Piłkarska Niepodległość. VII Turniej Niepodległości (foto)
Zakończyła się siódma edycja Turnieju Niepodległości - Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej, którego organizatorami są Szkoła Mistrzostwa Sportowego oraz Międzyszkolny Klub Sportowy Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
Zwycięzcą tegorocznych zawodów został zespół Wisły Kraków. W siódmej edycji Turnieju Niepodległości zagrali: Polonia Chmielnicki, SMS I, Wisła Kraków, Cracovia Kraków, SMS II, RKS Garbarnia. Niestety w tym roku do Krakowa nie udało się dojechać Pogoni Lwów
- W ostatniej chwili otrzymaliśmy informację, że drużyna „Pogoniarzy” nie dotrze na turniej. W zawodach zastąpiła Garbarnia, drużyna z równie wielkimi tradycjami - powiedział Piotr Kocąb dyrektor ds. sportowych SMS.
Turniej Niepodległości ma na celu uczczenie Narodowego Święta oraz uświadomienie młodzieży znaczenia, jakie dla naszej Ojczyzny miały wydarzenia z 1918 roku .
- Organizacja w ramach obchodów Święta Niepodległości - imprezy sportowej skierowanej do młodzieży, stanowi uzupełnienie programu obchodów Święta Narodowego o element rywalizacji sportowej - mówi Mirosław Gilarski, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego, która jest organizatorem zawodów.
Turniej Niepodległości na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych Krakowa. - Od tego roku nasz Turniej jest częścią projektu „Młodzież pamięta”. Przedsięwzięcie realizowane jest na terenie Krakowa i Małopolski. Ma zwrócić uwagę - szczególnie młodych ludzi - jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja, a zarazem pokazać społeczeństwu, że młodzież pamięta o najważniejszych datach w historii Polski - dodał dyrektor Gilarski.
WYNIKI TURNIEJU NIEPODLEGŁOŚCI 2012
- 1. Wisła Kraków
- 2. SMS II
- 3. Cracovia
- 4. SMS I
- 5. Garbarnia
- 6. Polonia Chmielnicki
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Dominik Kościelniak (Wisła Kraków), najlepszym strzelcem okazał się Krzysztof Ropski (Cracovia), za najlepszego bramkarza uznano Damiana Kobyłkę (SMS II).
Międzynarodowe zawody piłkarskie mają na celu integrację młodzież z różnych krajów. - W trakcie zmagań sportowych zawodnicy mogą poznać swoich sąsiadów, ich kulturę, język i zwyczaje. Turniej jest również okazją do sprawdzenia swoich umiejętności piłkarskich – podsumował Piotr Kocąb, dyrektor ds. sportowych SMS-u.
VII Turniej Niepodległości Patronatem Honorowym objęli:
Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa, Prof. Janusz Filipiak - Prezes MKS Cracovia S.S.A.
MECZE TURNIEJOWE
- RKS Garbarnia : Wisła Kraków 0:2
- Cracovia : Polonia Chmielnicki 4:0
- SMS I : RKS Garbarnia 1:0
- SMS II : Polonia Chmielnicki 1:0
- Wisła : SMS I 1:0
- SMS II : Cracovia 0:0 (2:0)
mecz o 5-6 miejsce
- Garbarnia : Polonia Chmielnicki 2:1
mecz o 3-4 miejsce
- Cracovia : SMS I 1:1 (3:1)
FINAŁ
- Wisła : SMS II 2:0
W czasie gdy drużyny uczestniczące w Turnieju Niepodległości zmagały się na boisku, uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego mogli spróbować swoich sił w Jorkyballu . Jest to specyficzna odmiana piłki nożnej, która została połączona z zasadami squasha. Gra odbywa się w specjalnym boxie o wielkości 5x10x3 metry grają cztery osoby (po dwóch w drużynie) i starają się trafić do bramki o wielkości metr na metr. Box do Jorkyballu został ustawiony na sali gimnastycznej.
Jorkyball wywodzi się z Francji. Wymyślił ją francuz z Lzonu Gilles Paniey w 1987 roku. Pierwszy mecz jorkyballowy rozegrał w swoim garażu.
Zasady gry w Jorkyball
- Podczas spotkania nie wolno dotknąć piłki ręką.
- Każda drużyna składa się z dwóch zawodników i 1-2 rezerwowych. Zmian można dokonywać tylko pomiędzy setami, bądź w przypadku kontuzji jednego z graczy.
- Każdy mecz rozgrywany jest do trzech wygranych setów, przy czym każdy set kończy się, gdy któraś z drużyn strzeli 7 bramek.
- Każdy gracz ma wyznaczoną pozycję na boisku - napastnik i obrońca - zmian na pozycjach nie można przeprowadzać w trakcie seta, w każdym kolejny secie dochodzi do zmian ról w drużynie.
- Napastnik może poruszać się po całym boisku poza "polem rzutów wolnych" rywali (podbramkowym). Obrońca nie może przekroczyć połowy boiska, chyba że to właśnie on wprowadzał piłkę do gry z własnego pola bramkowego.
- Po strzelonej bramce drużyna, która ją zdobyła, wprowadza piłkę do gry.
Piotr Czajowski - sms.krakow.pl
Komentarze
Zaloguj się lub załóż nowe konto.
Zaloguj się lub załóż nowe konto.