SMS: Spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim
W dniu 11 lutego w Szkole Mistrzostwa Sportowego odbyło się spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, który wystąpił z prelekcją dotyczącą historii Kresów.
- Było kilka powodów, dla których poprosiliśmy księdza o wygłoszenie prelekcji. Po pierwsze w roku 2013 przypada 70 rocznica rozpoczęcia przez nacjonalistów ukraińskich czystki etnicznej na ludności polskiej zamieszkującej dawne Kresy Południowo-Wschodnie II Rzeczpospolitej. Nasza szkoła bierze udział w projekcie „ Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku. Dramatyczne losy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944” ( Organizatorami tego przedsięwzięcia są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie - przyp. red. SMS). Spotkanie z księdzem Tadeuszem stanowiło nawiązanie do tego projektu - powiedział Mirosław Gilarski , Dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
SMS współpracuje z Fundacją im. Brata Alberta, której prezesem jest ksiądz Tadeusz. W jej ramach, ksiądz odwiedził po raz pierwszy szkołę w marcu 2010 roku. Natomiast uczniowie placówki brali udział w Dniach Otwartych Fundacji (czerwiec 2010), gdzie jako wolontariusze, poprowadzili w Radwanowicach zawody sportowe dla niepełnosprawnych.
W trakcie tegorocznej wizyty, ksiądz Isakowicz-Zaleski przedstawił prezentację dotyczącą historii Polski oraz Kresów.
- Ksiądz w bardzo interesujący sposób opisał losy ludności kresowej w czasie ludobójstwa dokonywanego przez UPA - powiedział Kamil Kłosowski, uczeń SMS-u.
- Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na ten temat. O bardzo wielu faktach dotąd nie wiedziałem - dodał Kamil.
Podczas spotkania, nie zabrakło i wątków sportowych. Ksiądz Tadeusz opowiedział o początkach polskich klubów piłkarskich we Lwowie. Na przykładzie swojej fundacji w Radwanowicach, która zajmuje się osobami niepełnosprawnymi, opowiedział jak ważny jest sport w życiu człowieka i wartości, które ze sobą niesie.
- Zwracając się do nas przypomniał, że kariera sportowa jest bardzo ważna ale nie można zapominać o tych, którzy potrzebują pomocy. Swoimi osiągnięciami należy się dzielić z innymi i w miarę możliwości pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują - powiedział Bartosz Sarga z klasy II c SMS.
Występowanie księdza Isakowicza-Zaleskiego poprzedziło marcowy wyjazd SMS-u na Kresy, stanowiąc dla jej uczestników merytoryczne wprowadzenie do burzliwej historii tych ziem.
- W trakcie przygotowywanego wyjazdu uczniowie na własne oczy będą mogli zobaczyć miejsca, które związane są z historia Polski. W programie wycieczki jest między innymi Lwów, Kamieniec Podolski, Podhorce, Olesko, Czerniowce oraz Huta Pieniacka, która jest jednym z symboli tragicznych losów tych ziem - dodał dyrektor Gilarski.
W 1944 we wsi Huta Pieniacka, miał miejsce mord na ludności polskiej, dokonany przez żołnierzy 4 Pułku Policji SS złożonego z ukraińskich ochotników do SS-Galizien pod dowództwem niemieckim, przy udziale oddziału Ukraińskiej Powstańczej Armii i oddziału paramilitarnego ukraińskich nacjonalistów.
- Coroczne wyjazdy uczniów na Kresy łączą aspekt historyczno-edukacyjny ze sportowym. Obok „namacalnej” lekcji historii, szkoła rozgrywa towarzyskie spotkania ze znakomitymi drużynami. W tym roku planujemy zagrać towarzyskie mecze z Pogonią Lwów, Karpatami Lviv oraz Polonią Chmielnicki - powiedział Piotr Kocąb , Dyrektor ds. sportowych SMS.
Prelekcja księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie.
Piotr Czajowski - sms.krakow.pl
Komentarze
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
marek, aja i inni...
Kibic1995
01:24 / 13.02.13
Ale błędy zrobiłem:)))
Kibic1995
01:30 / 13.02.13
Zaloguj aby komentować
Zaloguj aby komentować