Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / #TerazPasFan: Marcin Tytko - Grając w “nogę” bez nogi

#TerazPasFan: Marcin Tytko - Grając w “nogę” bez nogi

#TerazPasFan-Tytko-AmpFutbol

Czym jest Amp Futbol? Sportem dla osób z niepełnosprawnością? Tak, ale przede wszystkim sportem dla prawdziwych twardzieli. Moje serce bije dla nich z podziwem od pierwszego spotkania, gdy zobaczyłem ich siłę, optymizm i pełny profesjonalizm  - pisze na Terazpasy.pl Marcin Tytko , były koordynator Fanklubu „Sprawni z Cracovią”.

W ostatnich dniach emocjonujemy się tym, że Reprezentacja Polski w Piłce nożnej rozgrywa mecze w eliminacja do Mistrzostw Świata. Oklaskujemy kolejne gole Roberta Lewandowskiego oraz innych gwiazd polskiej piłki nożnej. 

A tymczasem jakby w cieniu są zawodnicy, których zna niewielu, o których sukcesach pisze się i mówi zdecydowanie mniej. Mimo wszystko robią swoje i walczą o najwyższe cele. Mowa tu o zawodnikach Reprezentacji Polski w AMP Futbolu. 

#TerazPasFan-Tytko-AmpFutbol

Przed naszymi reprezentantami kolejne wielkie wydarzenie... 12 września o 18:00 rozpoczną swój występ w Mistrzostwach Europy. W tym roku Euro będzie rozgrywane w Krakowie, a start tych rozgrywek odbędzie się na naszej Ziemi Świętej. 

Na poprzednim Euro Reprezentacja Polski w Amp Futbolu zajęła trzecie miejsce. Należy też zwrócić uwagę, że w rozgrywanym od 2012 roku prestiżowym turnieju Amp Futbol Cup nasza drużyna zawsze była na podium, a w 2019 roku sięgnęła po złote medale. 

2021-09-08 AmpFutbol AMP_TRE-31-Tytko

Jak rozgrywane są mecze w Amp Futbolu? Jest kilka różnic, przede wszystkim zawodnicy poruszają się o kulach - są to zawodnicy po amputacji jednostronnej kończyny dolnej. Boisko jest mniejsze niż to tradycyjne – 55-70 m długości i 30-60 m szerokości. Pole karne ma wymiary 10 x 6 m. Karne wykonuje się z odległości 7 m. Sama bramka ma 2,2 m wysokości i 5 m szerokości. Drużyna składa się z 6 zawodników plus bramkarz. Czy zatem i bramkarz porusza się o kulach, otóż nie. Bramkarzem w Amp Futbolu może być osoba po jednostronnej amputacji kończyny górnej lub ze znacznym jej uszkodzeniem. 

Czym jest Amp Futbol? Sportem dla osób z niepełnosprawnością? Tak, ale przede wszystkim sportem dla prawdziwych twardzieli. Kto z Was choć raz miał jakiś poważniejszy uraz nogi wie, że poruszanie się o kulach nie należy do najprostszych, a co tu mówić o bieganiu. A zawodnicy na pełnym gazie niekiedy wręcz “latają” po boisku przez 2 x 25 minut (z 10. minutami przerwy).

2021-09-08 AmpFutbol AMP_TRE-34-Tytko

Waleczni i ambitni, którym nie są straszne starcia i upadki, oraz skomplikowane sytuacje. Kule nie grają (za zagranie kulą sędzia może podyktować nawet rzut karny), a noga i waleczne serce, biało-czerwone serce. Moje bije dla nich z podziwem od pierwszego spotkania, gdy zobaczyłem ich siłę, optymizm i pełny profesjonalizm. A przede wszystkim naszej drużynie towarzyszy świetna atmosfera, dystans do własnej (nie)pełnosprawności i niesamowity ogień buchający z wnętrza monolitu jaki stworzył trener Marek Dragosz. 

Bądźmy z naszymi reprezentantami, przywitajmy ich na naszym stadionie przy Kałuży z należytym szacunkiem. A czy warto? Oceńcie sami po kilku zdjęciach jakie wykonałem na jednym z treningów. 

