1 maja 1950. Jak Cracovia uczciła święto klasy robotniczej

Cracovia-1-maja-lata-50-archiwum-narodowe-krakow

1 maja 1950 roku Cracovii nakazano zagrać mecz towarzyski „dla uczczenia wielkiego święta klasy robotniczej”. Pasy wybrały sobie ŁKS. Po przyjeździe do Łodzi poinformowano, że zwycięska drużyna otrzyma bardzo cenne nagrody.

Cracovia-1-maja-lata-50-archiwum-narodowe-krakow

Piłkarze grali wtedy „amatorsko”, więc wizja nagrody spowodowała to, że przyłożyli się do gry. Jedni i drudzy. Po morderczej walce wygrała Cracovia 1:0 (gola strzelił Czesław Rajtar). Nagrodą okazały się… komplety dzieł Lenina i Stalina dla każdego z zawodników.

Bracia Różankowscy wyrzucili te wiekopomne księgi przez okno pociągu, którym Cracovia wracała do domu. Wprawdzie zrobili to w szczerym polu, ale niestety ktoś doniósł. Nie wiadomo czy ktoś z kolegów z boiska, czy ktoś z działaczy czy też z kolejarzy.

Stanisław Różankowskiego zdyskwalifikowano za to straszliwe przestępstwo na rok, a jego brat Eugeniusz jako „prowodyr” dostał karę trzech lat dyskwalifikacji.

Jerzy Łudzik – Honorowy Przewodniczący Rady Seniorów KS Cracovia

Powyższy tekst jest fragmentem książki Pana Jerzego Łudzika „80 lat Rady Seniorów KS Cracovia”. Publikujemy go za wiedzą i zgodą autora.

łudzik-jerzy-2019-terazpasypl

Pan Jerzy Łudzik od 1945 roku jest członkiem Cracovii w której uprawiał koszykówkę i szczypiorniak. Był finalistą Pucharu Polski, wielokrotnym reprezentantem Krakowa i uczestnikiem przygotowań olimpijskich w sezonie 1951/52. Od 1974 roku jest członkiem Rady Seniorów KS Cracovia w której w latach 2002 – 2018 pełnił funkcję Przewodniczącego, a od dwóch lat jest Honorowym Przewodniczącym Seniorów Cracovii.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

1950......

Na Różankowskich doniósł ktoś od Biedronia.! A nawiasem mówiąc dreszcz człowieka przechodzi gdy się widzi to komunistyczne Ogniwo. Podobno na początku legitymowano kibiców którzy krzyczeli " Cracovia ".

Zaloguj aby komentować

Odwaga

Nie było tak źle na tym pochodzie ...bo mieli ubrane koszulki w pasiaki ,które były zabronione!

Inne barwy były dopuszczalne

Żółte koszulki i białe spodenki.Ogniwo Kraków

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

cracovio

barbarzyństwo po bolszewicku

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.