Fiasko PHL-u

2013-02-20_po_Cracovia-Katowice_5338

A więc stało się. Sześć czołowych klubów polskiego hokeja oficjalnie odrzuciło dyktat prezesa PZHL i nie przystąpiło do rozgrywek pod egidą PHL. Zdecydowana postawa klubów oznacza fiasko karkołomnego projektu przekazania rozgrywek hokejowych w ręce nowego tworu.

Do czasu wyklarowania się nowej formuły rozgrywek o mistrzostwo Polski zapowiedziano serię spotkań towarzyskich począwszy od piątku 6 września. Zgodnie z tym harmonogramem pierwszy mecz w Krakowie zaplanowano na niedzielę 15 września.

W poniedziałek 2 września sześć klubów hokejowych zajęło oficjalne stanowisko w tej sprawie. Ponadto Zarząd MKS Cracovia SSA wydał specjalne oświadczenie. Obydwa dokumenty publikujemy poniżej.

2013-02-20_po_Cracovia-Katowice_5339

Stanowisko sześciu klubów hokejowych

W związku z notorycznym przekładaniem przez Prezesa PZHL istotnych terminów, niedotrzymywaniem ustaleń, składaniem obietnic bez pokrycia oraz ciągłym wprowadzaniem w błąd opinii publicznej oświadczamy, że:

1) rozpoczynamy mecze towarzyskie zgodnie z pierwotnym harmonogramem meczów tj. z dniem 6.09.2013 r. (terminarz w załączeniu),

2) podejmujemy działania w kierunku zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu PZHL celem odwołania Prezesa PZHL wraz z Zarządem.

Nasza determinacja wynika z podania do publicznej wiadomości treści uchwały podjętej przez Prezydium Zarządu PZHL w dniu 2 września 2013 roku, stanowiącej próbę wmanipulowania Klubów w regulamin i zasady rozgrywek przygotowane dla potrzeb PHL sp. z o.o., pod przykrywką rzekomej organizacji rozgrywek przez PZHL, o czym świadczą:

1) opłata licencyjna w wysokości 40.000 zł, zamiast 15.000 zł wynikających z regulaminu PZHL,

2) możliwość uzyskania „dzikich kart", których regulaminy PZHL nie przewidują,

3) organizacja rozgrywek na zasadach przyjętych przez Zarząd PZHL w dniach 25 i 28 maja br. dla PHL,

4) przekazanie rozgrywek PHL z dniem uprawomocnienia się decyzji Ministra Sportu i Turystki o wyrażeniu zgody na zawarcie umowy o zarządzanie liga zawodową w hokeju na lodzie w najwyższej klasy rozgrywkowej - co pozwoli osiągnąć Prezesowi PZHL cel, do którego dąży wbrew woli Klubów, tj. rozpoczęcie rozgrywek na zasadach i regulaminach stworzonych na potrzeby PHL sp. z o.o. oraz zapewnienie finansowania działalności Związku i PHL z budżetów klubowych.

  • Za JKH GKS Jastrzębie: Prezes Zarządu – Kazimierz Szynal
  • Za Tyski Sport S.A.: Prezes Zarządu – Alina Sowa
  • Za TH Aksam Unia Oświęcim: Prezes Zarządu – Artur Januszyk
  • Za Ciarko PBS Bank KH Sanok sp. z o.o.: Prezes Zarządu – Waldemar Bukowski
  • Za MMKS Podhale Nowy Targ: Prezes Zarządu – Agata Michalska
  • Za MKS Cracovia SSA: Wiceprezes Zarządu – Jakub Tabisz
2013-02-20_po_Cracovia-Katowice_5338

Oświadczenie Zarządu MKS Cracovia SSA

W nawiązaniu do komunikatu klubów z dnia 2 września 2013 roku MKS Cracovia SSA oświadcza, iż decyzja o przystąpieniu do rozgrywek towarzyskich organizowanych przez Kluby oraz odmowa udziału w rozgrywkach organizowanych na zasadach ustalonych dla PHL sp. z o.o. podyktowana jest następującymi względami.

