SMS po Kres? czyli krótka relacja z ukraińskiej podróży (oraz 58 zdjęć)

2011-11-9_18-sms-na-kresach-01

W dniach 9 - 18 listopada 2011 maturzyści Szkoły Mistrzostwa Sportowego odbyli podróż na Kresy. W reprezentacji szkoły znaleźli się zawodnicy krakowskich klubów: MKS Cracovia, Wisła Kraków oraz MKS SMS.

Wśród kadry opiekuńczej byli: Dyrektor SMS, Mirosław Gilarski, Dyrektor ds. sportowych, Piotr Kocąb, Dyrektor ds. dydaktycznych Katarzyna Gubernat, wychowawcy klas maturalnych: Lucyna Żala, Katarzyna Tomczak, Trener Senior Aleksander Hradecki. Reprezentację szkolną poprowadził trener Marek Salamon.

Już pierwszego dnia ta niezwykła podroż dostarczyła uczestnikom emocji. Uczniowie SMS-u  zwiedzili Cmentarz Łyczakowski, miejsce pochówku wielu wybitnych, zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki. Następnie, na cmentarzu Orląt, oddali hołd bohaterskim obrońcom Lwowa z 1918 roku. W planie zwiedzania Lwowa znalazły  się Katedra Łacińska i Ormiańska oraz Stare Miasto, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

2011-11-9_18-sms-na-kresach-37

11 listopada reprezentacja szkoły w niezwykły sposób uczciła Święto Niepodległości. Na boisku Lwowskiego Kolegium Kultury Fizycznej  rozegrała dwa mecze: z juniorami Karpat Lviv, a następnie z polską drużyną Pogoń Lwów.  - Niestety trudy długiej podróży dały o sobie znać. W obu spotkaniach musieliśmy uznać wyższość przeciwników. Mecz z Karpatami zakończył się wynikiem 0:3 dla drużyny ukraińskiej, natomiast z Pogonią Lwów 3:7 dla gospodarzy ? powiedział trener Marek Salamon.

Po rozegranych meczach uczniowie szkoły zwiedzili lwowski stadion, który będzie jedną z aren EURO 2012. 

Ważnym aspektem edukacyjnym wyjazdu było poznanie tragicznych losów na wschodnich terenach II Rzeczpospolitej. W czasie II wojny światowej nacjonalistyczne oddziały UPA dokonały brutalnych mordów na ludności polskiej. Prelekcje wygłoszone przez Dyrektora Mirosława Gilarskiego, zostały wzbogacone o projekcję filmów dokumentalnych dotyczących rzezi na Polakach.

- Do tego bardzo smutnego rozdziału z naszej historii przygotowujemy uczniów na specjalnych lekcjach, które odbywają się przed każdym wyjazdem. W szkole staramy się kształcić nie tylko wspaniałych sportowców, ale i świadomych obywateli ? powiedział Dyrektor Gilarski.

2011-11-9_18-sms-na-kresach-01

Kolejnym przystankiem podróży po Kresach był Krzemieniec. Miasto, w którym urodził się Juliusz Słowacki oraz miejsce, w którym powstało znane liceum zwane "Atenami Wołyńskimi". Mury szkoły krzemienieckiej opuściło wielu znakomitych absolwentów. Wsród nich znaleźli się Juliusz Słowacki, Mikołaj Jełowicki (polski pisarz, dziennikarz, kapitan jazdy wołyńskiej w powstaniu listopadowym), Antoni Malczewski (polski poeta, prekursor romantyzmu), Narcyz Olizar (polski hrabia, senator-kasztelan Królestwa Polskiego, poseł na Sejm w 1831, działacz polityczny Wielkiej Emigracji, pisarz, publicysta i malarz),  Józef Antoni Beaupré (lekarz, przyjaciel Juliusza Słowackiego).

Z Krzemieńca reprezentacja szkoły udała się do miasta Chmielnicki. W czasach I Rzeczypospolitej nosiło ono nazwę Płoskirów. W tym d awnym polskim mieście rozegrane zostało towarzyskie spotkanie z klubem Polonia Chmielnicki. Jak przystało na przyjacielski pojedynek, mecz zakończył się remisem 1:1.

Kolejnym przystankiem w podróży SMS-u był Humań, gdzie maturzyści mogli zobaczyć Cerkiew oraz wspaniały park Sofijówkę, ufundowany przez magnatów Potockich.

Następnym celem kresowej wyprawy była Odessa. W ciągu trzech dni uczniowie szkoły zwiedzili Stare Miasto oraz port. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli również odeskie katakumby. Sieć podziemnych tuneli, korytarzy i wyrobisk, które podczas II wojny światowej katakumby stanowiły schronienie kilku oddziałów partyzantów.

2011-11-9_18-sms-na-kresach-38

Tuż przed odjazdem rozegrane zostało ostatnie już spotkanie z drużyną Czernomorca Odessa. - SMS pokazał się z bardzo dobrej strony. Udowodnił, że jest w stanie dorównać tak znakomitej drużynie jak ?Marynarze?. O wyniku zdecydowały dopiero ostatnie minuty. Pierwszy gol padł w 87 minucie, drugi trzy minuty później ? stwierdził Dyrektor Piotr Kocąb.

Z Odessy przedstawiciele szkoły sportowej pojechali do dawnej twierdzy Rzeczpospolitej, Kamieńca Podolskiego. Miasto to zostało opisane w jednej z  części ?Trylogii? Henryka Sienkiewicza - ?Panu Wołodyjowskim?. Michał Jerzy Wołodyjowski, nie opuszcza bronionej przed oblegającymi ją Turkami sułtana twierdzy. Na wieść, że komisarze oddali miasto wrogom, bohater wysadza zamek i sam traci życie.

Ostatnią noc przed powrotem do Krakowa reprezentacja Szkoły Mistrzostwa Sportowego spędziła w Stanisławowie.

2011-11-9_18-sms-na-kresach-56

Wyjazdy na Kresy są stałym elementem nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Stanowią ważny projekt w ramach programu historyczno ?patriotycznego, który realizowany jest w placówce. Wyjazdy mają istotne znaczenie. Są cennym doświadczeniem dla uczniów, zarówno w wymiarze edukacyjnym jak i sportowym.

W trakcie podróży na Ukrainę reprezentacja szkoły rozgrywa towarzyskie mecze z bardzo dobrymi zespołami. Pogonia Lwów i Polonia Chmielnicki to kluby, z którymi SMS współpracuje od kilku lat, i z którymi gra regularnie podczas podróży.

- Cieszę się, iż podczas podróży mamy możliwość rozegrania towarzyskich spotkań z drużynami, których kluby występują w ukraińskiej Piemier Lihi. Podczas poprzednich wyjazdów graliśmy z Dynamem Kijów i Karpatami Lviv. Tym razem mogliśmy się spotkać z trzecią drużyną Czernomorca Odessa ? dodaje Mirosław Gilarski.

Katarzyna Tomczak, Piotr Czajowski - sms.krakow.pl

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.