Uczniowie SMS-u na Kresach (foto)

DSC09336

W dniach 21 – 29 marca uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. J. Kałuży i H. Reymana w Krakowie przebywali na Ukrainie.  W przedsięwzięciu wzięli udział zawodnicy MKS Cracovia S.S.A, Wisła Kraków, MKS SMS oraz innych klubów z terenu Krakowa i Małopolski.

- Wyjazdy na Kresy organizujemy już od 2009 roku. Są elementem programu edukacyjno-wychowawczego, który realizowany jest w SMS-ie. Nasi uczniowie mogą zobaczyć tereny dawnej Rzeczypospolitej oraz poznać losy rodaków na Kresach  – mówi Mirosław Gilarski ; dyrektor szkoły.

- Tradycyjnie już w trakcie podróży na Kresy rozegrane zostały towarzyskie mecze z miejscowymi zespołami - dodał Piotr Kocąb ; dyrektor ds. sportowych SMS-u.

W programie tegorocznej eskapady znalazły się między innymi: Lwów, Krzemieniec, Kamieniec Podolski oraz Czerniowce na Bukowinie.

DSC09336

We Lwowie uczniowie szkoły zobaczyli Cmentarz Łyczakowski - jedną z największych nekropolii w Europie. Miejsce pochówku wielu wybitnych, zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki. Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tu między innymi: Stefan Banach - polski matematyk, jeden z przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej, poetka Maria Konopnicka, Władysław Bełza - autor słynnego wiersza pt. "Wyznanie wiary dziecięcia polskiego" ("Katechizm polskiego dziecka"), zaczynającego się słowami: — Kto Ty jesteś? / — Polak mały. / — Jaki znak twój? / — Orzeł biały.

Na cmentarzu Orląt Lwowskich uczniowie SMS-u złożyli wieńce, zapalili znicze oraz oddali hołd bohaterskim obrońcom Lwowa z 1918 roku. W planie zwiedzania znalazły się ponadto Katedra Łacińska i Ormiańska oraz Stare Miasto, które zostało wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

W polskiej restauracji „Premiera Lwowska”, która mieści się na rynku miasta, uczniowie szkoły obejrzeli mecz Polska-Ukraina (mecz odbył się w dniu 22.03.2013. przyp. red.), który zakończył się przegraną naszej reprezentacji.

Kolejnym etapem wyjazdu był Krzemieniec - dawne polskie miasto, które wydało na świat Juliusza Słowackiego.  

W drodze do Krzemieńca uczestnicy przejeżdżali przez tereny, na których miały miejsce mordy na ludności polskiej dokonane przez ukraińskich nacjonalistów. W trakcie podróży wyświetlane były filmy dokumentalne dotyczące  ludobójstwa dokonanego w takich miejscowościach jak Huta Pieniacka i Podkamień. Przystankiem w drodze do Krzemieńca było Olesko – miejsce urodzin Jana III Sobieskiego.

- Na zamku mogliśmy zobaczyć między innymi wspaniały obraz „Bitwa pod Wiedniem” oraz zbroję i broń husarską  - mówi uczestnik wyjazdu Kamil Herdzik .

sam_2402

Tuż przed Krzemieńcem wycieczka zrobiła przystanek w Poczajowie, gdzie mieli możliwość  zwiedzenia Ławrę Poczajowska (Ławra Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie), najważniejszy ośrodek prawosławnego życia monastycznego na Wołyniu.

 - W Krzemieńcu zwiedziliśmy dworek wieszcza (obecnie pełni funkcję muzeum, przyp. red.), gdzie spędził sporą cześć swojego życia oraz słynne liceum krzemienieckie,  które zostało założone przez Tadeusza Czackiego - powiedział Jakub Ciuła .

- Następnym punktem wycieczki była podróż do Zbaraża. Podczas jazdy oglądaliśmy w autokarze film „Ogniem i mieczem”. Następnie na żywo mogliśmy obejrzeć zamek, w którym broniły się wojska księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, gdzie oblegała ich wielka armia Chmielnickiego i chana Islama III Gireja  - dodał Kuba.

Ze Zbaraża uczniowie pojechali do Chmielnickiego (dawny Płoskirow). Tam rozegrany został towarzyski mecz z zaprzyjaźnioną polską drużyną „FC Polonia Chmielnicki”. Spotkanie zakończyło się wygraną SMS-u 5:4. Reprezentacja szkoły odwiedziła Gryczany - dawną polską wieś, która obecnie stanowi jedną z dzielnic Chmielnickiego.

- Zobaczyliśmy Dom Ludowy z 1926 roku, który znajduje się niedaleko ulicy imienia Lecha Kaczyńskiego, parafię katolicką oraz polski cmentarz  – mówi Piotr Kocąb .

- Dużą atrakcją było zwiedzanie  kolejnego miejsca w planie naszego wyjazdu - Kamieńca Podolskiego - powiedział Adrian Jastrzębski. Przyjazdowi do miasta towarzyszyła projekcja kolejnej części Trylogii - „Pan Wołodyjowski” – dodał Adrian. 

- W mieście znajduje się twierdza zdobyta w 1672 przez wojska tureckie Mehmeda IV. Podczas obrony twierdzy zginął komendant obrony zamku pułkownik Jerzy Wołodyjowski, który był pierwowzorem dla sienkiewiczowskiej postaci Pana Wołodyjowskiego . W związku z zagrożeniem tatarsko-tureckim miasto od początków XVII wieku określano jako urbs antemurale christianitatis (przedmurze chrześcijaństwa), oraz jako „Bramę do Polski” – dodał dyrektor Gilarski.

DSC09408

W Kamieńcu drużyna SMS-u zmierzyła się z miejscowym zespołem „FC Podole”. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:5 dla gospodarzy.

Po Kamieńcu Podolskim reprezentacja Szkoły Mistrzostwa Sportowego odwiedziła stolicę Bukowiny - Czerniowce.

- W mieście zwiedziliśmy Stare Miasto oraz Uniwersytet – powiedział Kamil Herdzik. - Czerniowce zrobiły na nas bardzo duże wrażenie, miasto jest bardzo piękne i zadbane  – dodał Kamil.

- W czwartek 28 marca, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski  – powiedział Piotr Kocąb.

- Zatrzymaliśmy się jeszcze raz we Lwowie, gdzie zagraliśmy mecz z miejscową drużyną Karpat Lwów. Zmagania sportowe zakończyły się późnym wieczorem wynikiem 2:1 dla naszych przeciwników. Mimo przegranej, było to ważne doświadczenie, pozwalające wyciągnąć odpowiednie wnioski i porównać umiejętności uczniów SMS-u z bardzo solidną drużyną jaką są Karpaty  – podsumował trener Kocąb.

Po meczu reprezentacja Szkoły Mistrzostwa Sportowego, wyruszyła do Krakowa.

W trakcie wyjazdu uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, przekazali upominki, które w związku z wyjazdem otrzymaliśmy od Polskiego Związku Piłki Nożnej.Souveniry PZPN były miłą pamiątką w szczególności dla naszych rodaków, którzy kontynuują polskie tradycje piłkarskie w Pogoni Lwów oraz Polonii Chmielnicki.

W trakcie wyjazdu uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, przekazali upominki, które w związku z wyjazdem otrzymaliśmy od Polskiego Związku Piłki Nożnej.Souveniry PZPN były miłą pamiątką w szczególności dla naszych rodaków, którzy kontynuują polskie tradycje piłkarskie w Pogoni Lwów oraz Polonii Chmielnicki.

Piotr Czajowski – sms.krakow.pl

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.