Jak Resovia fałszowała

z księgi Pogoni Lwów

Pretensje Resovii do bycia najstarszym polskim klubem zawsze wywoływały wśród krakowian uśmiech politowania. 1905? A może od razu 1410 kpiono. Wydaje mi się, że to bardzo niegrzecznie tak lekceważyć innych. Cracovia umie stosownym skanem udowodnić nie datę, ale i godzinę swego powstania. Może inni też tak mogą? Postanowiłem to sprawdzić.

Czołowym badaczem resoviackiej historii jest dr hab. Stanisław Zaborniak, profesor nadzwyczajny Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego zawodowo zajmujący się historią kultury fizycznej. A w przeszłości zawodnik Resovii. Fundamentalnym dziełem dowodzącym praw Resovii jest książka jego autorstwa zatytułowana "Zarys dziejów klubu sportowego Resovia (1905-1944)". Autor przytacza w niej aż 7 argumentów jego zdaniem bezsprzecznie dowodzących, że Resovia powstała w 1905. Oto one:

  1. zasady gry w piłkę z roku 1903 przechowywane w klubie
  2. zasady gry w piłkę z roku 1904 przechowywane w klubie
  3. kronika Resovii 1936-1951 (zapis o planowanym na 1936 i niezrealizowanym jubileuszu 30-lecia)
  4. wpis w monografii Pogoni Lwów z 1939
  5. notka prasową z "Głosu Rzeszowa" (pomyłka chodzi o "Głos Rzeszowski") z 10 czerwca 1906 o złym stanie boiska
  6. odznaka wydaną "około 1907"  
  7. sprawozdanie Lwowskiego OZPN z 1934 ("Zawiązkę drużyny piłki nożnej Resovia należy szukać drużynie "Czerwono-czarnych" powstałej z rozwiązanego "Klubu Dekadentów". Rok 1907 jest rokiem reorganizacji Klubu na wzór klubów krakowskich" )

Niektóre są wręcz humorystyczne. Dlaczegoż to zasady gry z roku 1903 lub 1904 miałyby dowodzić powstania klubu parę lat później? A co ma udowadniać plan zorganizowania jubileuszu 30-lecia w w roku 1936? Informacja o reorganizacji klubu w roku 1907 też z rokiem 1905 niewiele ma wspólnego, podobnie jak owa odznaka z około 1907 (na której zresztą żadnej daty nie umieszczono). Kilka kolejnych wzbudziło jednak moje zainteresowanie. Są tam dokładne cytaty z zewnętrznych źródeł. Niestety po sprawdzeniu okazało się, że występują kolosalne różnice między rzekomymi cytatami w takiej postaci jak przytacza je historyk Resovii, a prawdziwym tekstem. Ale po kolei.

"Boisko futbolowe w parku miejskim przedstawia sobie wiele do życzenia" cytuje Zaborniak "Głos Rzeszowa". Drobna tu pomyłka, a może niechlujstwo, tygodnik ten nosił nazwę "Głos Rzeszowski". Ma to być dowód na to, że w Rzeszowie było boisko i w piłkę na nim grano. Sprawdziłem. 10 czerwca 1906 w swym 23 numerze "Głos Rzeszowski" napisał o boisku do ćwiczeń gimnastycznych, które taką popularnością się cieszyło, że aż "chwastami zarosło" .

zaborniak 3a
zaborniak 3b
Głos Rzeszowski nr 23 z 10 czerwca 1906

Głos Rzeszowski nr 23 z 10 czerwca 1906

Niemniej interesujący jest cytat z księgi pamiątkowej Pogoni Lwów. Księga ta powstała w roku 1939, a zatem opisuje wydarzenia, które miały miejsce ponad trzydzieści lat wcześniej. Nie jest to zatem dowód na to co było w 1905, a raczej na to co myślano w roku 1939. Ale sympatycy Resovii szczególnie chętnie cytują ten wpis, więc i ja sprawdziłem co tam o Resovii piszą. A piszą tak "Założycielami drużyny "Resovia", a następnie klubu o tej samej nazwie i statucie (od roku 1909 lub 1910) byli - [tu nazwiska]". Jak zatem z tego tekstu wykazać rok 1905? Trzeba fragment o roku 1909 lub 1910 przyciąć lub zmienić, a całość połączyć z poprzednim zdaniem, które mówi o uczniowskich drużynach istniejących w Rzeszowie w roku 1905. Jak to zrobiono widać na skanach poniżej.