Czekam na Was... na Ziemi Świętej, gdzie zabije polskie serce.

2021-09-08 AmpFutbol AMP_TRE-43-Tytko

Wszystkie szczegóły dotyczące tej dyscypliny sportu oraz Mistrzostw Europy dostępne są na stronach:

https://ampfutbol.pl/  - Strona Stowarzyszenia Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Amp Futbol

https://ampeuro.eu/  - Strona Mistrzostw Europy w Amp Futbolu.

Marcin ‘Shadow” Tytko

Marcin "Shadow" Tytko - Obserwator, wciąż czynny sportowiec z lekką nadwagą, czasem coś napisze... Był w jaskini Lwa, wyszedł i żyje. Kiedyś koordynator "Sprawni z Cracovią", człowiek, Kibic. Fotograf MediaPictures.pl, mtytko.pl i terazpasy.pl.

  • #TerazPasFan  – to nowe miejsce na Terazpasy.pl w którym mniej lub bardziej znani kibice Cracovii dzielą się swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat najstarszego Klubu w Polsce.
  • Jeśli chciałbyś zabrać publicznie głos w tej lub innej sprawie interesującej dla kibiców Cracovii prześlij swój tekst  na adres: admin/at/terazpasy.pl. Najciekawsze artykuły, listy i felietony opublikujemy. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do skracania nadesłanych tekstów.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Mądra taktyka i 3 pkty nasze.....jeszcze tylko.czarnoskorego szybkiego skrzydłowego i...
pokazałaś klasę oby tak dalej tylko mistrzostwo powrót do wielkiej cracovii najwyższy s...
Tylko zwycięstwo liczymy na was. Cracovia Pany!
szukałem, ale nabrali wody w usta. Wierzę jednak, że tego nie spierdolono
Podpisuję się pod tym dwoma rękami !!
wstyd i kompromitacja daliście si ograć jak dzieci a ja naiwny liczyłem na mistrzostwo...
czy moze ktos to sprawdzic z kibicow smierdzi na kilometr, brak konferencji, brak chy...
A tak w ogóle, to wiwat Jacek Zieliński!
Maigard byl wczesniej mozgiem druzyny, teraz namascili Klicha wszystkie pilki ida prz...
Transfery okażą się jak są po kilku meczach Nasuwa się myśl,.dlaczego nie mamy żadnego...
Zastanawiam się w czym jest gorszy od Sutalo? Zaryzykuję stwierdzenie, że od kiedy Piła...
post:
mecz
Myślę, że jest kilka przyczyn tak jak piszesz. Dobrze że jest przerwa. Może Hasic wróci...
Tych słabszych momentów jest coraz więcej i to nie od wczoraj transfery wszyscy oh ah (...
post:
mecz
strzal nie do obrony, ustawil sie blizej srodka, nikt by raczej tego nie obronil, jak...
post:
mecz
Przy wolnym pilka nie ma prawa wpaść w róg ktory obstawia bramkarz. Zobacz ujęcie zza p...
post:
mecz
co ty chcesz od Madejskiego, brak taktyki laga na napastnika, macanie pilki, wolne roze...
Na piechotę powinni wracać za ten pasztecik z beznadziejną Arką. No chyba, że za kasę,...
Z taką gra to zaraz walka o utrzymanie zostanie!!! Nic nie usprawiedliwią tak slabejo...
Cracovia kandytad na mistrza chyba ktoś jest ślepy
Ostatnie minuty meczu a Stoilković zamiast wyjść bliżej do centrującego Kakabadze on c...
Kakabadze totalne zero !! Żal patrzeć na grę Pasów....
Najpierw to sie utrzymać trzeba a jak widać slabiusieńka Arka rżnie nas
Gramy z drużyną z dołu tabeli nie oddajemy ani jednego celnego strzału to jeżeli jak wł...
Klich znowu raczej kich....Z górnikiem też słabo !
post:
Stało?
Miało być!!!!