Cracovia w ?Kotle Czarownic?

Swój ostatni mecz w tym roku Cracovia rozegra na legendarnym Stadionie Śląskim. Rywale ? Ruch Chorzów ? nie posiadają jeszcze podgrzewanej murawy i Ekstraklasa SA zobowiązała organizatorów, aby mecz z Cracovią chorzowianie rozegrali na rezerwowym obiekcie a takim dla Ruchu jest właśnie Stadion Śląski.

Stadion Śląski otwarto uroczyście 22 lipca 1956 roku. Mimo, iż tego dnia nie odbywała się żadna ważna impreza sportowa na trybunach zasiadło 90 tysięcy widzów. Swoją wielką reprezentacyjną premierę Stadion Śląski miał niemal równo pół wieku temu. 10 października 1957 roku reprezentacja Polski zmierzyła się w meczu rozgrywanym w ramach eliminacji do mistrzostwa świata z reprezentację Związku Sowieckiego. Dwie bramki Gerarda Cieślika i wielkie zwycięstwo Polaków (2:1) obejrzało ponad 100 tysięcy widzów!

Stadion Śląski zawsze będzie kojarzył się ze słynnym meczem z Anglią (1973 rok - 2:0 po bramkach Gadochy i Lubańskiego) po którym angielscy dziennikarze nadali stadionowi przydomek ?Kocioł Czarownic?.

Najsłynniejszy polski stadion był także świadkiem zapewnienia sobie przez Polskę awansu do mistrzostw świata w 1982 roku (1:0 z NRD), w 1986 roku (0:0 z Belgią), 2002 roku (3:0 z Norwegią). Kilka tygodni temu reprezentacja Polski właśnie na Stadionie Śląskim zapewniła sobie pierwszy historyczny awans do mistrzostw Europy wygrywając z Belgią 2:0.

Stadion Śląski przegrał pierwszy etap rywalizacji o organizację spotkań Euro 2012, ale wciąż znajduje się na liście rezerwowej. Od wielu lat remontowany obiekt na pewno nie imponuje nowoczesnością rozwiązań architektonicznych, ale jego zaplecze zapewnia komfort jakiego nie ma na żadnym polskim stadionie!

Na powierzchni ? bagatela! ? 1000 metrów kwadratowych znajdują się sprzęty i urządzenia, których próżno szukać nie tylko w barakach stadionu Cracovii. Jacuzzi, mokra i sucha sauna, wanny z hydromasażem i bioprądami, specjalne stanowiska do suszenia włosów, rowerek treningowy, sztuczna bieżnia a nawet całkiem spory (80 metrów kwadratowych) plac pokryty sztuczną trawą...

Na Stadionie Śląskim nie zapomniano oczywiście o stworzeniu komfortowych warunków do pracy dla szkoleniowców.

Trener Stefan Majewski bezskutecznie marzący o objęciu sterów reprezentacji Polski będzie miał w piątek okazję chociaż przez kilka chwil poczuć się jak sam... Leo Beenhakker. Szef Rady Trenerów i ?trener z najlepszymi papierami w Polsce? (jak z dumą mówi o ?swoim? trenerze prezes Cracovii) będzie dopracowywał ostatnie szczegóły zawiłej strategii na mecz z Ruchem Chorzów siedząc w tym samym fotelu co słynny Holender przed meczem z Belgią!

Ogromny, przeszklony pokój trenerski w żaden sposób nie przypomina ciasnej klitki w przystadionowym baraku przy ul. Kałuży którą kontrowersyjny trener Cracovii musi dodatkowo dzielić z resztą członków sztabu szkoleniowego.

Przed meczem z Ruchem Chorzów trener Majewski będzie miał zapewniony komfort godny selekcjonera narodowej reprezentacji. Do jego dyspozycji będzie telewizor (z kablówką!), DVD, wieża stereo, własny prysznic, szafa, lodówka i komputer z Internetem!

Mimo iż Stadion Śląski przez ponad pół wieku był świadkiem wielu niezapomnianych meczów reprezentacji Polski to rekordowej frekwencji nie odnotowano na meczu narodowej jedenastki. Rekord frekwencji ? 120 tysięcy kibiców! ? odnotowano w 1963 roku podczas meczu Górnika Zabrze i Austrii Wiedeń w rozgrywkach o Puchar Europy.

Obecnie Stadion Śląski może pomieścić (tylko) 47 tysięcy widzów, ale zapewne nie tylko dlatego podczas meczu Cracovii z Ruchem Chorzów wspomniany wyżej rekord nie zostanie pobity.

Na trybunach zasiądzie zapewne kilka tysięcy kibiców ?Niebieskich? i kilka setek najwierniejszych fanów Cracovii, którzy w tej odświętnej i niecodziennej scenerii po raz ostatni w tym roku dopingować będę swoją drużynę.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Bedzie Nowy Stadion

Po co nam nowy stadion w 3 lidze za 3 lata? Smutek serce rozrywa ale 2 liga wita. Filipiak z Majewskim niszcza Cracovie!

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.