100 lat pierwszego walnego Cracovii

czas_nr_081_z_20_lutego_1910

Luty 1910 to miesiąc szczególny. To właśnie wtedy odbyło się pierwsze walne zgromadzenie KS Cracovia. Kiedy dokładnie, dlaczego tak późno i co na nim robiono?

Którego lutego?

czas_nr_081_z_20_lutego_1910

Data pierwszego walnego z pozoru budzić wątpliwości nie powinna. Klub sportowy ?Cracovia? odbędzie walne zgromadzenie 19 b. m. w sali Tow. lekarskiego w Krakowie o g. 6 wieczorem, a w razie braku kompletu pól godziny później - informował 17 lutego 1910 jakże ważny dla Cracovii demokratyczny dziennik ?Nowa Reforma?.

Tego samego dnia dłuższym tekstem wraz z podaniem porządku obrad napisał o tym konserwatywny dziennik ?Czas?, a w numerze datowanym na dzień następny klerykalny ?Głos Narodu?. W sobotę 19 lutego pierwsze dwie z wymienionych gazet przyniosły kolejną zapowiedź zjazdu ? tym razem w dziale kronika, gdzie zamieszczano godzinowe zapowiedzi ważnych dla miasta wydarzeń. 20 lutego ?Czas? zamieszcza krótką informację o zgromadzeniu, a w nim zapis ?odbyło się wczoraj wieczorem?. 23 lutego w tej gazecie ukazuje się obszerny opis zjazdu i podjętych na nim uchwał.

czas_nr_086_z_23_lutego_1910

Z opóźnieniem bo już w marcu te trzy dzienniki podają skład zarządu, komisji rewizyjnej, a nawet sądu rozjemczego bo i taki wybrano. Znów pada przy tym data 19 lutego. Informacji o walnym nie znalazłem w dziennikach ?Naprzód? i ?Nowiny?, a wydawanego w jidisz ?Der Tag? niestety nie rozumiem.

A jednak wątpliwość jest. Środę 16 lutego wskazuje nieżyjący już badacz dziejów Cracovii Janusz Kukulski. Przesłanką ku temu jest data na ręcznie sporządzonym protokole pieczołowicie przechowywanym aż do dziś przez Radę Seniorów Cracovii. Moim zdaniem to zwykły czeski błąd piszącego, w ośmiokrotną pomyłkę w trzech różnych dziennikach uwierzyć mi trudno.

Dlaczego tak późno?

Początkowo Cracovia działała bez osobowości prawnej. Austriackie prawo zezwalało na działalność małych organizacji na podstawie tylko zgłoszenia do samorządu, ale wątpić należy czy w ogóle ktokolwiek fatygował się - zapewne młodzi studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego nie widzieli większego sensu w rejestrowaniu swojej drużyny.

Na wiosnę 1908 Cracovia, w ślad za nią i inne krakowskie kluby staje się pierwszą drużyna Sekcji Sportowej Krajowego Związku Turystycznego i osobna rejestracja nie jest jej potrzebna bo działa jako część tej organizacji. Na jesieni 1909 to się zmienia, Cracovia ? znów jako pierwsza - odłącza się od nic nie robiącego dla niej KZT i rejestruje jako pełnoprawne stowarzyszenie w Namiestnictwie (bo taką nazwę nosił lokalny rząd Galicji) we Lwowie.

Stała się klubem z własnym statutem, stowarzyszeniem które formalnie musi odbyć swoje pierwsze walne zgromadzenie.

Co na walnym?

Na walnym zgromadzeniu Bernard Miller, który dotychczas pełnił funkcję kierującego klubem złożył sprawozdanie z dotychczasowej działalności. Przedstawiciel komisji rewizyjnej (czyli jednak mimo braku rejestracji struktury istniały) zdał raport z finansów klubu. Po debacie zdecydowano się jednogłośnie przystąpić do Austriackiego Związku Piłki Nożnej i tym samym nawiązać kontakty z piłkarską Europą. Ogłoszono powstanie sekcji tenisowej, turystycznej i sportów zimowych.

Pasy zadbały też od początku o swój stadion i korty tenisowe ? prace nad ich wybudowaniem powierzając specjalnej komisji. Nowym, formalnie pierwszym prezesem został Michał Rozwadowski, wiceprezesami Stanisław Kopernicki, Bernard Miller i Anglik William Calder. Z bardziej znanych współcześnie nazwisk w składzie władz znaleźli się Wacław Wojakowski jako skarbnik i Józef Lustgarten jako członek wydziału czyli zarządu. Protektorem Cracovii został hrabia Antoni Wodzicki ? ta rola to, zgadując, honorowy patronat lub bardziej pragmatycznie sponsoring.

FortArt

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

No no

No nielza sprawa. Skany tez bardzo ciekawe. Tak trzymac!

Zaloguj aby komentować

Litości...

"zastrzyk" Youras, zastrzyk...

Zaloguj aby komentować

fajny artykuł

dzięki za zaszczyk historii - fajny artykuł !

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.