Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / #TerazPasFan: Ireneusz Haber – Historia pewnej tablicy…

#TerazPasFan: Ireneusz Haber – Historia pewnej tablicy…

ksiazek-ignacy-tablica

Droga tablicy pamiątkowej Ignacego Książka niestety była kręta i wyboista. (…) Ciężko dziś jednoznacznie powiedzieć czy kamieniarz celowo czy przypadkiem zamiast CRACOVIA wyrył na tablicy KRACOWIA – pisze na Terazpasy.pl Ireneusz Haber , członek Rady Seniorów KS Cracovia.

To był chyba rok 2009 albo 2010, Pan Juliusz Korzeniak, członek Rady Seniorów, trener, hokeista, wychowanek Cracovii, chcąc uhonorować Ignacego Książka postanowił ufundować tablicę pamiątkową poświęconą największemu „łowcy młodych talentów” w Cracovii.

Od słowa do czynu droga była krótka. Jak wspominają inni członkowie Rady Seniorów, ustalenie treści tablicy pamiątkowej nie stanowiło problemu, pozostało tylko zlecenie wykonania tablicy. Jak to czasem bywa w życiu nie każda droga jest usłana płatkami róż białych i czerwonych.

Droga tablicy pamiątkowej Ignacego Książka niestety była kręta i wyboista. Sumienność i terminowość kamieniarza dawała dużo do myślenia. Dni upływały a efektu pracy kamieniarza nie było widać. Gdy już zaświeciło światełko w tunelu i rycina była gotowa a kwestie finansowe zostały uregulowane jakże wielkim zaskoczeniem dla wszystkich był fakt, że w nazwie Naszego klubu wdarł się błąd. Ciężko dziś jednoznacznie powiedzieć czy kamieniarz celowo czy przypadkiem zamiast CRACOVIA wyrył na tablicy KRACOWIA ale tak się niestety stało… i tu jak Fenix z popiołów pojawił się kolejny członek Rady Seniorów Pan Lech Kołodziejczyk, który zasponsorował korektę na tablicy.

ksiazek-ignacy-tablica

Trzeba tu wspomnieć, że Rada Seniorów to grupa byłych sportowców, działaczy i sympatyków Cracovii, którzy stoją na straży historii Najstarszego Klubu Sportowego! Pan Jerzy Łudzik, Pan Zygmunt Sadlik, Pan Mieczysław Błażek, Pan Roman Bigaj i wielu, wielu innych wspaniałych ludzi, którzy nie tylko biernie stoją przy Cracovii ale i aktywnie oddają hołd Pasom. Poczet sztandarowy jest zawsze tam gdzie jest uroczystość w której jest Cracovia. Rokrocznie członkowie Rady Seniorów odwiedzają groby zmarłych sportowców i działaczy Naszego Klubu. Ci ludzie są zakochani w Cracovii, żyją dla i z Cracovią. Niestety ich budżet to drobne składki i darowizny które nie pokrywają wydatków.

Wracając do tablicy pamiątkowej poświęconej Ignacemu Książkowi trzeba wspomnieć, że cały czas jesteśmy na przełomie roku 2011 i 2012. Dlaczego ta tablica tak długo nie mogła znaleźć godnego miejsca by ją tam umieścić jest i będzie chyba zawsze tajemnicą. Pan Zygmunt Sadlik uchylił rąbek tajemnicy… Po pierwsze cały czas czekano na dogodny moment. Może 4 września jako data urodzin Pana Ignacego? A może data śmierci? Równie dobrze może być 13 czerwca… i tak to trwało. Kolejnym problemem była lokalizacja. Na stadionie? Na Wielickiej? A może w siedzibie KS CRACOVIA 1906 w parku Jordana?  Miesiące i lata upływała a na tablicy osiadało coraz więcej kurzu.

Nagły i niespodziewany zwrot akcji nastąpił początkiem września 2020 roku. Podczas porządków w jednym z pomieszczeń w siedzibie KS CRACOVIA 1906 tablica poświęcona Ignacemu Książkowi nabrała nowego życia. Dzięki współpracy z zarządem MKS Cracovia udało się ustalić miejsce wmurowania tablicy. Rzecznik prasowy MKS’u Pan Przemysław Staniek otrzymał zielone światło od wiceprezesa Jakuba Tabisza i ruszyła procedura zgłoszeniowa.

