Terazpasy.pl / Multimedia / Filmoteka / Filmowy dziennik budowy stadionu Cracovii - cdn.

Filmowy dziennik budowy stadionu Cracovii - cdn.

stadion

W połowie czerwca minął rok od podpisania umowy na budowę nowego stadionu Cracovii, zleconego przez Miasto Kraków konsorcjum Alpine-Budus. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was przegląd wszystkich filmów zrealizowanych przez redakcję Terazpasy.pl dotyczących budowy stadionu.

W tym miejscu możecie prześledzić historię powstawania nowej areny zmagań sportowych i wydarzeń artystycznych, od momentu rozstrzygnięcia konkursu na projekt nowego stadionu. Ten moment był zwieńczeniem długiej i mozolnej drogi jaką przejść musiała Cracovia, by wreszcie doczekać się przebudowy wysłużonego już, archaicznego, ale jednocześnie kochanego przez wszystkich Pasiaków najstarszego w Polsce stadionu piłkarskiego.

 Wyłonienie projektu Estudio Lamela było pierwszym naprawdę realnym sygnałem świadczącym o rychłej realizacji marzenia kibiców Cracovii. Od tego momentu, od grudnia 2007 roku zaczyna się nasza filmowa relacja z budowy stadionu Cracovii.
 

Zapraszamy!

.

06.12.2007

Rozstrzygnięcie konkursu na projekt stadionu Cracovii. Komisja wybrała projekt autorstwa Estudio Lamela. Wspaniały prezent od świetego Mikołaja...

.

17.06.2009

Historyczna chwila. Prezydent Majchrowski, profesor Janusz Filipiak oraz przedstawiciele konsorcjum Alpine-Budus podpisują umowę na budowę stadionu Cracovii. Po latach walki o budowę nowego obiektu dla Cracovii marzenie staje się faktem. Budowa ruszy w wakacje!

 

.

19.06.2009

Symboliczne wmurowanie aktu erekcyjnego dla nowego Stadionu Cracovii.

 

.

01.08.2009

Pierwsza wizyta na stadionie Cracovii tuż przed rozpoczęciem budowy nowego stadionu miała charakter dokumentalny. Jeszcze stał... Choć już okaleczony, stary, wysłużony już stadion, którego ziemne wały przez lata modernizowane, nadsypywane i obmurowywane po latach miały bezpowrotnie zniknąć by zrobić miejsce na ?nowe? ...

.

19.08.2009

Druga wizyta to już resztki stadionu który znikał w oczach niemal z dnia na dzień, wywożony wywrotkami ryty przez koparki i ciężki sprzęt odsłaniał przyszły plac budowy. Zaczęto też wylewać pierwsze fundamenty pod przyszłe trybuny.

.

W międzyczasie redakcja Terazpasy.pl odkryła dla świata inżyniera Zbigniewa Fusa, który okazał się nieoceniony w prezentowaniu dalszych prac na stadionie. Do dziś i miejmy nadzieję - do szczęśliwego końca budowy.

.

31.08.2009

Trzecia wyprawa na stadion każe powoli zapominać o starym obiekcie, po którym pozostała już tylko resztka wału trybuny głównej. Wyraźnie zaznaczają się tymczasem fundamenty trybuny północnej, a widoczne zmiany zachodzą też w miejscach, gdzie w przyszłości będą place przed stadionem. W ziemi odnajdujemy ślady przeszłości. Belkę prawdopodobnie ze starego drewnianego stadionu, czy resztki fundamentów ?wiechciówki?. Definitywnie żegnamy ?stare?...

.

08.09.2009

Wizyta czwarta - Trwają prace ziemne, coraz więcej fundamentów kolejnych trybun wyłania się z ziemi. Wody gruntowe nieco utrudniają prace budowlańcom. Zbiornik przeciwpożarowy napełnia się wodą zanim w ogóle powstanie. Jednak prace przebiegają w dobrym tempie, a zarys przyszłego obiektu jest coraz wyraźniejszy. Mur z cegły klinkierowej, odgradzający Cracovię od terenów zakonnych rośnie w oczach. Stają pierwsze słupy zespolone, które stanowić będą bazę konstrukcji trybuny północnej.

.

24.09.2009

Piąta wyprawa na budowę i mamy już ustawione wszystkie słupy zespolone dla trybuny północnej. Nowością sa pierwsze rusztowania na których już niedługo zbrojone podstawy przyszłych trybun będą zalewane betonem. Igłofiltry wysysają nadmiar wody gruntowej. To nie koniec. Mamy już fundamenty i kilka słupów zespolonych pod trybunę południową, a mur z klinkieru odgradza nas ostatecznie do sąsiadek. Praca wre jak w mrowisku!

