovii jednoznacznie już na Miedzi dadzą prezesowi Filipiakowi jasne stanowisko w kwestii pozostawienia trenera Zielińskiego. On na to zasługuje! To świetny trener i bardzo dobry człowiek – pisze na Terazpasy.pl Robert Malik „Potter” , kibic Cracovii z ponad 40-letnim stażem.

Wielu kibiców zastanawia się nad tym czy Cracovia po zakończeniu sezonu powinna zmienić trenera…

Moim zdaniem Jacek Zieliński zasługuje na nową umowę. Prezes Filipiak powinien dać mu narzędzia do tego by Cracovia mogła zawalczyć o coś więcej niż środek tabeli. Nie da się ścigać z czołówką ligi mając w klubie  tylko 12 - 14 piłkarzy na odpowiednio wysokim, ekstraklasowym poziomie. Reszta to dzieci, przeciętni zawodnicy lub zawodnicy defensywni. Przy tej kadrze co mamy można było wygrywać efektowne etapy (czasem trudne „premie górskie”: Legia oba mecze, Raków u nas, Górnik, Radomiak, Korona u nas czy dobre mecze z Lechem, Pogonią u nas). Przy wąskiej kadrze zawodnicy muszą być przez cały sezon w formie, bez urazów i bez kartek. Wiadomo, że to nie realne. Nie ma szans wygrać wyścigu wieloetapowego mając tak szczupłą kadrę .

Zacznijmy od początku. Zieliński już w ubiegłym sezonie miał szczupłą kadrę.

By iść do przodu trzeba zatrzymywać najlepszych tak jak to robi Raków i do tego dokładać lepszych od tych co w składzie są. Na starcie ligi Zieliński traci Pelle czyli najlepszego piłkarza ostatnich 3 lat. O takich można pisać „pan piłkarz” czy piłkarz robiący różnicę. Jak by było mało odchodzi Hanca. Można się spierać bo część kibiców twierdziło, że trochę obniżył loty. Ja uważam, że dawał Cracovii mimo wszystko dużo bo średnio 10 pkt licząc gole i asysty w sezonie. Często to były gole dające punkty.

potter-zielinski

Kolejne straty: wypada Pestka na cały sezon, wypada Hebo na pól roku, klub oddaje szefa obrony Rodina a Jablonsky doznaje ciężkiej kontuzji. Kręgosłup drużyny został przetrącony i całe szczęście, że Zieliński razem z Majewskim nie pomylili się w transferach do klubu.
Ba! Tylko pogratulować obu panom jakości sprowadzonych zawodników: jesień Kalman reprezentant Finlandii, Makuch najlepszy zawodnik 1 ligi i Oshima. Wiosna: dwóch reprezentantów kraju Hoskonen i Atanasov i Bochnak czołowy gracz 1 ligi. Zieliński z Majewskim wykonali świetną robotę! Trafione wszystkie transfery, wynik wręcz niewiarygodny 6/6!

To, że obaj napastnicy nie mają ponad 10. goli to wina słabej pomocy w której mamy jednego skrzydłowego Kakabadze na 2 miejsca. Jest Myszor ale sezon ma stracony przez kontuzje i teraz doszedł Bochnak. By myśleć o podjęciu rywalizacji o czołowe miejsca w lidze powinien mieć Zieliński dwóch skrzydłowych wysokiej klasy więcej. Małych, świetnych w grze 1 na 1, z dobrym strzałem i dośrodkowaniem (charakterystyka typu Bochar, Saidi, Yeboah ze Śląska). Całe szczęście, że transfery trafili bo w przeciwnym wypadku przy tych stratach z klubu Cracovia leciała by z ligi z hukiem.

Jak pokazuje przykład Lechii czynnik ludzki ma wielkie znaczenie. Lecą z ligi mimo czwartego budżetu i niezłej kadry. Dzieje się tak dlatego, że mając średniego trenera zmienili na gorszego by pod koniec ligi zmienić na jeszcze gorszego. Transfery które porobili to pośmiewisko.