zaborniak 1
z księgi Pogoni Lwów

Z księgi Pogoni Lwów

Ciekawy jest również przytaczany przez Zaborniaka dowód na pojawienie się nazwy Resovia/resoviacy w roku 1909. Profesor cytuje tu "Głos Rzeszowski" znów myląc jego nazwę, a tym razem także datę. Mowa o spotkaniu rzeszowskiej drużyny Czerwono-Czarnych (nazywanych też Czarnymi) z Czarnymi Lwów. W relacji z tego meczu ma paść sformułowanie "gra resoviaków pozostawiała wiele do życzenia". Piękny to dowód na pojawienie się nazwy i jednocześnie na wykazanie, że Czerwono-Czarni to Resovia. Niestety lektura "Głosu Rzeszowskiego" nr 32 z 8 sierpnia 1909 rozwiewa złudzenia. Słowo "resoviacy" zostało podstawione za inne. Bo w oryginale było "gra Rzeszowianów pozostawia jeszcze bardzo dużo do życzenia" .

zaborniak 2
Głos Rzeszowski nr nr 32 z 8 sierpnia 1909

Głos Rzeszowski nr 32 z 8 sierpnia 1909)

Takie są te "dowody" Resovii, tak fałszują tam historię.

Kiedy zatem powstała Resovia? Przejrzałem "Głos Rzeszowski" strona po stronie od roku 1905 do 1911. W 1905 urządzono w tym mieście boisko do gier i zabaw, w 1907 rozegrano pierwszy mecz, a w 1910 pojawia się Resovia, która w 1911 odbyła zebranie założycielskie pod nazwą Koło Sportowe w Rzeszowie.

Artur Fortuna

  • Autor jest redaktorem encyklopedii WikiPasy.pl i twórcą blogu "Historia Cracovii "

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Dziekuję!

Bardzo dziękuję za wszystkie miłe słowa!

Zaloguj aby komentować

.

Jeśli chodzi o barwy to myślę, że bardziej działała tu fascynacja koszulkami Cracovii - jeśli w ogóle tak było - niż chęć zawłaszczenia.
Jednak patrząc na nazwę klubu z Rzeszowa myślę, że to wysoce prawdopodobne. Za dużo zbieżności.
Szczególnie - bo na pewno ktoś z Resovii mógłby twierdzić, że było odwrotnie - że my dokładnie wiemy, skąd wzięły się koszulki Cracovii w biało-czerwone pasy.

Ale po tym stwierdzeniu Elvisa o zawłaszczaniu barw, tknęła mnie ciekawość, kiedy dokładnie Resovia nieoficjalnie czy oficjalnie zaczęła sobie rościć pretensje do starszeństwa.

Może to kolejne zadanie dla naszych pasiackich historyków...

Zaloguj aby komentować

CRACOVIA NAJSTARSZY POLSKI KLUB !!!

Super Artku,że stawiamy karty historii.Napiszcie jeszcze o hymnie jak długo na Wawelu niech młode pokolenie wie kto śpiewał pierwszy !!!!
Pokażmy co to znaczy Cracovia dla młodych ludzi !!!

Zaloguj aby komentować

Artur Fortuna

Słowa uznania za ten artykuł. Widocznie "zawłaszczenie" barw CRACOVII to było dla nich za mało!

Zaloguj aby komentować

Dobra robota Artur !!!!

Znam takiego jednego z Rzeszowa.Cały czas coś tam mruczy o tej Resovii ,że jest starsza ale żadnych argumentów.
Kiedyś nawet słyszałem w Canal+ , jak Smokowski coś bełkotał o Resovii z 1905 oczywiście w kontekście Cracovii.
.Dzięki,pozdro.

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.