.

07.10.2009

Szósta wizyta przypomina już niemal wejście w mrowisko pełne ludzi, maszyn i pracy nad rosnącym w oczach stadionem. Już wszystkie trybuny, choć na różnych etapach rozwoju, zamykają prostokąt przyszłego placu gry, i coraz wyraźniej widać, jak mniej więcej będzie to wszystko wyglądało. Stoją już słupy zespolone największej trybuny południowej. Zbiornik przeciwpożarowy prawie ukończony. Wszędzie otaczają nas tony stali zbrojeniowej i beton.

.

30.10.2009

Podczas siódmej wizyty pan Zbigniew Fus oprowadza nas kolejno po całym stadionie i omawia szczegółowo postęp prac na poszczególnych odcinkach. Większa część stadionu obrosła już w belki zębate, na których w przyszłości mają został ułożone prefabrykaty czyli de facto przyszłe trybuny.

 

.

19.11.2009

Ósma wizyta przynosi przełom i całkowitą nowość w budowie. Zainstalowano pierwsze elementy dachu nad trybuną południową!  Dźwigary dachu ważące około 8 ton, zamontowane na słupach zespolonych, zdają się przeczyć prawom fizyki. Wykonawca zapewnia, że się nie urwą... Trybuna północna jest już zakończona w fazie żelbetów, inne ciągle rosną, i są przygotowywane do obłożenia ich elementami prefabrykowanymi.

.

25.11.2009

Wizyta numer dziewięć. Widzimy wreszcie co dokładnie kryło się pod pojęciem prefabrykaty. Swego rodzaju płyty w kształcie szerokich stopni montowane na belkach zębatych zaczynają składać się jak wielka układanka w trybuny nowego stadionu Cracovii! Każdy taki montowany element jest już wstępnie zaimpregnowany i ma wbudowaną szynę na przyszłe krzesełka. Każdy z prefabrykatów już w fazie produkcji jest przewidziany w konkretne miejsce na stadionie. Prace idą jak zwykle sprawnie, co jest efektem precyzji wykonania poprzednich etapów.

.

10.12.2009

Dziesiąta wyprawa na budowę prezentuje niemal ukończony dach na trybunie północnej. Większa jej część pokryta jest już stopnicami, reszta stadionu nadal rośnie w imponującym tempie, a pogoda nie przeszkadza budowlańcom w pracach. Montowane są instalacje wodna i kanalizacja. Na budowie pojawiają się też pierwsze elementy oświetlenia, a w zasadzie jego podstawa na trybunie północnej. Powstają też stropy na trybunie południowej. Zaglądamy w miejsce gdzie będą ekskluzywne skybox?y. Budowa idzie pełną parą. Jest to nasza ostatnia wizyta w 2009 roku ...

.

04.01.2010

Nowy rok i nowy stadion Cracovii w jedenastej odsłonie naszej filmowej serii, to śnieg i ostry mróz przez które praca na stadionie była dla robotników wyjątkowo uciążliwa. W materiale filmowym pokazaliśmy swoiste podsumowanie prac na wszystkich czterech trybunach.

.

14.01.2010

Wstępna umowa dzierżawy stadionu Cracovii przez MKS Cracovia.

.

01.02.2010

Ciągle zimno. Prace żelbetowe wstrzymane ze względu na pogodę. Jednak inne roboty idą pełną parą. Dach nad trybuną zachodnią zaczyna pokrywać blacha, trwają prace wewnątrz trybuny północnej. Dużo uwagi poświęca się bezpieczeństwu. Na budowie pojawiają się próbki elewacji.

.

06.02.2010

Trzynasta wizyta zbiegła się z rozstrzygnięciem pierwszego konkursu stadionowego Terazpasy.pl. Nasi czytelnicy wylosowani w konkursie osobiście mogli się przekonać, jak przebiegają prace na stadionie Cracovii.

.

25.03.2010

Na tą wyprawę również zaprosiliśmy laureatów kolejnego konkursu. Tym razem materiał oparty był na pytaniach i spostrzeżeniach naszych czytelników, którzy uzyskiwali odpowiedzi na pytania z każdym kolejnym krokiem na nowym obiekcie.

.

22.04.2010

Piętnasta wyprawa na stadion była wyjątkowo oficjalna ponieważ związana była z wizytacją obiektu przez oficjeli i prezydenta Krakowa - Jacka Majchrowskiego.

