Rywal Cracovii – Jagiellonia Białystok
W piątej kolejce ligowej Pasy powrócą na własny stadion, a ich przeciwnikiem będzie tym razem zajmująca aktualnie 3. miejsce w tabeli Jagiellonia Białystok.
W Białymstoku nowy sezon rozpoczęto w prawdziwej euforii. Po prawie osiemnastu miesiącach bezowocnych poszukiwań godnego następcy zwolnionego za niezadowalające wyniki trenera Ireneusza Mamrota w końcu włodarze Jagiellonii dopięli swego: finalnie następcą Mamrota został Mamrot.
W międzyczasie trener Mamrot spadł z ligi z Arką i nie awansował z ŁKS-em, ale Jagiellonii też nie wiodło się wiele lepiej, więc nikt nie miał tym razem nazbyt wygórowanych oczekiwań.
A jeśli się komuś wydaje, że cały ten ciąg wydarzeń mógłby stanowić wymysł pensjonariusza zakładu w Choroszczy to zapewne ma rację, jednak żadne doniesienia prasowe nie wskazują, by rzeczywiście tak było. Włodarze Jagiellonii po prostu uderzyli się w pierś, stwierdzili, że "błądzić jest rzeczą ludzką" i udali się pokornie do Canossy, a trener Mamrot łaskawie przyjął uprzejmą propozycję odbudowania swojej nadwątlonej pozycji na dobrze znanej ławce trenerskiej.
Trzeba przyznać, że ten odnowiony układ funkcjonuje w obecnym sezonie dobrze: Jagiellonia wystartowała udanie, gromadząc w czterech pierwszych meczach 7 punktów. Warto wspomnieć jednak, że w klubie z Białegostoku dobry start to norma – w ciągu ostatnich dziesięciu sezonów tylko trzy razy Jagiellonia zdobyła mniej punktów niż 7 i było to w najgorszym razie 5, lub 6 "oczek". Z punktu widzenia kibica Jagi nie jest to zatem wynik oszałamiający, a raczej normalny, choć dla kibiców Cracovii 7 punktów w czterech pierwszych meczach byłby osiągnięciem wręcz rewelacyjnym.
O ile można powiedzieć, że wspomniane 1,5 roku – czas poszukiwań trenerskich – okazało się dla Jagiellonii czasem straconym, o tyle należy podkreślić, że wciąż jest to zespół z ogromnym potencjałem. Potencjał ten widoczny jest zwłaszcza w ofensywie, z kolei obrona, która była największą przyczyną problemów (48 straconych bramek w sezonie 2020/21; gorszą defensywę miało jedynie Podbeskidzie!) przed rozpoczęciem sezonu została wzmocniona doświadczonym Michałem Pazdanem.
Ogólnie doświadczenie to słowo, które ma być kluczowe jeśli chodzi o formacje obronną, która składa się obecnie z graczy liczących sobie od 27 do 33 lat; wiek defensorów stanowi zresztą dość znaczne odstępstwo w skali całej drużyny, bo zespół Jagiellonii legitymuje się średnią poniżej 25 lat.
Przez pierwsze trzy mecze poprawa była znaczna, ponieważ białostoczanie stracili w nich tylko jedną bramkę. Potem jednak na Podlasie zawitał Górnik Zabrze i zepsuł całe wrażenie, pakując do siatki Xaviera Dziekońskiego trzy gole i uwożąc ze sobą cenny komplet punktów.
W przypadku Jagiellonii ciekawostką nie lada jest również fakt, że sobotni mecz 5. kolejki rozgrywany w Krakowie będzie dla tej drużyny dopiero pierwszym spotkaniem wyjazdowym w trwającym sezonie, podczas gdy dla Cracovii będzie dopiero drugim na własnym boisku.
Czy mecz ten będzie miał dla Pasów pomyślny przebieg i czy podopieczni trenera Probierza zdołają w końcu sięgnąć po pierwsze w tym sezonie trzy punkty? Przekonamy się już w sobotę, 21 sierpnia: początek meczu o godzinie 17:30. Spotkanie poprowadzi sędzia Tomasz Kwiatkowski z Warszawy.
depesz
INFORMACJE O KLUBIE
Klub:
Jagiellonia Białystok
Rok powstania klubu:
1932
Dotychczasowa liczba sezonów w Ekstraklasie:
18
Ilość spadków z Ekstraklasy:
2
Miejsce w tabeli wczech czasów Ekstraklasy:
18.
Sukcesy:
dwukrotne wicemistrzostwo Polski (2016/17 oraz 2017/18), trzykrotne wicemistrzostwo Polski (1977/1978, 1981/1982, 2010/2011), a takżę Puchar Polski (2009/10) oraz Superpuchar Polski (2010).
Miejsce w poprzednim sezonie:
9.
Barwy:
żółto-czerwone
Przydomek:
Jaga
Stadion domowy:
Stadion Miejski w Białymstoku (pojemność: 22 386)
Wartość drużyny (według transfermarkt):
16,33 mln Euro
Najdroższy gracz w kadrze I zespołu (według transfermarkt):
Bojan Nastić, Jesús Imaz, Bartosz Bida, Xavier Dziekoński – każdy z zawodników wyceniany jest na 1,5 mln Euro
Liczba obcokrajowców w kadrze I zespołu:
12
Byli piłkarze "Pasów" w kadrze I zespołu:
brak
Najlepszy strzelec ubiegłego sezonu:
Jesús Imaz, Jakov Puljić (obaj po 11 goli)
Najwięcej występów w Ekstraklasie:
Michał Pazdan (262 mecze)
Najstarszy w zespole:
Pāvels Šteinbors (35 lat)
Średni wiek w zespole:
24,4
Trener:
Ireneusz Mamrot (od 4 czerwca 2021 roku)
Mecze łącznie:
16
Wygrane Cracovii:
6
Remisy:
5
Wygrane Jagiellonii:
5
Ostatnie zwycięstwo Jagiellonii przy Kałuży:
21 czerwca 2020 roku (2:1)
Ostatni mecz ligowy Cracovia – Jagiellonia:
7 listopada 2020 roku (3:1)
Komentarze
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
Zaloguj się lub załóż nowe konto.