Niestety pandemia bardzo opóźniła prace urzędników krakowskiego magistratu. 2 września 2021 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wydał zgodę na wmurowanie tablicy. Teraz wszystko już poszło jak po maśle. Ustalono, że 17 października o godzinie 14:00 przed meczem z Wartą Poznań będzie idealnym terminem. Wszystko ma być zapięte na ostatni guzik. Pogoda ma być idealna a zawodnicy obiecali, że uhonorują Pana Ignacego 3 punktami w meczu z Wartą.

W imieniu Rady Seniorów, MKS Cracovia oraz KS Cracovia 1906 serdecznie wszystkich zapraszamy na uroczystość wmurowania tablicy poświęconej Panu Ignacemu Książkowi.

Ireneusz Haber

Ireneusz Haber jest członkiem Rady Seniorów KS Cracovia 1906.

  • #TerazPasFan  – to nowe miejsce na Terazpasy.pl w którym bardziej i mniej znani kibice Cracovii dzielą się swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat najstarszego Klubu w Polsce.
  • Jeśli chciałbyś zabrać publicznie głos w tej lub innej sprawie interesującej dla kibiców Cracovii prześlij swój tekst  na adres: admin/at/terazpasy.pl. Najciekawsze artykuły, listy i felietony opublikujemy. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do skracania nadesłanych tekstów.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

post:
zieliński
gdyby zostal piszczek do końca meczu mógł by być remis albo zwycięstwo trzeba na niego...
zieliński zrobił podstawowy błąd zdejmując piszczka na moje wyczucie gdyby tego nie zro...
Trener Zieliński na Raków poukładał dobrze klocki i zagraliśmy najlepszy mecz w defensy...
post:
Mecz
Może mu pójdzie gdzieś lepiej , a może nie. W sumie nie wiadomo. Tak jak nie wiadomo cz...
post:
zieliński
Wydaje mi się, że został zmieniony z uwagi na sponiewieranie faulami, za które m.inn. 3...
Od dawna normalni kibice wołają Piszczek a wy wszyscy macie to w dupie dlaczego Piszcze...
dwa podstawowe byki Myszor powinien grac od początku DO KOŃCA a Piszczek powinien grac...
post:
Mecz
Nieźle to ująłeś. A o pana trenera się nie martwię :)) Może w innym klubie i innych rea...
post:
Mecz
Ale przecież Zieliński też zaczął swoją kadencję z Piszczkiem na rezerwie, bo z Rakowem...
Piszczek powinien grać najdłużej który jest teraz jedynym napastnikiem mogącym trafić d...
post:
Mecz
No tak to jest jak się zaczyna z panami dziennikarzami i panami kibicami na twiterze :)...
post:
Mecz
A odnośnie Piszczka moim zdaniem prezentuje się na chwilę obecną najlepiej z tych wszys...
post:
Mecz
Może faktycznie niepotrzebnie przywołałem nazwisko byłego już na szczęście trenera ale...
post:
Mecz
Akurat Probierz regularnie wpuszczał Myszora, a jakby jakikolwiek nasz napastnik zepsuł...
Fajna druga połowa, aż dziwne, że nie strzelili więcej bramek bo przewaga była duża...
Akurat Rivaldinho coś grał, nie można powiedzieć. Gorzej, że po wejściu Blaja drużyna c...
Filipiak powiedział dokładnie. "Jeśli chodzi o przedłużenie jego umowy, to nie jestem o...
Kiedy koszulki w pasy będą miały czytelne numery???? Na pasiastych nie można odczytać...
jest jeszcze takich wielu w różnych klubach Jak można przy stanie 2:1 dla przeciwnika z...
Profesor udziela wywiadu i kłamie w żywe oczy! Pelle nie chce grać w Cracovii i widzę p...
post:
Balaj!!!
Święte słowa. Do tego zero walki ! Nie wiem czemu zszedł Pestka bo Rocha to płacz matki...
post:
Rapa
Zaczynam wierzyć w Rivaldinho....
Ani jednej główki nie wygrał przy tym wzroście. KTO GO ŚCIĄGNĄŁ
post:
Rapa
Bez względu na końcowy wynik brawo dla trenera za trafione zmiany !
post:
Rapa
Rodin z Rakowem był super ale teraz nie po raz pierwszy wykazał się totalną głupotą !!!...