Przy tej okazji pojawił się również prezes Filipiak. Nasza obecność podczas tej wizytacji zaowocowała obszernym wywiadem z Prezesem i Prezydentem, oraz zarejestrowaniem ich wypowiedzi dla prasy.

.
.
.

.

29.04.2010

Z tej wizyty najciekawsze spostrzeżenie to fakt, iż oczyszczono teren przyszłej murawy. Piękna słoneczna pogoda i kilka nowości takich jak np. paliki pod przyszłą rozkładana scene cieszą oko. Całość okraszona komentarzem inżyniera Fusa.

 

.

01.05.2010

Dzień Otwarty na stadionie Cracovii! Kibice po raz pierwszy od rozpoczęcia budowy mogli odwiedzić powstający stadion! Rzesze krakowian skorzystały z tej okazji...

.

12.05.2010

Pojawiają się poważne zapowiedzi rozpoczęcia prac nad murawą. Dach na trybunie północnej pokrywany jest poliwęglanowymi płytami. Na stadionie pierwsze barierki i poręcze.

.

09.06.2010

Dziewiętnasta wizyta. Prace wykończeniowe idą pełną parą. Pomieszczenia na stadionie są już tynkowane, powstają skybox?y, dach nad trybuną południową pokrywany jest poliwęglanem. Plac od strony ul. Kraszewskiego brukowany jest mimo koszmarnych upałów. Otoczenie stadionu nabiera wyrazu.

 

.

Ciąg dalszy nastąpi...

Craco, Crac

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Komentarze

post:
zieliński
gdyby zostal piszczek do końca meczu mógł by być remis albo zwycięstwo trzeba na niego...
zieliński zrobił podstawowy błąd zdejmując piszczka na moje wyczucie gdyby tego nie zro...
Trener Zieliński na Raków poukładał dobrze klocki i zagraliśmy najlepszy mecz w defensy...
post:
Mecz
Może mu pójdzie gdzieś lepiej , a może nie. W sumie nie wiadomo. Tak jak nie wiadomo cz...
post:
zieliński
Wydaje mi się, że został zmieniony z uwagi na sponiewieranie faulami, za które m.inn. 3...
Od dawna normalni kibice wołają Piszczek a wy wszyscy macie to w dupie dlaczego Piszcze...
dwa podstawowe byki Myszor powinien grac od początku DO KOŃCA a Piszczek powinien grac...
post:
Mecz
Nieźle to ująłeś. A o pana trenera się nie martwię :)) Może w innym klubie i innych rea...
post:
Mecz
Ale przecież Zieliński też zaczął swoją kadencję z Piszczkiem na rezerwie, bo z Rakowem...
Piszczek powinien grać najdłużej który jest teraz jedynym napastnikiem mogącym trafić d...
post:
Mecz
No tak to jest jak się zaczyna z panami dziennikarzami i panami kibicami na twiterze :)...
post:
Mecz
A odnośnie Piszczka moim zdaniem prezentuje się na chwilę obecną najlepiej z tych wszys...
post:
Mecz
Może faktycznie niepotrzebnie przywołałem nazwisko byłego już na szczęście trenera ale...
post:
Mecz
Akurat Probierz regularnie wpuszczał Myszora, a jakby jakikolwiek nasz napastnik zepsuł...
Fajna druga połowa, aż dziwne, że nie strzelili więcej bramek bo przewaga była duża...
Akurat Rivaldinho coś grał, nie można powiedzieć. Gorzej, że po wejściu Blaja drużyna c...
Filipiak powiedział dokładnie. "Jeśli chodzi o przedłużenie jego umowy, to nie jestem o...
Kiedy koszulki w pasy będą miały czytelne numery???? Na pasiastych nie można odczytać...
jest jeszcze takich wielu w różnych klubach Jak można przy stanie 2:1 dla przeciwnika z...
Profesor udziela wywiadu i kłamie w żywe oczy! Pelle nie chce grać w Cracovii i widzę p...
post:
Balaj!!!
Święte słowa. Do tego zero walki ! Nie wiem czemu zszedł Pestka bo Rocha to płacz matki...
post:
Rapa
Zaczynam wierzyć w Rivaldinho....
Ani jednej główki nie wygrał przy tym wzroście. KTO GO ŚCIĄGNĄŁ
post:
Rapa
Bez względu na końcowy wynik brawo dla trenera za trafione zmiany !
post:
Rapa
Rodin z Rakowem był super ale teraz nie po raz pierwszy wykazał się totalną głupotą !!!...