Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / #KijWmrowisko: Paweł Mazur - Per analogiam?

#KijWmrowisko: Paweł Mazur - Per analogiam?

depesz-siemieniec-kroczek

- Analogia z trenerem Siemieńcem z Jagiellonii i trenerem Kroczkiem z Cracovii nasuwa się sama. Obaj są debiutantami na szczeblu Ekstraklasy, obaj nie stanowili pierwszego wyboru i obaj otrzymali z pewnością największe szanse na wystrzelenie swej kariery. Siemieniec swoją szansę już bez dwóch zdań wykorzystuje. Jak spisze się zatem Kroczek? – pisze redaktor Terazpasy.pl Paweł Mazur .

4 marca 2023 roku w zespole Jagiellonii Białystok, znajdującym się dwa punkty nad strefą spadkową, zmieniono trenera. Miejsce Macieja Stolarczyka zajął 31-letni Adrian Siemieniec - nie znany szerszej publiczności szkoleniowiec, który we wcześniejszej karierze był jedynie asystentem oraz prowadził rezerwy: Rozwoju Katowice i Jagiellonii Białystok.

We wpisie Wikipedii dotyczącym Adriana Siemieńca - zaznaczmy, wciąż niezbyt bogatym wpisie - zachował się link do informacji z portalu 90minut.pl o powierzeniu młodemu szkoleniowcowi posady pierwszego trenera broniącej się przed spadkiem Jagiellonii. A także komentarze pod tą informacją, które nie od rzeczy będzie tu być może zacytować:

depesz-siemieniec-kroczek

- "Zatrudnienie Stolarczyka było błędem, ale wywalanie go teraz i branie chłopa bez doświadczenia to już pogodzenie się ze spadkiem. Fajnie było 13 lat w ekstraklasie, ale to już koniec."

- "No, no, to będzie młodszy od kopaczy i ma im mówić jak maja grać. Dobre sobie. Na 3 kolejki przed końcem będą szukać nowej miotły."

-  " Niby spoko, że ktoś spoza karuzeli trenerskiej i choć wprawdzie tylko do końca sezonu, to niby 31-letni trener bez większego doświadczenia (wręcz doświadczenie bardzo małe, znikome) ma uratować klub przed spadkiem? Jeżeli mu się to uda, to tylko fartem, ale zadanie będzie ultra trudne. (...)".

- "To Białystok spada razem z Legnicą i Gdańskiem."

Nietrudno domyślić, się, że w tym właśnie duchu utrzymana była zdecydowana większość wpisów wieszczących Jagiellonii spadek.

Tymczasem Jagiellonia zdołała zapewnić sobie pewne utrzymanie już w przedostatniej kolejce sezonu, a gdzie znajduje się z zespół z Białegostoku obecnie - tego chyba także nie trzeba przypominać, zwłaszcza, że właśnie wybieramy się w najbliższych dniach nie Podlasie.

Analogia z trenerem Siemieńcem i trenerem Kroczkiem - który zastąpił Jacka Zielińskiego niemal co do dnia rok po tym, jak Siemieniec przejął stanowiska Stolarczyka - nasuwa się sama. Obaj są debiutantami na szczeblu Ekstraklasy, obaj nie stanowili pierwszego wyboru i obaj otrzymali z pewnością największe szanse na wystrzelenie swej kariery. Siemieniec swoją szansę już bez dwóch zdań wykorzystuje. Jak spisze się zatem Kroczek?

Oczywiście, jak słusznie zauważył jeden z naszych redaktorów, "nie każdy chłop z widłami to Neptun", więc nie każdy młody trener z teoretycznymi podstawami da sobie świetnie radę w szatni ekstraklasowego zespołu.

Chciałbym jednak wierzyć, że Prezes Dróżdż dobrze przemyślał sprawę i nominacja dla Dawida Kroczka nie jest li tylko efektem nadmiaru inwencji twórczej, lecz gruntowych, wielogodzinnych analiz.

Nie uważam w każdym razie a priori, że jest to decyzja wielce ryzykowna, a już na pewno nie bardziej, niż pozostawienie na swojej funkcji trenera Zielińskiego. Prezes Dróżdż podjął ryzyko zwalniając trenera, ale gdyby go nie zwolnił - czy wówczas by nie zaryzykował?

