[Terazpasy.TV] Rocznica śmierci legendarnego skauta Cracovii
4 września minęło 6 lat od śmierci legendarnego skauta Cracovii - Ignacego Książka - jednej z niewielu związanych z Cracovią osób, obok słynnego szatnego Pasów Jana Wiechecia, który w jej historię trwale wpisał się nie jako wielki piłkarz czy prezes, ale pasjonata i wykonujący mrówczą pracę u podstaw skromny człowiek.
Dodatkowego smaczku tej niezwykłej postaci dodaje fakt, iż był równolatkiem Cracovii. Urodzony w 1906 roku w miejscowości Tłuczań koło Wadowic, trwale związał się z Cracovią od roku 1936. Jako sportowiec upodobał sobie tenis stołowy, ale w Cracovii zasłynął przede wszystkim jako tak zwany skaut. Jego czujne oko lustrowało przez lata krakowskie podwórka i place, gdzie wypatrywał utalentowaną piłkarsko młodzież. Wybranych piłkarzy ściągał do Cracovii, a Ci z wiekiem stawali się jej prawdziwymi gwiazdami.
.
W czasach, gdy szkolenie piłkarzy w naszym kraju przeżywa poważny regres, a większość liczących się drużyn ekstraklasy musi ściągać zawodników niemal z całego świata, by podnosić piłkarską wartość zespołów, warto przypomnieć postać pana Ignacego. Warto przypomnieć że systematyczna praca u podstaw, prowadzona przez odpowiednich ludzi, mogła przynosić wymierne efekty, w postaci wspaniałych, związanych z klubowymi barwami, wyszkolonych i utalentowanych zawodników.
Ignacy Książek nie doczekał 100-lecia Klubu Sportowego Cracovia. Zmarł 4 września 2005 roku.
Na pogrzebie, prócz rodziny pojawił się cały piłkarski Kraków. Setki piłkarzy, wychowanków i szanujących tego niezwykłego człowieka osób odprowadziło Pana Ignacego na miejsce wiecznego spoczynku, na cmentarzu Batowickim w Krakowie.
Do tego wspomnienia, pragniemy dołączyć trzy materiały filmowe. Pierwsze to nie publikowany nigdy wcześniej reportaż z pogrzebu Ignacego Książka, przygotowany przed laty przez naszą redakcję. Warto w tym materiale zwrócić szczególną uwagę na pożegnalną mowę ksiądza kapelana Henryka Surmy, który wyjątkowo pięknie opowiada o Panu Ignacym.
.
W kolejnym materiale, wspominki na temat tej niezwykłej postaci snuje Pan Maciej Madeja - wieloletni współpracownik Książka. To również materiał autorski redakcji Terazpasy.TV.
.
Trzeci film, to materiał zrealizowany przez krakowską telewizję, podczas którego Ignacy Książek odpowiada na pytania redaktora Augustynka.
Zapraszamy.
Craco
Komentarze
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
na zawsze w pamięci
jacekdeb
15:23 / 08.09.11
Zaloguj aby komentować