Rywal Cracovii: Weres Równe – ukraiński średniak z Wołynia
Piłkarze Cracovii przebywający na obozie w tureckim Belek zmierzą się w drugim meczu sparingowym z Weres Równe – 11. zespołem ukraińskiej ekstraklasy. Spotkanie zaplanowano na sobotę 17 stycznia 2026 roku o godz. 13:00 (godzina rozpoczęcia meczu może się zmienić).
Historia
Weres Równe (NK Veres Rivne) to klub założony w 1957 roku, reprezentujący Równe (do 1939 roku polskie miasto) – liczące obecnie około 260 tysięcy mieszkańców, położone na Wołyniu w północno-zachodniej części Ukrainy. Oficjalna historia Weresu zaczyna się od powołania zespołu w 1957 roku pod nazwą „Kołchoznik”. W kolejnych latach drużyna występowała pod różnymi nazwami, m.in. „Goryn” i „Awangard”, rywalizując głównie w niższych ligach ZSRR. W okresie sowieckim klub zdobył m.in. trzecie miejsce w drugiej lidze w 1981 i 1990 roku.
Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku Weres przez większość czasu funkcjonował poza najwyższą klasą rozgrywkową, notując krótkie epizody gry w Premier Lidze. Problemy finansowe doprowadziły w 2011 roku do utraty statusu zawodowego. W 2015 roku klub został reaktywowany w formule „narodowego klubu”, z silnym udziałem lokalnej społeczności i kibiców, co zapoczątkowało proces stopniowej odbudowy sportowej.
Sukcesy
Weres nigdy nie zdobył żadnego liczącego się trofeum i nigdy nie startował w europejskich pucharach. Największe osiągnięcia klubu to dwukrotne awanse do najwyższej klasy rozgrywkowej – w 2017 oraz 2021 roku. Najlepszym wynikiem w historii występów w ukraińskiej Premier Lidze jest 6. miejsce wywalczone w sezonie 2017/18. Ponadto warto wspomnieć, że Weres dotarł do finału Pucharu Ukrainy w 1991 roku.
Po rundzie jesiennej obecnego sezonu Weres Równe plasuje się na 11. miejscu w 16-zespołowej ukraińskiej ekstraklasie.
Stadion
Weres Równe swoje mecze domowe rozgrywa na częściowo zmodernizowanym stadionie Avanhard w Równem, mogącym pomieścić obecnie około 7 tysięcy, a docelowo 13,5 tysiąca widzów. Stadion został zbudowany w 1920 roku dla polskiego klubu Sokół Równe. Mimo trwającej wojny w Ukrainie, zespół większość meczów rozgrywa na swoim stadionie, podobnie jak wiele klubów z zachodniej części kraju. Spotkania odbywają się przy zachowaniu obowiązujących procedur bezpieczeństwa i ograniczeń.
Porównanie z Cracovią
Różnice między Weresem Równe a Cracovią są ogromne już na poziomie potencjału kadrowego. Wartość rynkowa zespołu z Równem wynosi 8,35 mln euro, co stawia go w zupełnie innej skali niż Cracovia – 24,78 mln euro. Najdroższym piłkarzem Weresu jest środkowy obrońca Kai Cipot, wyceniany na 700 tys. euro, podczas gdy w Cracovii najwyższą wartość rynkową mają Filip Stojilković i Mauro Perković – po 3 mln euro każdy.
Różnice w strukturze zespołów są równie wyraźne. Weres to drużyna młodsza, ze średnią wieku 24,4 roku, oparta w dużej mierze na krajowych zawodnikach – obcokrajowcy stanowią 36 procent kadry (9 piłkarzy), a tylko jeden zawodnik ma status reprezentanta kraju. Cracovia dysponuje zespołem nieco starszym (średnia wieku 25,4), ale znacznie bardziej międzynarodowym – 15 obcokrajowców to 55,6 procent kadry, a trzech piłkarzy regularnie występuje w reprezentacjach narodowych.
Dla Weresu będzie to pierwszy mecz w trakcie zimowych przygotowań. Cracovia zagrała już jeden sparing, remisując 1:1 z 6. zespołem serbskiej ekstraklasy FK Čukarički.
Stanisław Malec „Crac”
Komentarze
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
TRANSFERY
ELVIS
16:47 / 16.01.26
Zaloguj aby komentować