Terazpasy.pl / Piłka nożna / Polska piłka / Bałaganu w ekstraklasie ciąg dalszy nastąpił

Bałaganu w ekstraklasie ciąg dalszy nastąpił

Bałaganu w ekstraklasie ciąg dalszy nastąpił

Używanie zwrotu "na pewno" w odniesieniu do polskiej piłki jest wielkim nadużyciem. Bo - na pewno - mieliśmy wczoraj poznać decyzję Trybunału Arbitrażowego przy PKOl w sprawie Zagłębia Lubin i Korony Kielce. Nie poznaliśmy. Wyrok, w której lidze zagrają oba kluby, zapadnie najprawdopodobniej w najbliższą środę.

Na pewno rozgrywki ekstraklasy miały ruszyć w przyszły weekend. I wprawdzie prezes Ekstraklasy SA Andrzej Rusko zapewnia, że mimo braku decyzji ze strony trybunału ekstraklasa wystartuje, tego też do końca pewnym być nie można. Wczoraj o godz. 10 obrady rozpoczął Trybunał Arbitrażowy przy PKOl, który miał zdecydować, czy zażalenia Zagłębia i Korony są zasadne. Przypomnijmy, że kluby domagały się anulowania decyzji Wydziału Dyscypliny PZPN, który zdecydował o degradacji obu drużyn do I ligi. - Zrobimy wszystko, by wyrok zapadł - mówiła przed posiedzeniem sekretarz trybunału Romana Troicka-Sosińska.

Po ponad trzygodzinnych obradach stwierdziła: - Niestety, decyzja w sprawie Zagłębia zostaje odroczona do środy. Potrzebujemy od PZPN więcej dokumentów. Chodzi o statut i regulamin dyscyplinarny z 2004 r. Czekamy do poniedziałku do godz. 12. Decyzja w środę - mówiła sekretarz. - Czy na pewno w środę wszystko będzie jasne? - padło pytanie.

- Mam nadzieję - odpowiedziała bez większego przekonania Troicka-Sosińska. Kilka godzin później trybunał, który orzekał już w innym składzie, zdecydował, że do środy odkłada również decyzję w sprawie Korony. W tym przypadku również zabrakło stosownych dokumentów. Sędziowie nie chcieli mówić wprost, ale sugerowali, że wszystko z powodu bałaganu prawnego panującego w PZPN. - Proszę sobie wyobrazić, że według obecnego statutu obowiązuje dwuletnie przedawnienie za korupcję. Jedna z uchwał mówi z kolei, że czyny korupcyjne w ogóle się nie przedawniają.

To sprzeczność - komentowała Troicka-Sosińska. Decyzja trybunału wzburzyła rzecznika PZPN Zbigniew Koźmińskiego: - I znowu winny PZPN. Jeśli trzeba, dokumenty zostaną dostarczone nawet gońcem. Tezę, jakoby porządek prawny w PZPN przypominał wielką stajnię Augiasza, potwierdził Michał Tomczak, którego związek poprosił o reprezentowanie interesów w sporze z trybunałem. - To prawda, kultura prawna w PZPN nie jest na najwyższym poziomie - przyznał były przewodniczący Wydziału Dyscypliny, który nie był w stanie zapewnić, że związek zdąży na czas zgromadzić wszystkie żądane dokumenty.

Na decyzję trybunału, a w zasadzie jej brak, od razu zareagowali przedstawiciele Ekstraklasy SA. Wczoraj obradowali prezesi osiemnastu klubów, którzy przygotowali kilka propozycji. - Przewidujemy trzy scenariusze: ligę szensasto-, siedemnasto- i osiemnastozespołową - komentował Jacek Masiota, przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy SA. - Przygotowaliśmy te warianty po to, by nie być zaskoczonym decyzją trybunału. W zależności od tego, co zostanie postanowione w środę, zrealizujemy konkretny scenariusz - dodał Masiota.

Na powiększenie ligi zgodziły się zarówno kluby, które dostaną mniej pieniędzy, bo tort trzeba będzie dzielić na więcej części, jak i PZPN. W przyszłym tygodniu wszystkie strony mają negocjować, kto pokryje dodatkowe koszty powiększenia ekstraklasy (ok. 20 mln zł.). Jak zapewnili wszyscy zainteresowani, wola porozumienia jest ogromna. Co jednak, jeśli w środę trybunał zażąda kolejnych dokumentów i odłoży decyzję ponownie? - Nie przewidujemy takiej opcji - odpowiada Andrzej Rusko. Po tym jednak, co obserwowaliśmy przez ostatnie dni, możliwe jest wszystko. A kibice, jak niczego z tego bałaganu nie rozumieli, tak nadal nie rozumieją dalej.

Rafał Romaniuk - POLSKA Gazeta Krakowska

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

Dlaczego w tamtym sezonie Brosza, Płatka i Górnika jako wzór dla Probierza nie stawiałe...
Ale słusznie to najlepszy start od lat.....5 pktow po 3 meczachi bez porażki....
Puchar to wielka sprawa i chwała im za to. Dobrze pamiętam trzecioligowe dziesięcioleci...
O jakim mistrzostwie mówimy, mrzonki.....Cieszmy się że gramy weksraklasie A nie w 4 li...
Cracovia ma rozwiązać umowę z czeskim defensorem, który ma dostać dyskwalifikacje za gr...
Tam za transfery odpowiada nasz dobry znajomy Artur Płatek.
post:
Podobno
Ma zastąpić Davida Jablonskiego.
Po pierwsze - bramkarz nie jest ani odrobinę gorszy od dwóch pozostałych a jest młodzie...
Ponoć Krystian Wachowiak ma przyjść z Chojniczanki...
mistrzostwo polski bardzo daleko nie widać go nawet we mgle
cracovio mając takie możliwości robisz takie byki takie błędy wynajmijcie Kuźbę on się...
Transfery takie jakie mamy znajomosci, ze nie mamy zadnych, to wiemy, ze wszystkimi s...
Niech to będzie przykład dla Probierza jak jego przyjaciel Bros prowadzi Górnika.....ka...
Niestety wyglądało to jak piszesz. Gorzej niż z Podbeskidziem. Pozostaje wieżyc trenero...
Dodam tylko że Thiago do momentu zejścia był najlepszy na boisku i że Michal Peškovič j...
Ciekawe dlaczego mecze Cracovii są notorycznie rozgrywane o godz 15?
To żaden hejt to stwierdzenie gorzkiej prawdy! Zdjęcie z boiska najlepszego Loszaja z d...
Napiszę krótko - Marguez to dno dna. Rivaldo to szok, nieporozumienie itp. itd. albo ni...
Tracimy podobnie jak w ubiegłym roku /ŁKS/ pkty ze słabszymi .. ale tak naprawdę nie ma...
Najsłabszy Alvarez najlepszy Tiago .
Świetna gra i świetny wynik. Niesamowite akcje Rivaldo Jr, fantastyczne strzały Alvarez...
Ma patent na Cracovię...ile już bramek strzelił pasom? Nie chciałem mowic jak wchodzil!
wielka szkoda wielki talent szkoda że nie rozwinął się w cracovi
Dzięki za wszystkie dobre chwile
Michał Helik odszedł do Barnsley-transfer definitywny. Powodzenia Michał