1) Brak jest decyzji o wyrażeniu zgody Ministra Sportu i Turystyki o zatwierdzeniu zawartej przez PZHL i PHL sp. z o.o. umowy o powierzenie PHL sp. z o.o. prowadzenia ligi zawodowej, co jest jednoznaczne z brakiem podstaw prawnych dla funkcjonowania ligi zawodowej

2) Nawet jeżeli w najbliższym czasie wydana zostanie zgoda Ministerstwa Sportu na prowadzenie rozgrywek przez PHL, to brak jest na tą chwilę uzgodnionych jakichkolwiek warunków prawnych, organizacyjnych, regulaminowych i finansowych prowadzenia rozgrywek przez PHL. PHL nie utworzyło żadnych struktur organizacyjnych, nie dysponuje pracownikami, którzy mogą rozgrywki poprowadzić.

3) Mimo wielu zastrzeżeń ze strony klubów PZHL ani PHL nie przystąpiły do normalnych prac mających na celu uzgodnienie z Klubami zasad funkcjonowania ligi zawodowej, co przełożyło się na próbę uruchomienia rozgrywek za wszelką cenę, w oparciu o narzucone Klubom regulaminy zawierające nieakceptowalne dla nich zapisy, w tym zapisy obejmujące szereg świadczeń na rzecz PHL

4) Żadna z wielu składanych w ciągu ostatniego roku przez Prezesa PZHL obietnic o pozyskaniu nowych źródeł finansowania nie została spełniona. Wszystkie zapowiadane projekty, w tym głównie utworzenia drużyn Dream Team w Gdańsku, Sosnowcu i teraz w Krynicy zakończyły się porażką. Najlepsi polscy hokeiści trenują w Krynicy mamieni kontraktami, które nigdy nie zostaną zawarte. PHL nie ma żadnych przychodów niezbędnych do prowadzenia działalności

5) Sytuacja finansowa PZHL jest katastrofalna. Zaciągane są zobowiązania, w tym wysokie kontrakty z trenerami reprezentacji Polski, na które nie ma pokrycia w przychodach

6) Komunikaty wydawane przez PZHL do mediów są odmienne od informacji przesyłanych do klubów, wprowadza to w błąd opinię publiczną i prowadzi do sytuacji, w której hokej jest negatywnie postrzegany przez opinię publiczną

7) Działania Prezesa Zarządu PZHL są całkowicie nieprzejrzyste. Członkowie Zarządu PZHL nie mają dostępu do dokumentów podpisywanych przez Prezesa. Według informacji zamieszczanych w mediach Prezes w imieniu PZHL zawiera umowy z własnymi spółkami i podmiotami trzecimi, o których nie są informowani członkowie Zarządu PZHL

Prezes PZHL próbuje w mediach obciążyć kluby odpowiedzialnością za bałagan, niekompetencję i zadłużanie PZHL. Wywołuje to oburzenie klubów.

Trzeba z dużą mocą zwrócić uwagę opinii publicznej i osobom odpowiedzialnym za polski sport, że przeciwko działaniom Prezesa PZHL jednogłośnie występują praktycznie wszystkie polskie kluby hokejowe. Właścicielami i sponsorami tych klubów są poważne firmy państwowe, samorządy miejskie i przedsiębiorcy prywatni. Każda z tych instytucji od lat wykłada na hokej znaczące środki finansowe. Trudno posądzać te instytucje o złą wolę lub dążenie do hucpy.

Zarządzanie PZHL jest złe. Od kilku lat liczba zarejestrowanych w Polsce hokeistów dramatycznie spada. Zamiast zająć się organiczną pracą na rzecz polskiego hokeja Prezes Zarządu PZHL prowadzi wojnę medialną z klubami, w której nie wiadomo o co chodzi.

Prowadzi wojnę przeciwko wielu osobom w klubach, które od lat, często społecznie próbują ratować tą dyscyplinę sportu przed upadkiem.

