Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / Cracovia vs Wisła - 117 lat krakowskiego wyścigu po trofea

Cracovia vs Wisła - 117 lat krakowskiego wyścigu po trofea

2020-07-24_Cracovia-Lechia_Gdańsk_PP_6116_720

Istotą rywalizacji sportowej jest walka o trofea. Na przestrzeni 117 lat istnienia Cracovia i Wisła rozegrały między sobą ponad dwieście spotkań. Równocześnie obie ekipy rywalizowały w ramach rozgrywek mistrzowskich i pucharowych. Wiadomo już, że w roku 2023 obie drużyny nie powiększą swoich dorobków w tym zakresie. Wygląda więc na to, że spokojnie można spojrzeć na tą krakowską rywalizację przez pryzmat 117 lat wyścigu po trofea.

O czym rozmawiamy?

Rzecz jasna do puli wchodzą trofea już zdobyte przez oba kluby, a więc: Mistrzostwa Polski, Puchary i Super Puchary Polski, ale też Puchar Ligi Polskiej i Mistrzostwo Galicji.

Warto też odnotować trofea, o które oba kluby rywalizowały lub potencjalnie mogły rywalizować, jednak jak dotąd nie udało się ich zdobyć.

Mowa o takich historycznych rozgrywkach jak: Puchar Europy, Puchar UEFA, Puchar Zdobywców Pucharów czy Puchar Ekstraklasy.

Wciąż do zdobycia pozostają też Puchar Ligi Mistrzów, Puchar Ligi Europy, Puchar Ligi Konferencji Europy, Super Puchar Europy, czy w końcu Puchar Interkontynentalny ;)

Pewnie na nie jednej twarzy pojawił się w tym momencie uśmiech. Oto tak naprawdę chodzi. Spójrzmy na tę wyliczankę na luzie.

2020-07-24_Cracovia-Lechia_Gdańsk_PP_6116_720

0-0 w trofeach

No to rozpoczynamy historyczną podróż w drodze po trofea.

Wynik 0-0 utrzymywał się w lata 1906-1913. Tym pierwszym trofeum, o które rywalizowano było Mistrzostwo Galicji. Jak wiadomo w 1913 roku ten tytuł wywalczyła Cracovia.

Pasy wyszły na prowadzenie 2-0 w roku 1921, sięgając po pierwsze Mistrzostwo Polski.

W II Rzeczpospolitej wiślacy mieli swój czas na trofea w latach 1926-28. Zdobyli wtedy swój pierwszy Puchar Polski i kolejno pierwsze i drugie ligowe Mistrzostwo Polski.

Co ciekawe to właśnie lata 1928 i 1929 były jedynymi, aż do 1978 roku, kiedy to wiślacy prowadzili w tym wyścigu.

Stan 2-3 utrzymał się, jak wiadomo, tylko do sezonu 1930, kiedy to Pasy sięgnęły po Mistrzostwo, wyrównując stan wyścigu po trofea na 3-3. Jednak od roku 1932, to znów Cracovia wysforowała się na czoło (Mistrzostwo Polski) i na 30-lecie istnienia klubów, a więc na 30-lecie wyścigu po trofea było 4-3 dla biało-czerwonych. Co ciekawe przez te 30 lat Cracovia prowadziła przez lat 18, remis utrzymywał się przez 10 lat, a wiślacy prowadzili w wyścigu jedynie przez dwa lata.

Co było potem? Cracovia zwiększyła jeszcze przewagę, zdobywając Mistrzostwa Polski w latach 1937 i 1948. Jest wtedy już 6-3 dla Pasów. Co prawda rywale zza Błoń zmniejszają dystans w dwóch kolejnych latach. Jednak wciąż, to Cracovia prowadzi w wyścigu (6-5).

Bilans 60-lecia

Rok 1966, okazał się istotną cezurą. W kolejnym sezonie wiślacy zdobędą Puchar Polski i w wyścigu po trofea znów będzie remis (6-6). Tymczasem jednak, po 60. latach rywalizacji Cracovia pozostawała na czele wyścigu w sumie przez 49 sezonów (10 sezonów na remis i tylko dwa dla wiślaków). Niestety od roku 1967 mamy remis, który po kolejnych dwunastu latach zamienił się w wiślackie prowadzenie w wyścigu 6-7.

Od roku 1978 to Wisła Kraków ma w końcu więcej trofeów niż Cracovia. Ta przewaga jest niewielka aż do czasów Telefoniki kiedy znacząco wzrosła. Ekipa Cupiała, w latach 1999-2011 zdobyła w sumie dwanaście trofeów.

Bilans 117-lecia

Jest rok 2023 i wyścig trwa już 117 lat. Pasy prowadziły w nim w sumie przez 49 sezonów. Przez 21 lat był remis, natomiast wiślacy prowadzą od 46 lat, co oznacza że jak dotąd prowadzili w wyścigu po trofea łącznie przez 48 lat...

Jak będzie wyglądał ten bilans na 120-lecie istnienia klubów? Oczywiście nie wiadomo.

W sezonie 2020 Cracovia, prowadzona przez Michała Probierza, wzbogaciła dorobek Pasów o Puchar i Super Puchar Polski. I jest to, jak dotąd, ostatnia zmiana w rywalizacji. Jej aktualny stan to 8 do 19 dla wiślaków.