Wydaje się wręcz, że tego rodzaju decyzję o zwolnieniu podjąć można było wcześniej, a Prezes i tak wykazał ponadnormatywną cierpliwość - i oby ta właśnie nadmierna cierpliwość nie okazała się brzemienna w skutkach.

W tej chwili nie ma co jednak powracać do rozważań o rozlanym mleku: najważniejsze by Cracovia faktycznie zakończyła obecny sezon ligowy taką właśnie analogiczną puentą, jak przed rokiem Jagiellonia. A więc byśmy mogli świętować utrzymanie i to najlepiej przed ostatnią kolejka ligową.

Paweł Mazur „Depesz”

Paweł Mazur – od 2003 roku redaktor portalu Terazpasy.pl, były redaktor gazety Terazpasy.pl, gazety meczowej "Cracovia" i Magazynu "Nowe Pasy".

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

JACEK ZIELIŃSKI

Różne są opinie odnośnie zwolnienia Jacka Zielińskiego ale jedno jest bezdyskusyjne: Dróżdż zrobił zwykłe dziadostwo ! Inna sprawa, że prezencję ma takiego lizusa ze szkoły nielubianego przez kolegów.. Dobrze powiedział Szala w " Ekstraklasa po godzinach " : trener z takimi zasługami i przede wszystkim z takim stażem chyba zasłużył sobie na jakieś pożegnanie na poziomie. Znowu pójdzie w Polskę " no w Cracovii jak zwykle się dzieje ". Mam tylko nadzieję, że w Białymstoku nie zrobią nam z d.... jesieni Średniowiecza....

Moby dick

Drożdz parę dni przed zwolnieniem mówił w wywiadzie co innego. Zresztą nawet w tym mówi, że on nie był zwolennikiem zmiany trenera, ale zmienił zdanie i zwolnił. Tak samo z Rohaczkiem, najpierw mówi, że chciał, aby ten wypełnił kontrakt do końca czyli jeszcze by był trenerem w następnym sezonie, a potem zmienił zdanie. A jak było ultimatum to jestem ciekaw czy zawodnicy o tym wiedzieli? Bo jak nie wiedzieli, że jak nie wygrają z ŁKS-em to trener zostanie zwolniony to trudno oceniać czy chcieli grac dla trenera czy nie chcieli.

Zaloguj aby komentować

Maly Kroczek w strone 1 ligi!

zobaczymy co przyniesie Drozdz,
czy urosnie do gory, czy maly Kroczek w strone 1 ligi.
jak widze to wszystko rozwalone, konkretow brak,
jak dla mnie ciecie kosztow,
chodz moze mam zle mysli, czas pokaze.

Zaloguj aby komentować

Kibic1995

Było ultimatum dla trenera Zielińskiego

https://sport.interia.pl/pilka-nozna/news-prezes-cracovii-ujawnia-kulisy-zwolnienia-trenera-spadek-to-,nId,7435325

Zaloguj aby komentować

ELVIS

Według mnie jak już to mogli postawić Zielińskiemu oficjalnie ultimatum przed meczem z Jagiellonią czy ŁKS-em nawet i zobaczyć jak drużyna zareaguje, a nie go tak zwalniać. W sumie nikt o takich zamiarach nie wiedział, bo co innego prezes sugerował parę dni wcześniej w wywiadzie. Teraz jest tak, nowy trener jedzie do Białegostoku, gdzie przed meczem remis każdy bierze w ciemno. Jak będzie przynajmniej remis to ok, ale jak dostaniemy bęcki to drużyna jeszcze pomyśli, trener nowy, a efektu nowej miotły nie ma, dalej gramy jak gramy. W sumie taka mobilizacja związana ze zmianą trenera, bardziej by się przydała przed meczem z Puszczą u siebie według mnie, a nie teraz.

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

Ryzyko...