Patrząc na materiał i oceniając wynik sportowy twierdzę, że Zieliński wycisnął Cracovię na maksa, jak cytrynę. Było wiele meczy bardzo dobrych i dobrych. Były też te średnie i słabe. Patrząc dlaczego tak się dzieje oceniam jakość kadry i to co ma na ławce. W meczach na styk czasem decyduje zmiennik czy tzw. Joker.

Przeglądałem nasze mecze kto siedział na ławie i ewidentnie widać że hula Zielińskiemu na ławce wiatr. Wielu krytykowało trenera, że Cracovia zagrała słabo na Warcie i zremisowała 0-0. Jak popatrzycie na ławkę nawet nie mieliśmy pełnej 20. meczowej bo było nas tam 17. Ta szóstka to rezerwowy bramkarz i 5. zawodników defensywnych. Pytam więc kim Zieliński miał przesądzić o losie meczu jak nawet jednego zawodnika ofensywnego nie było?

Kolejny mecz, jedziemy na Pogoń i przegrywamy 3-2 po bardzo dobrym meczu mając przy 2-2 piłkę meczową na nodze. Nasza ławka... jeden zawodnik ofensywny Makuch, który nie był w stanie grać bo odnowił mu się uraz.

Wąska kadra to była przyczyna wielu porażek ze słabymi zespołami. Grali nie w pełni zdrowi piłkarze bo nie miał kto i - o zgrozo! - nie było czegoś takiego jak rywalizacja o miejsce w drużynie. Krótko mówiąc piłkarz w formie czy bez musiał grać bo zmienników brak. Byli na ławce zapchajdziury i dzieci...

Mimo szczupłości kadry wiele meczy to kunszt trenerski Zielińskiego.

Tak poukrywał te wady i szczupłość kadry, tak poustawiał, że jego drużyna potrafiła ograć najmocniejsze zespoły w efektowny sposób. Patrząc na motorykę miałem pewne obawy bo jesienią Cracovia prezentowała się średnio. Przebiegano 106 - 110 km i była to motoryka na 10 - 12 miejsce. Jak odszedł trener od motoryki i przejął to jego asystent byłem pełen obaw. Okazało się, że niesłusznie - biegamy teraz bardzo solidnie bo z reguły powyżej 115 km drużynowo.

Kolejną rzeczą co broni trenera to modelowe wprowadzanie młodych i dobór im obciążeń. Tu powinno się napisać książkę jak należy to robić i uczyć się od Zielińskiego. Młodzi zrobili nieprawdopodobne postępy. Rakoczy 7 goli ma już i asysty, Myszor zdrowy dawał jakość. Knap? Ten zawodnik robi tak gigantyczne postępy, że długo go nie zatrzymamy. Do tego dokładam Bochnaka i epizody innych młodych. Trener jest też do bólu uczciwy i nie ma świętych krów. Pokazał to z Alvarezem (i jego nadwagą) z którym się nie cackał tylko wysłał go do rezerw.

Na duży plus dla trenera Zielińskiego wpływa też modelowa współpraca z Majewskim i praca trenera 24 h na dobę. Bardzo często można spotkać pana Jacka na meczach rezerw czy juniorów. Trener żyje klubem i ciężko pracuje na każda złotówkę.

Receptą na progres Cracovii jest dołączenie do klubu Artura Płatka by była to praca zespołowa FILIPIAK - MAJEWSKI - PŁATEK - ZIELIŃSKI. Brakuje nam kogoś kto odpowiednio wcześniej ogarnie kontrakty by zostawali najlepsi piłkarze i ma kontakty na świecie i w środowisku dający nam lepszych piłkarzy. Patrząc na Płatka robił kapitalne transfery mimo braku kasy w Zabrzu (Janża, Jimenez, Angulo, dwóch świetnych Greków itd.). W Piaście zrobili z nim medal a nam też pomógł bo Covilo to jego robota. Jestem absolutnie przekonany, że w tym budżecie na jaki stać Filipiaka możemy przy odpowiednim gospodarowaniu zawodnikami robić wyniki takie na jakie czekają kibice czyli medale.

