Inwestycje: Wyprowadzki nie będzie?
Stadion, lodowisko, Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne i... plac zabaw dla dzieci to inwestycje prowadzone lub przygotowywane obecnie przez MKS Cracovia SSA. O postępach prac związanych z tymi inwestycjami mówił w środę na specjalnej konferencji prasowej wiceprezes MKS Cracovia SSA Jakub Tabisz.
Stadion przy ul. Kałuży
24 kwietnia br. w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego podpisano umowę z firmą Lamela na prace projektowe dotyczące modernizacji miejskiego stadionu Cracovii. Poinformowano wówczas, że stadion Cracovii, który ma powstać w latach 2009 - 2011 nie będzie budowany etapami, jak pierwotnie planowano. Zbudowany zostanie od podstaw jako jedna ciągła inwestycja. - Takie wykonanie tej inwestycji znacznie obniży koszty i przyspieszy budowę ? tłumaczył Prezydent Jacek Majchrowski.
Przy takim rozwiązaniu Cracovia musiałaby rozgrywać mecze na innym stadionie. - I tak nie mogliby grać na tym stadionie, albowiem budowa jak wiadomo wiąże się z rozebraniem i przesunięciem murawy ? argumentował Prezydent.
Okazuje się, że dwuletnia wyprowadzka Cracovii ze stadionu przy ul. Kałuży nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem wiceprezesa Jakuba Tabisza stadion w najgorszym okresie będzie mógł przyjąć 2 tysiące kibiców, a na dzień dzisiejszy nie ma kategorycznych decyzji, że stadion musi być na czas przebudowy wyłączony z użytkowania.
Według Tabisza, który w MKS Cracovia SSA odpowiada za inwestycje, w tej chwili nie można wykluczyć, że prace na stadionie będą jednak realizowane etapami tak jak wcześniej zakładano i wyprowadzka nie będzie konieczna.
W tej chwili firma Lamea przygotowuje projekt wykonawczy stadionu. ? Stadion w niektórych szczegółach będzie różnił się od tego, który został zgłoszony do konkursu i zaprezentowany publicznie. Na przykład zgłosiliśmy poprawkę, aby kibice nie mogli swobodnie poruszać się dookoła po koronie stadionu tak jak zakładał wcześniejszy projekt. Uznaliśmy, że takie rozwiązanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na stadionie. Cały czas jesteśmy w kontakcie z firmą Lamela i konsultujemy szczegóły projektu ? wyjaśnia Jakub Tabisz.
Bez względu na przyjęty sposób realizacji inwestycji rundę jesienną najbliższego sezonu Cracovia rozegra na własnym stadionie.
Całkowite koszty budowy stadionu, wynoszący około 140 mln złotych, pokryje Gmina Kraków.
Lodowisko przy ul. Siedleckiego
Trwają prace przy modernizacji lodowiska przy ul. Siedleckiego w Krakowie. Do końca sierpnia krakowska firma Krisbud ma wybudować trybuny od strony ul. Siedleckiego i Hali Targowej na których zamontowane zostanie 1.800 krzesełek (docelowo trybuny pomieszczą 2.500 kibiców).
Miasto przeznaczyło na ten etap modernizacji lodowiska 6 milionów złotych, a ponieważ wyżej wymienione prace zostaną wykonane za 5,3 mln złotych, to pozostała część miejskiej dotacji (700 tys. złotych) będzie przeznaczona na dokończenie budowy trybun od strony nasypu kolejowego i budowę stanowisk prasowych.
Prace mają być zakończone do końca sierpnia, ale już miesiąc wcześniej ? mimo trwających jeszcze prac ? lodowisko będzie udostępnione przygotowującym się do sezonu hokeistom.
Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne przy Al. 3 Maja
Na początku kwietnia br. MKS Cracovia SSA ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji budowy Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego, które ma powstać na blisko 4 hektarowej działce położonej przy Al. 3 Maja.
Centrum ma łączyć funkcje hotelową, rehabilitacyjną i sportową. Złożą się na to m.in. pięciogwiazdkowy hotel ze 150 pokojami; kompleks Aqua z 25 metrowym basenem pływackim i licznymi atrakcjami wodnymi; kompleks medyczno-rehabilitacyjny z gabinetami lekarskimi, pomieszczeniami zabiegowymi i do odnowy biologicznej; kompleks rozrywkowy, gastronomiczny, sala konferencyjna i korty tenisowe.
Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zgłosiło się aż 27 firm, w tym jedna ze Szwajcarii, które wyraziły chęć udziału w konkursie. Z przyczyn formalnych do kolejnego etapu zakwalifikowano 23 firmy, które do 15 września będą składać projekty. Tydzień później, 22 września, nastąpi ogłoszenie wyników konkursu.
Do tego czasu powinno być już wiadomo kto sfinansuje tę inwestycję, której wartość szacuje się na 80 mln złotych. Na pewno pieniądze pochodzić będą ze źródeł prywatnych. Zdaniem Jakuba Tabisza nie będzie konieczne porozumienie z operatorem sieciowym. Nie wykluczone, że powstanie spółka celowa do budowy i eksploatacji tej inwestycji. Budowa ma potrwać 2-3 lata.
Plac zabaw dla dzieci przy ul. Wielickiej
Zanim zostanie wybudowany nowy stadion, Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne i trybuny na lodowisku, powstanie... plac zabaw dla dzieci. Tuż obok boisk treningowych przy ul. Wielickiej stanie zjeżdżalnia, piaskownica, specjalny zamek i inne atrakcje dla dzieci.
Uroczyste otwarcie ogólnodostępnego placu zabaw nastąpi w najbliższą niedzielę o godzinie 14 i będzie częścią bardzo bogatego programu przygotowanego przez Cracovię z okazji Dnia Dziecka.
Komentarze
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
Zaloguj się lub załóż nowe konto.