Ciekawostki rundy jesiennej Ekstraklasy

2015-12-02 Cracovia - Podbeskidzie_9399_720

W trakcie jesiennych meczów Ekstraklasy najwięcej bramek, strzałów, celnych strzałów, najwięcej podań, najwięcej czasu przy piłce zaliczyła Cracovia. W meczach z jej udziałem pada też najwięcej bramek – średnia 3,5.

Przeczytaj więcej ciekawostek z rundy jesiennej Ekstraklasy:

- Jesienią na boiskach Ekstraklasy padły 444 gole, co daje średnią 2,64 bramki na mecz.

- Najwięcej goli – 8, padło w spotkaniu Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Piast Gliwice (3:5) na inaugurację nowego stadionu.

- Na trybunach zasiadło w sumie 1,41 mln widzów, średnio 8,44 tys. na mecz.

- Pięć klubów zanotowało średnią frekwencję powyżej 10 tys. widzów na spotkanie.

- Zsumowana pojemność stadionów Ekstraklasy wynosi powyżej 300 tys. miejsc.

2015-12-02 Cracovia - Podbeskidzie_9399_720

- Nieciecza jest najmniejszą miejscowością w Europie, która ma klub piłkarski w najwyższej klasie rozgrywkowej.

- 23% z wszystkich piłkarzy występujących jesienią stanowili obcokrajowcy (108 z 472). 2 z 16 trenerów klubów Ekstraklasy to obcokrajowcy (Radoslav Latal i Stanisław Czerczesow).

- W tym roku Legia Warszawa świętuje 100-lecie, Cracovia i Wisła 110-lecie, a Zagłębie Lubin 70-lecie.

- Jeśli napastnik Legii Warszawa Nemanja Nikolić utrzyma średnią bramek na mecz, wyrówna najlepszy wynik w historii Ekstraklasy/I ligi (37 bramek Henryka Reymana) ustanowiony w 1927 roku.

- Najwięcej asyst zaliczył jesienią boczny obrońca Piasta Gliwice Patrik Mraz – 10.

- Napastnik Wisły Kraków Paweł Brożek strzelił w swojej karierze ligowej w Polsce 122 bramki, najwięcej spośród wciąż aktywnych zawodników.

- Pomocnik Ruchu Chorzów Łukasz Surma jako pierwszy rozegrał w Ekstraklasie ponad 500 spotkań.

- Z największej liczby zawodników jesienią skorzystał Górnik Zabrze – 29.

- Najwięcej bramek, strzałów, celnych strzałów, najwięcej podań, najwięcej czasu przy piłce zaliczyła Cracovia. W meczach z jej udziałem pada też najwięcej bramek – średnia 3,5.

- Piast Gliwice jest liderem nieprzerwanie od 5. kolejki.

- Górnik Zabrze pozostaje w strefie spadkowej od 3. kolejki.

- 7 klubów zmieniło trenera jesienią. Dwukrotnie zrobiła to Lechia Gdańsk.

- Sędziowie pokazali 694 żółte kartki (średnio 4,28 na mecz) i 25 czerwonych (średnia 1,19 na kolejkę).

- Najwięcej żółtych kartek – 51, otrzymał Górnik Łęczna, najwięcej czerwonych – 6, Ruch Chorzów.

SportSklep24.pl – WYPRZEDAŻ! Czapki, kurtki, odzież termoaktywna itp.

- Czterem klubom: Ruchowi Chorzów, Górnikowi Zabrze, Wiśle Kraków i Legii Warszawa przysługuje prawo do noszenia na koszulkach złotej gwiazdy, symbolizującej minimum 10 tytułów mistrzowskich.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

100 lat Legii?!

100-lecie istnienia Legia będzie obchodzić w 2020 r. WKS Warszawa został założony 14 III 1920 r. przez oficerów warszawskiego garnizonu, a 31 VII 1922 zmieniono nazwę na WKS „Legia” i to wszystko. Legionowy zespół piłki nożnej „Legia” założyli w kwietniu 1916 r. w Maniewiczach na Wołyniu żołnierze Legionów Polskich J. Piłsudskiego. Nazwę wymyślił piłkarz Cracovii St. Mielech. Legiony był częścią armii austro-węgierskiej i służyli w nich mieszkańcy Krakowa, Lwowa i innych miejscowości Galicji i nie mieli nic wspólnego z Warszawą. Warszawiacy, jeśli już służyli w jakimś wojsku, to w rosyjskim, bo Warszawa była pod zaborem rosyjskim. Działacze i kibice Legii chcą na siłę wydłużyć istnienie swojego klubu i powołują się na cudze dokonania ale "Teraz Pasy" nie powinny tego powatrzać.

wykop

Dobrze, że sobie jakoś nie wyszukali, że gdzieś tam w 1906 roku przed Cracovią powstali:))) Ale w sumie nie rozumiem ich 1916, a 1920 w sumie nie wielka różnica i tak najstarsi nie są, więc po co tak naciągać?

Zaloguj aby komentować

100 lat Legii? Może 1000? Czemu nie?

Nie trochę tylko na maxa naciągane. Dopiero pod koniec 1925 r. Legia uchwaliła nową datę powstania klubu na 1916. To przez 5 lat o tym nie wiedzieli i nagle ich olśniło? Działacze Legii stosują zasadę Goebbelsa, że kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą i niestety osiągnęli sukces. To wszystko jest w "Encyklopedii klubów sportowych Warszawy i jej najbliższych okolic w latach 1918-39" napisanej przez pracownika Uniwersytetu Warsz. R. Gawkowskiego.

Zaloguj aby komentować

wykop

W sumie historii legii nie zam, nie zagłębiałem się, ale może był ktoś w tej grupie co zakładał i potem reaktywował i dlatego tak, bo inaczej to faktycznie trochę to naciągane. Podobnie teraz jest z Pogonią Lwów ponoć reaktywowanej parę lat temu.

Zaloguj aby komentować

do Kibica

No właśnie o tym piszę, że Legia bezpodstawnie powołuje się na drużynę legionową "Legia". Reaktywować klub mogą ci sami ludzie. Jak warszawiacy w Warszawie mogą reaktywować drużynę założoną przez ludzi z Galicji na Wołyniu. Nie ma absolutnie żadnego związku między tymi drużynami. Jeśli chodzi o Cracovię to była fuzja i została zachowana ciągłość istnienia klubu. Oczywiście pierwsze polskie kluby powstały we Lwowie (Lechia i Czarni w 1903 r.) ale ich już nie ma. Cracovia jest najstarszym polskim klubem istniejącym.

Zaloguj aby komentować

wykop

Widzisz oni twierdzą, że Legia jest kontynuatorem tradycji – powołanej w marcu 1916 w Kostiuchnówce pod Maniewiczami na Wołyniu – piłkarskiej drużyny Legjonowej, która została reaktywowana 14 marca 1920 w Warszawie. W sumie jak dla mnie nie ma co roztrząsać, bo równie dobrze, ktoś może powiedzieć, że Cracovia w obecnym kształcie powstała w 1907, a nie w 1906, bo 1907 była fuzja Biało-Czerwonych z Cracovią. Klub przyjął barwy od tych pierwszych, a nazwę od drugich, a błękitne barwy Cracovii zostały na stroje rezerwowe. Zresztą też są tacy co twierdzą, że Cracovia nie jest najstarszym polskim klubem tylko, któryś ze Lwowa.

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.