Kolejną rzeczą której się obawiam jako kibic - że po Zielku przyjdzie kolejny trener widmo. Będzie ułuda zmian. Od 20 lat winimy trenera za wszelkie zło. Jak nie trafimy z nowym  to będziemy zmieniać w trakcie ligi i robić transfery ratunkowe.

Przykład GTS czy Lechii z czwartym budżetem w lidze powinien być dla nas przestrogą. Poleciał GTS z całkiem niezłym składem a Lechia jest jedną nogą w 1 lidze. Mieli Stokowca, nie uszanowali a widać, że wyciskał tam 300 procent normy.

Na koniec napisze czy mając nasz materiał ludzki Papszun wycisnąłby więcej? Wszyscy się nim zachwycają, a mając znacznie słabszą kadrę Zieliński przegrał z Rakowem tylko raz na 4 mecze. Wypadkową sukcesów Rakowa jest jakość graczy, długość ławki. Mają 22 - 24 bardzo dobrych piłkarzy. Wielu tych z ławki miało by pewny plac w czołowych zespołach. W meczach na styk często oni robili różnicę. Jak na ławce mieli Nowaka, Wdowiaka czy Gutkowskisa to każdy z nich jako zmiennik robił różnicę. Od lat ten zespół funkcjonuje w ten sposób, że najlepsi zostają a do tego dokładają jakość. Stabilna kadra cały czas jest wzmacniana. Patrząc na odchodzących z Rakowa -odchodzą tylko słabsze ogniwa. Teraz dopiero po kilku latach tracą Kuna a wcześniej to jedyny co odszedł to sprzedany do Salzburga Piątkowski za 6 mln euro.

Na koniec o nowym sezonie.

Trzeba zatrzymać najlepszych - Pestka, Niemczycki i już teraz rozmawiać z Hebo, Kakabadze, Myszorem i Oshimą o nowych umowach. Konoplanka powinien w klubie zostać. Miał różne mecze bo przytrafiły mu się urazy czy choroba. Zdrowy to pan piłkarz. W wielu meczach profesor. Warto go mieć nawet jako Jokera. Tu jeszcze dokładam wartość dodaną. Ma bowiem kogo podpatrywać Rakoczy, Myszor, inni młodzi i uczyć się boiskowego cwaniactwa.

Uważam też, że Cracovia kompletnie nie wykorzystuje wizerunkowo tego że on u nas gra. To nazwisko odpowiednio rozreklamowane powinno nam gwarantować 1000 -2000 więcej ludzi na trybunach z Ukrainy. Drużyna przy zatrzymaniu wszystkich potrzebuje 4 nowych bardzo dobrych piłkarzy. Przy odejściach to każde odejście to dodatkowe przyjście.

Liczę, że kibice Cracovii jednoznacznie już na Miedzi dadzą prezesowi Filipiakowi jasne stanowisko w kwestii pozostawienia trenera Zielińskiego. On na to zasługuje! To świetny trener i bardzo dobry człowiek. Zachęcam do dyskusji.

Pozdrawiam, kibic z 40 letnim stażem .

Robert Malik „Potter”

Robert Malik „Potter” – kibic Cracovii od ponad 40 lat, były członek Koła Sympatyków KS Cracovia, od wielu lat bardzo aktywny uczestnik internetowych dyskusji o Cracovii.

  • #TerazPasyFAN  – to nowe miejsce na Terazpasy.pl w którym mniej lub bardziej znani kibice Cracovii dzielą się swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat najstarszego Klubu w Polsce.
  • Jeśli chciałbyś zabrać publicznie głos w tej lub innej sprawie interesującej dla kibiców Cracovii prześlij swój tekst  na adres: admin/at/terazpasy.pl. Najciekawsze artykuły, listy i felietony opublikujemy. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do skracania nadesłanych tekstów.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Trener