Redaktor Mazur ma rację, co by nie zrobił prezes to podjąłby ryzyko. Ale jednak moim zdaniem większe ryzyko jest zamiana Zielińskiego na niedoświadczonego Kroczka niż zamiana Zielińskiego na kogoś doświadczonego czy zostawienie Zielińskiego. Przykład trenera Siemieńca w Jagiellonii to w sumie wyjątek. Jakoś sobie nie przypominam by kluby stawiały w takich momentach na żółtodziobów, a jak stawiały to raczej sukcesów za dużo nie mieli tacy trenerzy. Ktoś powie Warta też zatrudniła żółtodzioba Szulczka i sobie poradził, ale to nie był koniec sezonu tylko początek. Popatrzmy na przykłady z naszej nie tak dawnej historii. Za Majewskiego po 10 kolejkach, gdzie już było po meczu derbowym z silną wtedy Wisła i po meczu z Legią, czyli wtedy najtrudniejszych meczach rundy, przyszedł młody zdolny Płatek, brakowało 1 punktu do bezpiecznego miejsca i na koniec brakło 1 punktu do sportowego utrzymania. W innym sezonie za Pasiekę na 10 kolejek przed końcem przyszedł młody zdolny Katarski, brakowało 1 punktu do bezpiecznego miejsca, a na koniec mieliśmy 9 punktów do tego miejsca. Teraz sytuacja jest lepsza, bo mamy 3 punktu przewagi nad strefą i zostało 7 meczów.

Jeszcze był młody zdolny Ulatowski...

... zastąpił Oresta Lenczyka i wszyscy wiedzą jak zaczął nowy sezon.

Zaloguj aby komentować

Poprawka

Kafarski miało być. Słownik w urządzeniu zmienił.

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

post:
?
Chwytliwe hasło, ale nieprawdziwe. Ile to razy dziennikarze pisali co to się działo w s...
musicie zrobić wszystko aby cracovia została mistrzem polski
mistrzostwo polski to bardzo dobry trener i bardzo mocne transfery oby się panu udało n...
6 piłkarzy odeszło konieczne mocne transfery albo koniec tabeli taka prawda
a gdzie nowe mocne transfery,czy dalej będziemy trzymać kciuki aby cracovia nie spadła...
Bardzo ciekawe podsumowanie. Jak dla mnie trochę przeceniasz Atanasova, wydaje się, że...
post:
?
Wszystko jedno, co Prezes powiedział. Co było w szatni, zostaje w szatni, nawet juniorz...
post:
?
Glik przyszedł po poważnej kontuzji nieprzygotowany do sezonu, potem miał kontuzje w se...
post:
?
Raczej ciężko się będzie gościa pozbyć tak z dnia na dzień, no chyba, że w kolejce chęt...
Dla mnie Glik jest śmieszny. W ogóle jego transfer to był kaprys Profesora, który chcia...
Tęsknić zawsze będziemy za Profesorem za wszystko dobre co zrobił dla klubu. Nie do ko...
Mam takie dziwne przeczucie, że jeszcze zatęsknimy za Januszem Filipiakiem.
Chyba najlepszy imprezowicz wśród pomocników. I skąd wiadomo, że to wina Comarchu? Jest...
Pewnie i stać. Pytanie czy Oshima chciał w ogóle zostać w Cracovii
z taką grą wstyd i kompromitacja
czekamy na super transfery i mistrzostwo polski
Commarchu nie stac na zatrzymanie i utrzymanie najlepszego technika w drużynie i świetn...
post:
7: 0!
A co ma wynik juniorów do I drużyny? Nikt co grał w I drużynie nie grał w tym meczu jun...
Powiedz mi, a jaki to biznes? Comarch wykupił akcję od Miasta za 21 mln zł. Teraz dokap...
Palanty! Wstyd! Wzystko przez utrzymanie i etanol! Zawirowało w w główkach. Strach pomy...
To długoterminowa i w dodatku niepewna ....jak w biznesie Trzeba mieć zrównoważona pol...
z pustego salomon nie naleje, wynik na koniec sezonu tragiczny, przy remisei z Rakowem...
1 Maigaard. Największe rozczarowanie 2 Sokołowski 3Glik jednak to już okres świet...
Sanatorium mówimy zdecydowanie NIE ;-)
https://biznes.lovekrakow.pl/aktualnosci/comarch-sprzedaje-budynek-w-nowej-hucie-bedzie...