Po sezonie 2022/23 jest jasne, że stan rywalizacji nie ulegnie już zmianie i w tej sytuacji tylko dwukrotne z rzędu zdobycie Pucharu Interkontynentalnego przez Cracovię (przy jednoczesnych triumfach w krajowym Pucharze i Superpucharze) pozwoliło, by utrzymać się na czele wyścigu.

Wszystko dlatego, że co roku jest w puli nawet sześć tytułów. Choć trzeba też odnotować, że w całej historii wyścigu żadna z ekip nie była w stanie zdobyć w jednym sezonie więcej niż dwóch trofeów.

Tylko Mistrzostwo

Co ciekawe, zastosowanie takiej metodologii w spojrzeniu na rywalizację obu klubów w odniesieniu tylko do tytułów Mistrza Polski też daje ciekawą perspektywę.

Cracovia prowadzi od pierwszego Mistrzostwa Polski w 1921 roku. Prowadzi przez sześć lat, do roku 1927, kiedy przez kolejny rok mamy remis. Wiślacy wychodzą rok później na prowadzenie, które trwa raptem dwa lata, do roku 1930. Mistrzowski remis (2-2) też trwa tylko dwa lata, bo od sezonu 1932 zaczyna się, jak się później okaże, trwająca przez 45 lat dominacja Pasów. Od trzeciego Mistrzostwa Cracovii jest 3-2 i kolejno 4-2 (1937), a w końcu nawet 5-2 (1948) dla biało-czerwonych.

Cracovia prowadzi aż do sezonu 1978. Warto odnotować, że Wisła zdobyła swój piąty tytuł mistrzowski  dopiero trzydzieści lat po piątym mistrzostwie Polski Cracovii.

Co ciekawe przez kolejne 21 lat jest w tej klasyfikacji remis (5-5) i dopiero pierwszy tytuł mistrzowski w „erze Cupiała” przechyla szalę rywalizacji na tamtą stronę Błoń.

Tym samym na dystansie 103. lat rywalizacji o Mistrzostwo Polski, Cracovia liderowała przez 52 lata, Wisła przez lat 27, a przez 24 lata utrzymywał się w tej rywalizacji remis.

Zabawa? W jakimś sensie tak. Choć osobiście chciałbym, aby miała ona istotny walor edukacyjny. Szacunek dla historii polskiej piłki nożnej w naturalny sposób otula się w biało-czerwone barwy. To właśnie przez szacunek dla historycznych dokonań poprzedników, mamy obowiązek wymagać od włodarzy klubu realnej walki o najważniejsze klubowe trofea.

Raf_jedynka 

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

wstyd i kompromitacja gdyby nie 3 kardynalne błędy bramkarza cracovia przegrała by 3-1
Znowu Kallman najpierw karny teraz samobój - dziękujemy ....
Takich frajerów to jeszcze nie widziałem......sędzia przedłuża 5 min ,nie protestuje tr...
Znowu będzie Zieliński mówił gdyby Śmigło strzelił.to ....itd Kochani dlaczego ciągle...
Znowu Ghita - kicha....Już się boję !
post:
Puchar
Zawsze można wystawić na mecz pucharowy tych zawodników co nie grają w ekstraklasie, ta...
post:
Wlad
W złym miejscu napisałem.
post:
.....
Zawsze można wystawić na mecz pucharowy tych zawodników co nie grają w ekstraklasie, ta...
post:
.....
od zielińskiego gorszy jest nieudacznik majewski
Teraz mecz pucharowy ..szansa na przełamanie ........lub dalsza niechlubna seria
Oddaje serce i gryzie trawę ..ale mógłby być jeszcze lepszy
Nieoficjalnie dowiedziałem się że Oshima lubi nocne życie w Krakowskich klubach.....nie...
Winni są wszyscy po trochu prezes trener zawodnicy kibice. Trzeba się wziąść w garść i...
post:
Mecz
Wstyd i kompromitacja cracovii,za to odpowiada majewski i zieliński,trzeba sprowadzić P...
post:
Mecz
Glik to rocznik 1988 to chyba 35 lat ma. Poczekajmy co będzie grał. Bo po jednym meczu...
post:
Mecz
Czytalem na weszlo, ze Glik ma ponoc 140k na miesiac, komu to potrzebne koles 37 lat,...
post:
Trener
Ta sama obrona w tamtym sezonie była piątą obroną w lidze, teraz piszesz, że słaba. Na...
post:
kowal52
Zawodnicy nasi moim zdaniem jakby nie mieli sił i prędkości. Po przerwie na reprezentac...
Do tej pory.Doskonale prognozująca na ten sezon pierwsza połowa meczu z Zagłębiem.Dobra...
Najbardziej to żal dzieciaków, bo stanęły na wysokości zadania w przeciwieństwie do pił...
Uważam, że to bardzo łagodne określenie dzisiejszego meczu. Nie pamiętam takich "batów...
post:
Trener
Oglądałeś choć jeden mecz hokeja by stwierdzić, że hokej to padaka w tym momencie? Jak...
post:
Mecz
Można też stwierdzić po ostatnich 2 meczach, że po przerwie na reprezentację drużyna wy...
Pogoni wychodziło wszystko nam nic. Wąska kadra wąska kadrą, ale to nie tłumaczy takiej...
post:
0:4
Tylko co po nim? Łatwo złośliwie pożegnać