Nie raz pisałem, nawet po świetnym początku, że ten sezon to raczej będzie taki sezon też w środku tabeli, sezon przejściowy, a dopiero następny to będzie sezon po którym będzie można ocenić pracę szkoleniowca. Trener Zieliński powoli sprowadza zawodników co mu pasują do koncepcji, a pozbywa się takich co mu nie pasują. A, że więcej zawodników przyszło niż odeszło, bo trener sam powiedział, że nie ma zamiaru sprowadzać na raz wielu zawodników i pojawiła się plaga kontuzji to kadra jest teraz wąska. Postawił na powolną ewolucje, a nie szybką rewolucje tak w skrócie. Teraz przed sezonem, też ktoś na pewno odejdzie (Siplak to już chyba prawie pewne) i ktoś na pewno przyjdzie, tak samo jak pewnie w środku następnego sezonu. Więc po ponad 1,5 rocznej powolnej budowie nowej drużyny, czy powolnej przebudowie starej, zwolnienie trenera przed sezonem, który pozwoli na pewne oceny tej ewolucji i jej weryfikacje byłoby czymś niezrozumiałym i po prostu bez sensu. Liczę, że prezes podpisze nowy kontrakt z trenerem Zielińskim i tyle.

Zaloguj aby komentować

JACEK ZIELIŃSKI

Nie wyobrażam sobie żeby ktoś autentycznie kibicujący Cracovii chciał odejścia Naszego trenera....

Elvis...

... - jest taki jeden...

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

,,Potter"...

W pełni się zgadzam z Twoją oceną trenera Zielińskiego i jego zasług jako człowieka i trenera. Ma zostać z nami i koniec....!

Ps. Jedno małe sprostowanie, z tego co pamiętam, Covilo ściągnął do Cracovii trener Podoliński, który jedził za nim aż na Bałkany.Chyba się nie mylę, ale to tylko tak gwoli ścisłości i nic więcej. Pozdrawiam.

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Idzie w dobrym kierunku
o meczu ze śląskiem nie zapominaj wstyd i kompromitacja cracovia musi myć mistrzem polski
Mecze z drużynami z czołówki dały mam utrzymanie.... To świadczy o możliwościach tej d...
Dobrze, że ominie nas nerwówka w ostatniej kolejce.
post:
Radomiak
Korona ma lepszy. Radom 1-1, dom 4-0
ale przynajmniej dzialo sie;) nikt by nie przypuszczal, ze utrzymanie dadza nam mecze z...
Wielkie brawa za konsekwencję! Cały zespół zasługuje na maksymalną ocenę. Wyróżnienia d...
post:
Dziekujemy
Umiesz liczyć, licz na siebie!
Jest na to realna szansa !!!Mama nadzieję
Niech to będzie cały komentarz Kamień z serca spadł!
post:
Scyzoryki
Ruch na Śląskim będzie się chciał pożegnać z kibicami i zagra mecz jakby o wszystko.......
Czy ktoś wie jaki jest bilans Radomiaka z koroną bo bardzo bym sobie życzył żeby to war...
post:
Scyzoryki
Czyli uważasz, że obydwa mecze przegramy? Tu nie ma co liczyć na kogokolwiek tylko, w r...
post:
Scyzoryki
Utrzymanie pasow w rękach Lecha.....teraz okaże co to jest za przyjaźń!
Dogadane z Ruchem!
Całym sercem jestem za tym by nasza od lat stara zgoda Koronka się utrzymała ale nieste...
O porażkę Korony z Ruchem chyba będzie ciężko, choć po ostatnich wynikach Ruchu (3 zwy...
Musi przegrac jeden mecz....wtedy pewne utrzymanie pasow przy 2 porażkach!
Będzie się chciał pożegnać z liga w meczu z Cracovia przy pełnym stadionie Wygrana Ru...
A dlaczego Ruch by miał puścić Koronie? Ruch ostatnio nikomu nie puszcza. Nie puścił Le...
Trzeba wygrac z Rakowem, tyle w temacie.
post:
Knap
Błagam, nie wspominaj o tamtym koszmarze ;)
Musi Prezes wszystkie wysiłki skierować aby utrzymać pasy!!!!
to gwarancja porazki. Ze slaskiem wyczuli, ze trzeba cisnac borgesa i wyszlo jak wyszlo...
Ruch puszcza mecz Koronie i przystawia się do Cracovii. Cała nadzieja w naszym Lechu ,...