Cracovia sprzedała teren w Cichym Kąciku

cichy-kacik

Klub Sportowy Cracovia poinformował o sprzedaży nieruchomości w Cichym Kąciku. Sprzedany teren o powierzchni około 4 hektarów to historyczna lokalizacja przy krakowskich Błoniach, związana z klubem niemal od początku jego istnienia. Środki uzyskane z tej transakcji mają zostać przeznaczone na rozbudowę i modernizację Centrum Treningowego Cracovii w Rącznej.

Nabywcą terenu została spółka Sienna Investment PSA, zarejestrowana 7 kwietnia 2025 roku. Jej właścicielką jest Pani Elżbieta Filipiak – Prezes Rady Nadzorczej KS Cracovia SA, wdowa po Profesorze Januszu Filipiaku, wieloletnim właścicielu i prezesie Cracovii.

Sprzedany teren o powierzchni około 4 hektarów to historyczna lokalizacja przy krakowskich Błoniach, związana z klubem niemal od początku jego istnienia. Cracovia była jego użytkownikiem wieczystym, a na mocy umowy z Miastem Kraków z 2000 roku prowadziła tam działalność sportowo-rekreacyjną. Powstały tam m.in. boiska, korty tenisowe i zaplecze treningowe.

W ostatnich latach przyszłość nieruchomości była przedmiotem debat w Radzie Miasta i opinii publicznej. Po uzyskaniu prawa do swobodnego dysponowania gruntem, Cracovia zdecydowała się na jego sprzedaż.

cichy-kacik

Jak poinformował klub, całość środków uzyskanych z tej transakcji zostanie przeznaczona na rozbudowę i modernizację Centrum Treningowego Cracovii w Rącznej. W ośrodku tym na co dzień trenuje ponad 250 młodych zawodników Akademii, korzystają z niego także zespoły seniorskie.

Przekazane środki pozwolą nam zrealizować rozbudowę Centrum Treningowego Cracovii w Rącznej. To inwestycja, która w dłuższej perspektywie wpłynie na jakość szkolenia w Akademii, jak również na poziom przygotowania pierwszego zespołu  – podkreśla Mateusz Dróżdż, prezes KS Cracovia S.A.

Centrum Treningowe Cracovii w Rącznej zostało wybudowane kosztem około 50 mln złotych - w tym 8 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu. Otwarto go w czerwcu 2020 r. Na mocy umowy z gminą Liszki Cracovia może z niego korzystać do 2046 roku.

Stanisław Malec "Crac"

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

rozbior Cracovii z klubu miejskiego staniemy sie klubem wiejskim.

Rozbior Cracovii na dobre rozpoczety,
najpierw 100 akcji, pozniej Cichy Kacik, nastepny bedzie kabel,
tereny pewnei zakupione po zanizonej cenie,
kasa pojdzie na prowadzenie dzialalnosci przez rok, kasa przezarta ( najpierw odane kacje, teraz tereny)
z klubu miejskiego stajemy sie klubem wiejskim do roku 2046.
caly ten hokej sponsoring Comarch, to zaslona dymna, do pzrejecia terenow.teraz widac do czego byal Filipiakowej potzrebna Cracovia,
zaraz hotele w prywatnych rekach,
zamiast Cracovia dogadac z duza sieciowka hoteli dostac jeden imiec finanse, bedzie jak na garbarnii.
walek piekny
idz pan w pizdu... spac nie moge.

Kibic1995

Aha, a niby dlaczego Wójt Liszek ma to sprzedać Cracovii? Bo jest kibicem Pasów? Skoro ma jeleni, którzy na jego terenie wybudowali fajny ośrodek i dzięki temu wartość gruntu wzrosła, to dlaczego ma to sprzedawać? Akurat on nie będzie działał na szkodę swojej gminy, jak niektórzy milusińscy czasem sprawiają wielkie wrażenie, że działają na szkodę klubów sportowych. Zaraz, to Ty naprawdę myślisz, że Filipiak wszedł do Cracovii, bo facet z Bydgoszczy od dziecka kibicował Pasom? On tu wszedł, bo miał niejako "w zastawie" 4 ha gruntów w centrum dużego europejskiego miasta. I niestety teraz jego rodzinka ten zastaw realizuje. Kosztem Cracovii

Zaloguj aby komentować

Toleczek

Tak, dzierżawa. Ponoć jest wpisana możliwość przedłużenia, ale dlatego napisałem, że najlepiej by to było wykupić by klub miał jakieś swoje tereny, bo wychodzi, że nie ma nic. Np. wykupić teraz za te pieniądze ze sprzedaży. I takie gadanie, że Filipiak zainwestował w Cracovię hybpo jego śmierci żona przejęła użytkowanie tych terenów to dla mnie pierdolenie o Chopinie. Nikt nie wie co by było jakby Filipiak żył. Moim zdaniem jakby Filipiak żył Comarch by był dalej na GPW, on by dalej był właścicielem, a nie fundusz zagraniczny te tereny by były dalej w użytkowaniu klubu, a Cracovia nie byłaby na sprzedaż.

