ZVARcia styków, przebicia i wyładowania, czyli ostatnie spojrzenie na derbową elektrykę
200. Wielkie Derby - jak to zresztą zwykle w przypadku "świętej wojny" bywa - były pod wieloma względami brutalne.
Sędziowie ostatnich derbów - Daniel Stefański oraz Piotr Lasyk - w minionych dniach zostali poddani gigantycznej presji i zmierzyć się musieli z falą ogromnej agresji werbalnej.
Niektóre skierowane przeciwko nim ataki miały formy całkowicie nieprzystające zarówno do elementarnej logiki, jak też i przyzwoitości - bronić ich więc nie wypada, ani nie ma też sensu. I nie da się również od nich całkowicie wyabstrahować.
Nie można jednak udawać, że wszystkie te ataki były całkowicie pozbawionymi uzasadnienia aktami mitomanii.
Gdyby więc jacyś wrażliwi i empatyczni dziennikarze postanowili kiedyś zadać arbitrom ostatniego meczu derbowego JAKIEKOLWIEK merytoryczne pytania dotyczące ich pracy w owym spotkaniu - mielibyśmy kilka propozycji. Ostatecznie wywiad polega na tym, że prowadząc z kimś rozmowę chcielibyśmy się czegoś dowiedzieć na ten, czy inny temat, a nie tylko podzielić punkt widzenia rozmówcy i wyrazić solidarność w jego cierpieniu.
A przecież - choć emocje już gasną - to w temacie meczu z minionego piątku wciąż jest jeszcze kilka niewiadomych, których mimo wszystko nijak nie da się wyjaśnić bluzgami "wierchuszki" Cracovii w trakcie meczu, ani żenującym poziomem wydanego przez Klub oświadczenia pomeczowego. Szkoda byłoby również, gdyby te niejasne kwestie położyły się cieniem na ewentualne przyszłe wypadki - lepiej byłoby się nimi rozprawić, rozwiać wątpliwości i wyjaśnić nieporozumienia.
Wypadałoby zatem zapytać:
- Co skłoniło sędziego Stefańskiego do przerwania gry w momencie strzału Loshaja w ostatniej akcji meczu? - pytanie sprawdzające szybkość i zasadność reakcji.
- Co porabiał na VARze sędzia Lasyk w sytuacjach z: Mehranićem (32. minuta), Forbesem (47. minuta), Szotem (59. minuta), Szymonowiczem (60. minuta), van Amersfoortem (68. minuta), Lisem (92. minuta)? - pytanie retoryczne.
- Dlaczego sędzia Lasyk, który w meczu z Legia posługując się odtworzeniem zapisu VAR popełnił fatalny błąd na niekorzyść Cracovii - co zostało potwierdzone autorytetem Przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN - został wyznaczony na pierwszego sędziego VAR meczu derbowego? - dobre pytanie.
- Czym różniła się wedle niewątpliwie perfekcyjnej wykładni sędziego Stefańskiego „ręka podporowa” Jędrzejczyka w meczu przeciwko Lechii od „ręki podporowej” Szymonowicza w meczu z Wisłą i dlaczego ta druga nie zasługiwała nawet na przyjrzenie się jej przy monitorze VAR? - pytanie filozoficzne.
- Komentujący w studio TV pracę sędziów Pan Sławomir Stempniewski stwierdził, że "sędzia Stefański przerwał grę gwizdkiem przed przewinieniem Lisa na Marquezie" w 92. minucie, w związku z czym Lisowi należała się czerwona kartka (której nie obejrzał), ale też sędzia Stefański nawet w przypadku interwencji ze strony sędziów VAR nie mógł podyktować dla Cracovii rzutu karnego. Zapis TV pokazuje jednak jasno, że arbiter spotkania przerwał grę gwizdkiem dopiero około 2 sekundy po starciu Lisa z Marquezem - czyżby oznaczało to zatem, że Cracovii należał się w tej sytuacji ewidentny rzut karny? (którego także nie podyktowano pomimo nadzoru sędziów VAR) - pytanie dociekliwe.
- Czy skoro sędziowanie derbów zmęczyło sędziego Stefańskiego „jak sędziowanie meczu B-klasy” to nie byłoby warto na przyszłość rozważyć sędziowania meczu B-klasy, zamiast sędziowania derbów? - pytanie podchwytliwe.
Można by oczywiście te pytania śmiało jeszcze mnożyć, ale pozwalam sobie na postawienie tezy, że powyższe sześć pytań oddaje sedno sprawy. Jestem wręcz przekonany, że udzielenie na owe pytania jasnych i precyzyjnych odpowiedzi zamknęłoby wszelkie dyskusje na ten temat.
A w kontekście niektórych z pytań - dla wspomożenia w poszukiwaniach odpowiedzi - warto również przywołać fragmenty aktualnego protokołu VAR, mające stanowić "manula" do obsługi systemu przez wykwalifikowane zespoły sędziowskie:
Delaying the flag/whistle for an offence is only permissible in a very clear attacking situation when a player is about to score a goal or has a clear run into/towards the opponents’ penalty area (ang)
- Opóźnienie podniesienia chorągiewki, bądź użycia gwizdka jest dopuszczalne wyłącznie w bardzo dobrej sytuacji atakującego , gdy zawodnik jest bliski zdobycia gola lub wbiegnięcia w pole karne przeciwnika (pl)
VAR protocol 2020/21 (IFAB)
In VAR matches, there is an expectation that there will be an on-field review if the decision being reviewed is subjective, i.e. the referee will look at the replay footage in the referee review area (ang)
- W meczach gdzie jest obecny system VAR oczekuje się, że weryfikacja zapisu wideo w przypadku subiektywnych decyzji sędziego odbywać się będzie na boisku, to jest: że sędzia będzie oglądał odtworzenie zapisu wideo na stanowisku do tego przeznaczonym (pl)
VAR protocol 2020/21 (IFAB)
The VAR automatically ‘checks’ the TV camera footage for every potential or actual goal, penalty or direct red card decision/incident, or a case of mistaken identity , using different camera angles and replay speeds (ang)
- VAR "sprawdza" automatycznie obraz z kamer TV dla wychwycenia każdego prawdopodobnego, lub niewątpliwego gola, rzutów karnych, oraz przewinień skutkujących pokazaniem bezpośredniej czerwonej kartki, lub w przypadku błędnego rozpoznania takich zdarzeń , przy wykorzystaniu różnych ujęć kamery i szybkości odtwarzania powtórek (pl)
VAR protocol 2020/21 (IFAB)
depesz
Komentarze
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
O faulu Lisa na markuezie pisałem już wcześniej
ZET
18:08 / 09.12.20
Poldek
moby dick
17:26 / 10.12.20
Zaloguj aby komentować
Cracovianie
Poldek
14:47 / 10.12.20
Zaloguj aby komentować
Cracovio!
Poldek
12:58 / 10.12.20
Zaloguj aby komentować
O faulu.... - Stefański
meteor
12:16 / 10.12.20
Zaloguj aby komentować
Jeszcze dodam
ZET
18:25 / 09.12.20
Zaloguj aby komentować
Zaloguj aby komentować