Era Rohačka czyli Exegi Monumentum. Część I: bilans klubów i bilans trenerów

2013-03-30_Powitanie_Mistrzow_1513_720

29 marca 2013 roku hokejowa drużyna Cracovii pod wodzą Rudolfa Rohačka wywalczyła dziesiąty w historii klubu tytuł Mistrza Polski. Od 10 listopada 2004 kiedy Czech objął drużynę trwa niezwykły czas, który zasługuje na swój szczegółowy opis. Cracovia w „erze Rohačka” przez dziewięć kolejnych sezonów nie schodzi z podium i przez sześć ostatnich lat gra w finale play-off.

Cracovia w „erze Rohačka”, odrabia historyczne zaległości, nawiązując do dokonań legendarnego pokolenia hokeistów z lat 1937-1949. W hali imienia Adama „Rocha” Kowalskiego, obok placu Czesława Marchewczyka, jesteśmy świadkami tworzenia się kolejnego biało-czerwonego mitu. Na naszych oczach Rudolf Rohaček „wznosi pomnik trwalszy od spiżu” i warto zdać sobie z tego sprawę. Aby docenić historyczność chwili warto pochylić się nad szeregiem zestawień, rozpoczynając od tych najbardziej oczywistych.

Mistrzowski bilans klubów

Od roku 1927 do sezonu 2012/13 rozgrywki o Mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie rozegrano już 68 razy. Rekordzistą pod względem tytułów pozostaje drużyna z Nowego Targu, która od roku 1966, zwyciężała w krajowych rozgrywkach 19 razy. Legia Warszawa ma na swoim koncie 13 tytułów, z których aż 12 przypada na dekadę lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Cracovia w bilansie klubowych osiągnięć, dzięki wkładowi drużyn prowadzonych przez Rudolfa Rohačka, stała się historycznie trzecią siłą polskiego hokeja. Do pięciu tytułów w latach 1937-1949, „Rudi” dołożył kolejne pięć. W efekcie Cracovia pozostawiła za sobą AZS Warszawa i Zagłębie Sosnowiec (po 5 tytułów) oraz zdystansowała Polonię Bytom (6 tytułów) i Unię Oświęcim (8 tytułów).

2013-03-30_Powitanie_Mistrzow_1513_720

Trenerzy Mistrzów Polski

Jeszcze okazalej prezentuje się indywidualny dorobek trenerski Rudolfa Rohačka. Okazuje się, że po triumfie w Jastrzębiu Zdroju już tylko jeden szkoleniowiec w historii krajowych rozgrywek może pochwalić się bardziej okazałym dorobkiem niż Rudolf Rohaček.

Jest nim Mieczysław Palus, zawodnik mistrzowskiej drużyny Cracovii z roku 1949. Od roku 1951 grał w Legii Warszawa, z którą zdobył kolejnych siedem tytułów jako zawodnik. Równocześnie od roku 1953 był też trenerem warszawiaków. Legia pod wodzą Mieczysława Palusa zwyciężała w ośmiu sezonach.

Piąty tytuł z Cracovią stawia Rudolfa Rohačka na drugim miejscu w galerii trenerów drużyn, które zdobywały mistrzostwo Polski. Siedmiu innych szkoleniowców ma na swoim koncie po cztery trofea, ale żaden z nich nie prowadzi już czynnej pracy trenerskiej.

Ciąg dalszy nastąpi

raf_jedynka

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Cracovio!

nie ma słów uznania dla ciebie i nie wiem jak ci dziękować jesteś wspaniała,sto lat dla Rudolfa Rohacka, sto lat profesora Filipiaka i całego zarządu ,liczymy że sekcja piłki nożnej wyjdzie z tego dziadostwa i będzie taka jak sekcja hokeja

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.