SMS na Kresach: piłka nożna, historia, patriotyzm

sms-kresy-01

Uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego po raz kolejny odwiedzili Kresy. W trakcie kilkudniowej wyprawy rozegrali cztery mecze (m.in. z Dynamem Kijów) i bardzo wiele się nauczyli. - Oprócz sportowego wyjazd na Kresy miał także charakter edukacyjny, historyczny, poznawczy, patriotyczny  - powiedział dyrektor Szkoły Mirosław Gilarski .

W dniach 31.03 - 8.04. reprezentacja Szkoły Mistrzostwa Sportowego uczestniczyła w wyjeździe na Ukrainę. Udział w przedsięwzięciu wzięli reprezentanci klubów: MKS Cracovia, Wisła Kraków, KS Garbarnia, MKS SMS oraz Kmita Zabierzów.

W trakcie wizyty reprezentacja SMS rozegrała towarzyskie mecze piłki nożnej z drużynami, Karpaty Lwów, odradzającą się Pogonią Lwów, Dynamo Kijów oraz Polonią Chmielnicki.

Wyprawa na Kresy była dla uczniów SMS-u nie tylko szansą na sprawdzenie swoich piłkarskich umiejętności w meczach, ale przede wszystkim była to wielka lekcja historii i patriotyzmu. Uczniowie wraz z nauczycielami i trenerami zwiedzili lwowską starówkę (rynek, katedrę łacińską, operę) na cmentarzu Orląt Lwowskich oddali hołd młodym obrońcom Lwowa z 1918 r.

.

sms-kresy-01

.

Na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie spoczywa wielu wybitnych Polaków m.in. Artur Grottger, Stefan Banach, Karol Szajnocha, Władysław Bełza (autor katechizmu młodego Polaka), nad grobem Marii Konopnickiej uczniowie SMS-u zaśpiewali ?Rotę? (Konopnicka jest autorką słów pieśni).

Mieliśmy okazję na własne oczy przekonać się jak Ukraińcy radzą sobie z budową stadionu na EURO 2012, przed naszymi sąsiadami jeszcze sporo pracy ale trzymamy za nich kciuki.

Pierwsze mecze rozegraliśmy 2 kwietnia, w meczu z Pogonią Lwów niespodziewanie przegraliśmy 1:2, mecz z Karpatami zakończył się rezultatem 0:2.

Z Lwowa udaliśmy się w kierunku Krzemieńca, po drodze zwiedziliśmy zamek w Olesku, gdzie urodził się król Jan III Sobieski, następnie udaliśmy się do Huty Pieniackiej, gdzie 28 lutego 1944 roku IV pułk policji SS (złożony z ukraińskich ochotników) dokonał mordu na ludności polskiej. Kolejnym miejscem, gdzie oddaliśmy hołd pomordowanym przez UPA Polakom były ruiny klasztoru Dominikanów w Podkamieniu, gdzie w marcu 1944 roku ?banderowcy? zamordowali kilkuset ukrywających się tam Polaków.

W Krzemieńcu, dawnym polskim mieście, które wydało na świat wybitnego poetę Juliusza Słowackiego. mieliśmy okazję zwiedzić dworek Juliusza Słowackiego, który obecnie pełni funkcję muzeum oraz słynne Liceum Krzemienieckie, które zostało założone przez Tadeusza Czackiego, następnie udaliśmy się na wzgórze Królowej Bony, gdzie znajdują się ruiny krzemienieckiego zamku.

Z Krzemieńca udaliśmy się w długą drogę do Kijowa, gdzie zwiedziliśmy: Sobór Mądrości Bożej, Monaster Św. Michała Archanioła Złotą Bramę, Socrealistyczną zabudowę Chreszczatyku oraz Plac Niepodległości. Mieliśmy także możliwość zobaczyć z bliska budowę stadionu ?Ukraina?, gdzie rozegrany zostanie finał Mistrzostw Europy 2012.

.

sms-kresy-02

.

W Kijowie odwiedziliśmy szkołę piłkarską Dynamo noszącą imię Walerego Łobanowskiego, twórcy potęgi drużyny seniorskiej Dynamo (Puchar Zdobywców pucharów, Półfinał Ligi Mistrzów) wieloletniego selekcjonera reprezentacji Ukrainy i ZSRR. Mecz z drużyną młodzieżową Dynamo po ciężkiej walce zakończył się rezultatem 0:3.

Kolejnym etapem naszego wyjazdu była wizyta w mieście Chmielnicki (dawny Płoskirow), gdzie rozegraliśmy mecz z zaprzyjaźnioną polską drużyną ?FC Polonia?, ostatecznie wygraliśmy 11:2.

Z Chmielnickiego udaliśmy się do Kamieńca Podolskiego, gdzie zwiedziliśmy dawne polskie miasto, w którym znajduje się twierdza zdobyta w 1672 przez wojska tureckie Mehmeda IV, podczas obrony twierdzy zginął komendant obrony zamku pułkownik Jerzy Wołodyjowski, który był pierwowzorem dla sienkiewiczowskiej postaci Pana Wołodyjowskiego. Kolejnym historycznym miejscem, które odwiedziliśmy była twierdza w Chocimiu nad Dniestrem, stare mury zamku są świadkiem dwóch zwycięskich bitew polsko-tureckich z 1621 i 1673 roku.

.

sms-kresy03

.

W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się przy ruinach Okopów Świętej Trójcy, dawnej polskiej twierdzy, której zadaniem było trzymanie w szachu sił tureckich stacjonujących w Kamieńcu Podolskim i Chocimiu.

Coroczne wyjazdy uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego na Kresy powoli staja się tradycją. Dzięki tym wyjazdom nasi uczniowie, mają możliwość poznać historię ziem, które w przeszłości należały do Rzeczypospolitej, kształtować i rozwijać swój patriotyzm a także nawiązać kontakty z rówieśnikami z Ukrainy. - Oprócz sportowego wyjazd na Kresy miał także charakter edukacyjny, historyczny, poznawczy, patriotyczny...  - powiedział Mirosław Gilarski , dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego, historyk z wykształcenia i zamiłowania - Bardzo mocno zwracamy uwagę na ten właśnie aspekt. Przed wyjazdem przygotowaliśmy uczniów na lekcjach tak, aby wiedzieli dokąd jadą i że zobaczą kawałek historii Polski. Na cmentarzu Łyczakowskim przy grobie Marii Konopnickiej zaśpiewali Rotę, a przy grobie Władysława Bełzy recytowali jego "Wyznanie wiary dziecięcia polskiego", czyli wiersz zaczynający się słowami "Kto ty jesteś? Polak mały..." Złożyliśmy też kwiaty na grobie wybitnego matematyka Stefana Banacha. Aby lepiej przygotować uczniów do tej patriotycznej wyprawy przygotowaliśmy też filmy, między innymi o mordzie UPA w Hucie Pieniackiej, o obronie Lwowa podczas wojny 1920 roku, o Juliuszu Słowackim, a także fabularny obraz "Pan Wołodyjowski". Naszą przewodniczką po Kresach tradycyjnie była Beata Kost, Polka ze Lwowa  - kończy dyrektor Gilarski.

Miłosz Korona - www.sms.krakow

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.