GK: Cracovia w ekstraklasie!

krakowska-times

"Pasy" uratowała nieugięta Komisja Odwoławcza. ŁKS nie dostał licencji i został zdegradowany.

Cracovia uratowana! Cudem. Komisja Odwoławcza ds. Licencji przeciwstawiła się wczoraj potężnym grupom polityczno-piłkarskiego nacisku i odmówiła ponownego rozpatrzenia wniosku ŁKS Łódź. To oznacza, że definitywnie spada on z ekstraklasy, a ?Pasy" w niej zostają. I to raczej bez konieczności rozgrywania baraży.

Raczej, bo akurat w tej kwestii sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Jeśli w przyszłym tygodniu Trybunał Arbitrażowy przy PKOl uzna, że miejsce w najwyższej lidze należy się zdegradowanemu wcześniej za korupcję Widzewowi Łódź, wówczas zorganizowanie dodatkowych spotkań będzie koniecznością. Krakowianie zmierzyliby się w nich z Koroną Kielce lub - jeśli ta, jak zapowiada, zbojkotuje baraże - z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Taki wariant spowodowałby najprawdopodobniej opóźnienie startu nowego sezonu, zaplanowanego na pierwszy weekend sierpnia.

Na Cracovii na razie jednak machają ręką na takie szczegóły i cieszą się z werdyktu KO. - Jestem nim pozytywnie zaskoczony - przyznaje prezes "Pasów" Janusz Filipiak, który kilka dni wcześniej nie wierzył w takie rozstrzygnięcie. - Widać, że jest jakieś polecenie, aby wbrew prawu tę sprawę załatwić na korzyść ŁKS - mówił wtedy.

Nie tylko on miał takie odczucia, co pokazuje m.in. dramaturgia wczorajszych wydarzeń w PZPN. Emocje na sali, w której ważyły się losy ŁKS, były ogromne. Komisja Odwoławcza na wniosek Komisji ds. Nagłych miała zająć się ponownie - już po raz trzeci! - sprawą pozwolenia na grę łodzian w ekstraklasie. Gdy zaczęła się dyskusja na temat ŁKS, przewodniczący komisji Zbigniew Lewicki opuścił salę.

- Nie chciałem, by ktoś oskarżył mnie o konflikt interesów. Znów mówiono by, że sprzyjam Cracovii, bo jestem byłym piłkarzem tego klubu - tłumaczył.

Na tym jednak nie poprzestał. Niedługo potem wszedł do gabinetu prezesa Grzegorza Laty i położył mu na biurku dymisję. - Nie mogę dłużej znieść tych nacisków, głównie politycznych - mówił Lewicki z trzęsącymi się rękoma. Dodał, że nie ma zamiaru dłużej działać w piłce.

Mówiąc o naciskach, miał na myśli zaangażowanie w sprawę ŁKS ministra sportu Mirosława Drzewieckiego i wiceministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. A że prezesowi Lacie zależy na dobrych stosunkach z rządem, Komisja ds. Nagłych znalazła furtkę, żeby utrzymać ŁKS w ekstraklasie. Zdaniem prawników, wbrew przepisom.

W momencie gdy Lewicki złożył dymisję. przebywający w siedzibie PZPN działacze ŁKS zacierali ręce. Sądzili, że teraz sprawa zakończy się po ich myśli. Nic z tego. Pozostali czterej członkowie komisji byli jednomyślni. Odmówili nawet ponownego zajęcia się sprawą. Tłumaczyli, że wyrok już wydali, i to dwukrotnie.

Jak nieoficjalnie przyznał jeden z nich, dokumentacja ŁKS, choć uzupełniona, wciąż nie spełniała standardów. - Jakbym powiedział, że to chaos, to powiedziałbym za mało - mówił.

ŁKS nie składa jednak broni. Czeka teraz na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który 12 sierpnia rozpatrzy odwołanie klubu od decyzji PZPN. Nawet jednak jeśli uzna, że łodzianie mają rację, to będą grać w I lidze. bo sezon ruszy, a w trakcie trwania rozgrywek nie ma możliwości zmiany ich składu.

Ustaliliśmy, że prawnicy reprezentujący łodzian będą domagać się w sądzie od PZPN ok. 40 mln zł z tytułu strat za brak miejsca w ekstraklasie.

To jednak nie jest już zmartwienie Cracovii. Wczoraj jej piłkarze wyszli na trening lżejsi o kilka kilogramów. Dziś zagrają sparing w Nowym Sączu z Sandecją (g. 18). Dochód z tego spotkania zostanie przeznaczony na leczenie walczącego z ciężką chorobą Krzysztofa Piszczka, byłego zawodnika ?Pasów".

Przemysław Franczak, Rafał Romaniuk - POLSKA Gazeta Krakowska

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.