Praktycznie cała społeczność hokejowa w Polsce domaga się rezygnacji Prezesa Hałasika ze stanowiska Prezesa PZHL.

Wobec powyższego, ze względu na wskazane powyżej zastrzeżenia i uchybienia oraz brak odpowiedniego zaplecza prawnego, finansowego i organizacyjnego po stronie PHL, rozgrywki ligowe w sezonie 2013/2014 powinny odbyć się na dotychczasowych zasadach, a ich organizatorem powinien pozostać PZHL. Sezon rozgrywkowy 2013/2014 PZHL i PHL powinny zaś poświęcić na zbudowanie podwalin pod ligę zawodową, która ruszyłaby od następnego sezonu na zasadach akceptowanych przez wszystkie kluby.

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Piotr Hałasik, prezes PZHL

Krytykujcie, ale konstruktywnie!
2013-06-19
Najzagorzalszym krytykiem Hokej Ligi stał się klub z Krakowa. Zarzuty wobec PHL skupiają się na osobach, które stworzyły spółkę (zdaniem działaczy Cracovii są niekompetentne) oraz przedstawionych przez Ligę regulacjach (te z kolei nazwali bzdurnymi).

O skuteczności pieniactwa z Krakowa niech świadczy pismo, które wpłynęło ostatnio do PZHL z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pani Minister Joanna Mucha umarza w nim postępowanie wszczęte po skardze MKS Cracovia SSA w sprawie ustalenia prawidłowości działalności władz PZHL oraz niepodjęciem działań dostosowujących działalność PZHL do wymagań ustawy o sporcie, w szczególności w zakresie regulaminu dyscyplinarnego. W uzasadnieniu decyzji Ministerstwo Sportu i Turystyki stwierdza m.in. "uznać należy, że PZHL przed upływem terminu określonego w art. 82 ust. 2 ustawy o sporcie dostosował swe przepisy dyscyplinarne do wymogu wynikającego z art. 9 ust. 4 zd. 2 ustawy o sporcie".

Tuż przed spotkaniem z Zarządem PHL w Katowicach, chcę zaapelować do Kolegów z Krakowa oraz innych miast polskiego hokeja: krytykujcie, ale konstruktywnie! Nazywanie mianem "bzdurnych" zapisów, które przygotował jeden z najlepszych specjalistów prawa sportowego w tym kraju sprowadza nas do poziomu piaskownicy, a przecież wszyscy chcemy czegoś innego - silnego hokeja w Polsce i silnej Polski w hokejowym świecie! Hokej Liga nam w tym pomoże, ale by mogła to zrobić trzeba na chwilę odłożyć na bok partykularne dobro swojego klubu w imię wspólnego dobra.

Ja tylko dla tych którym się nie chce googlować :) z pasiackim

...

Prawda jest taka, że w tym momencie chcą grać 2 kluby w PHL, bo Sanok zagra jeżeli będą grały wszystkie najlepsze zespoły tamtego sezonu. To całe utworzenie PHL to wygląda jak skok na kase, za wpisowe 4 razy więcej, za wszystko płacić, część miejsc na reklamy udostępnić dla PHL, a w zamian obiecanki cacanki, może się spełnią, może nie. Kluby się buntują, bo głównie chodzi o kase i taka jest prawda, nikt nie chce płacić za obiecanki cacanki, a kluby hokejowe w Polsce to nie potentaci finanasowi, a reszta zastrzeżeń to tylko taki dodatek. Gdyby opłaty zostały na starym poziomie, albo jedynie ciut wzrosły, a nie o parę razy i gdyby PHL nie chciał np. za darmo miejsc na reklamy czy ingerowania w pamiatki klubowe to pewnie by ta liga ruszyła w pełnym składzie. A akurat powoływanie się, że coś tam "ministra" Mucha to trochę śmiech, bo to nie jest kompetentna osoba na tym stanowisku, zwłaszcza gdy sobie człowiek przypomni jak wypuszczona przez dziennikarza mówiła, że jej resort już się zajmuje problemami polskiej III ligi hokeja:)

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.