...

A Filipiak akurat jest na tyle bogaty, że jakby chciał mieć jakieś tereny koło błon to by sobie kupił i nie musiał inwestować w Cracovię by takie tereny mieć. Np. kupiłby sobie te 4 hektary co Cracovia w 2002 sprzedała GTS-owi za Kabel i ponoć 0,5 mln dolarów.

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

do kibic 1995 ROZBIOR CRACOVII

To jest dzialanie na niekorzysc spolki,
samo nie ujawnienie dla puls biznesu, daje duzo do myslenia,
jesli jest jakis prawniuk na forum pisac do gminy o wyjasnienie
mozliwosci przeksztalcenia tego terenu,
Raczna to przykrywka,
tereny w prywatnych rekach, kasa z reki do reki, wraca moim zdaniemm do wlasciciela.




Kluczowe zasady przekształcenia w Krakowie:
Kto może złożyć wniosek?
Wszyscy użytkownicy wieczyści (osoby fizyczne, firmy, instytucje), których umowy wygasają po 31 grudnia 2027 r.
Wyjątek: Jeśli umowa wygasa przed 2028 r. – przekształcenie jest możliwe tylko do końca jej obowiązywania.

Opłata przekształceniowa:

Stawka: 15% wartości gruntu (wycena według stanu na dzień złożenia wniosku),
Ulgi:
Dla właścicieli domów jednorodzinnych: 5% wartości gruntu,
Dla spółdzielni mieszkaniowych: 1% wartości gruntu.
Gdzie sprawdzić wartość gruntu? Wykorzystaj kalkulator wartości gruntów Krakowa.
Termin na złożenie wniosku:

Do 31 grudnia 2025 r. – jeśli chcesz skorzystać z rozłożenia opłaty na raty (maks. 20 rat).
Po tym terminie – opłata jednorazowa.

Pilne zalecenia dla Ciebie:
Sprawdź datę wygaśnięcia użytkowania wieczystego w księdze wieczystej (KW).
Oblicz opłatę przekształceniową – użyj oficjalnego kalkulatora Krakowa.
Złóż wniosek do 31.12.2025 – by rozłożyć opłatę na raty.
Skonsultuj się z prawnikiem – zwłaszcza jeśli lokal jest w firmie (np. optymalizacja podatkowa).
Adres do kontaktu w Krakowie:

Wydział Gospodarki Nieruchomościami
ul. Wielopole 17, 31-072 Kraków
tel. 12 616 51 66
e-mail: wgn@um.krakow.pl

Nie zwlekaj – przekształcenie użytkowania wieczystego na własność zabezpiecza Twój majątek i zwiększa wartość nieruchomości!

Zaloguj aby komentować

!!!

W Rącznej nie ma żadnego użytkowania wieczystego, to jest tylko dzierżawa do 2046 r. od Gminy Liszki, po tym terminie Gmina Liszki może zrobić z tym co chce. 4 hektary przy 3 maja to jest powód, dla którego Filipiak zainwestował w Cracovię, to jest warte co najmniej 30 mln zł - tak to jest szacowane w artykule w Pulsie Biznesu. Rada Miasta może w każdej chwili zmienić plan zagospodarowania tych terenów. Trudno sobie wyobrazić gorsze rozwiązanie dla Cracovii, niż pozbycie się tych terenów. Z punktu widzenia interesów Klubu jest to niewytłumaczalne.

Zaloguj aby komentować

cracoviapasy1

Nie mogli sprzedać terenów, bo właścicielami jest Miasto, a Cracovia miała użytkowanie wieczyste na 25 lat jeszcze. Hotelu żadnego też nie mogą postawić tam, bo plan zagospodarowania przestrzennego na to nie pozwala. Tu jest to dobrze wytłumaczone. https://gazetakrakowska.pl/cracovia-sprzedala-nieruchomosc-w-centrum-krakowa-artur-fortuna-utracone-zostalo-poczucie-bezpieczenstwa/ar/c2p2-27739225

Choć zgadzam się, że powinno być jawne jaka kwota weszła w grę i co za to zrobią w Rącznej. Moim zdaniem najlepsza opcja by była taka jakby Cracovia po prostu wykupiła tereny w Rącznej i zamiast użytkownikiem wieczystym stała się właścicielem czegoś. Bo wychodzi na to, że Cracovia się facto nie ma żadnych terenów, wszystko to użytkowanie Wieczyste.

Zaloguj aby komentować

!!!

Niestety masz rację, baba wybrała gościa na prezesa a potem on tej babie sprzedaje nasz najwięcej warty majątek. I to wszystko w biały dzień, i w sumie nic się dzieje. Niestety to też pokazuje słabość naszego kibicowskiego środowiska, żadnych protestów, no ale są tanie wejściówki dla ultrasów...

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.